Danskerne elsker LibreOffice

Danmark ligger helt fremme i feltet, når det gælder antallet af downloadede versioner per indbygger af open source-kontorpakken LibreOffice.

Artikel top billede

Læs også:
Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Danmark ligger langt nede på listen, hvis man ser på det samlede antal downloads af LibreOffice.

Faktisk placerer kongeriget sig som nummer 28 på den liste.

Det er naturligvis de store lande som Brasilien, USA, Tyskland og Frankrig, der ligger helt i top. Korrigerer man for antallet af indbyggere, ser billedet dog noget anderledes ud.

Her kravler Danmark næsten helt op på podiet, nærmere bestemt indtager vi en femteplads på verdensplan efter lande som Finland og Tyskland.

Cirka ni ud af 1.000 danskere har hentet en version af LibreOffice.

Kontorpakken er ikke så vigtig mere

Leif Lodahl, der er LibreOffices talsmand i Danmark, forklarer den gode placering således:

"Open source er blevet en anderkendt model for forretningen, og den økonomiske nedsmeltning har været med til at bane vejen yderligere."

Den tendens eksemplificerer han med en tendens i det offentlige rum.

"Sidste år begyndte mange skoler at anvende open source-kontorpakker. Det samme sker eksempelvis i sygehusvæsenet, hvor hospitalerne i Region Hovedstaden er sprunget med på vognen," siger han.

Samtidig er kontorpakkens funktion blevet ændret i det moderne kontorlandskab, hvilket betyder, at virksomhederne ikke i samme grad som tidligere vil bruge penge på en Office-pakke, vurderer Leif Lodahl.

"Kontorpakken har fået en mindre betydning. Det daglige arbejde foregår i langt højere grad i fagsystemer som ERP, EDSH eller lignende."

Ikke helt præcise tal

Han påpeger dog, at download-tal ikke er en hel præcis måde at vurdere aktiviteten på, men de kan anvendes til at give en indikation om, hvor stor interessen er i det enkelte land.

"Der er to indikationer af, at danskerne er interesserede i LibreOffice," siger han.

"For det første ligger vi godt til på listen over antal downloadede versioner per indbygger. For det andet har den nationale LibreOffice-postliste i Danmark et større antal brugere end nogen anden LibreOffice-postliste i verden."

Læs også:
Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil