Danskerne elsker LibreOffice

Danmark ligger helt fremme i feltet, når det gælder antallet af downloadede versioner per indbygger af open source-kontorpakken LibreOffice.

Artikel top billede

Læs også:
Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Danmark ligger langt nede på listen, hvis man ser på det samlede antal downloads af LibreOffice.

Faktisk placerer kongeriget sig som nummer 28 på den liste.

Det er naturligvis de store lande som Brasilien, USA, Tyskland og Frankrig, der ligger helt i top. Korrigerer man for antallet af indbyggere, ser billedet dog noget anderledes ud.

Her kravler Danmark næsten helt op på podiet, nærmere bestemt indtager vi en femteplads på verdensplan efter lande som Finland og Tyskland.

Cirka ni ud af 1.000 danskere har hentet en version af LibreOffice.

Kontorpakken er ikke så vigtig mere

Leif Lodahl, der er LibreOffices talsmand i Danmark, forklarer den gode placering således:

"Open source er blevet en anderkendt model for forretningen, og den økonomiske nedsmeltning har været med til at bane vejen yderligere."

Den tendens eksemplificerer han med en tendens i det offentlige rum.

"Sidste år begyndte mange skoler at anvende open source-kontorpakker. Det samme sker eksempelvis i sygehusvæsenet, hvor hospitalerne i Region Hovedstaden er sprunget med på vognen," siger han.

Samtidig er kontorpakkens funktion blevet ændret i det moderne kontorlandskab, hvilket betyder, at virksomhederne ikke i samme grad som tidligere vil bruge penge på en Office-pakke, vurderer Leif Lodahl.

"Kontorpakken har fået en mindre betydning. Det daglige arbejde foregår i langt højere grad i fagsystemer som ERP, EDSH eller lignende."

Ikke helt præcise tal

Han påpeger dog, at download-tal ikke er en hel præcis måde at vurdere aktiviteten på, men de kan anvendes til at give en indikation om, hvor stor interessen er i det enkelte land.

"Der er to indikationer af, at danskerne er interesserede i LibreOffice," siger han.

"For det første ligger vi godt til på listen over antal downloadede versioner per indbygger. For det andet har den nationale LibreOffice-postliste i Danmark et større antal brugere end nogen anden LibreOffice-postliste i verden."

Læs også:
Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect