Danskerne elsker LibreOffice

Danmark ligger helt fremme i feltet, når det gælder antallet af downloadede versioner per indbygger af open source-kontorpakken LibreOffice.

Artikel top billede

Læs også:
Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Danmark ligger langt nede på listen, hvis man ser på det samlede antal downloads af LibreOffice.

Faktisk placerer kongeriget sig som nummer 28 på den liste.

Det er naturligvis de store lande som Brasilien, USA, Tyskland og Frankrig, der ligger helt i top. Korrigerer man for antallet af indbyggere, ser billedet dog noget anderledes ud.

Her kravler Danmark næsten helt op på podiet, nærmere bestemt indtager vi en femteplads på verdensplan efter lande som Finland og Tyskland.

Cirka ni ud af 1.000 danskere har hentet en version af LibreOffice.

Kontorpakken er ikke så vigtig mere

Leif Lodahl, der er LibreOffices talsmand i Danmark, forklarer den gode placering således:

"Open source er blevet en anderkendt model for forretningen, og den økonomiske nedsmeltning har været med til at bane vejen yderligere."

Den tendens eksemplificerer han med en tendens i det offentlige rum.

"Sidste år begyndte mange skoler at anvende open source-kontorpakker. Det samme sker eksempelvis i sygehusvæsenet, hvor hospitalerne i Region Hovedstaden er sprunget med på vognen," siger han.

Samtidig er kontorpakkens funktion blevet ændret i det moderne kontorlandskab, hvilket betyder, at virksomhederne ikke i samme grad som tidligere vil bruge penge på en Office-pakke, vurderer Leif Lodahl.

"Kontorpakken har fået en mindre betydning. Det daglige arbejde foregår i langt højere grad i fagsystemer som ERP, EDSH eller lignende."

Ikke helt præcise tal

Han påpeger dog, at download-tal ikke er en hel præcis måde at vurdere aktiviteten på, men de kan anvendes til at give en indikation om, hvor stor interessen er i det enkelte land.

"Der er to indikationer af, at danskerne er interesserede i LibreOffice," siger han.

"For det første ligger vi godt til på listen over antal downloadede versioner per indbygger. For det andet har den nationale LibreOffice-postliste i Danmark et større antal brugere end nogen anden LibreOffice-postliste i verden."

Læs også:
Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S