Microsoft: Sådan ser det næste mobilstyresystem ud

Windows Phone 7.5 er kun lige blevet lanceret, men Microsoft lader allerede nu hentydninger falde om den næste opgradering af selskabets mobilstyresystem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows Phone version 7.5, som også kaldes Mango, dukker i denne tid op i nye telefoner og bliver udrullet til gamle.

Derfor er det på tide at skue fremad mod den næste store opgradering af Microsofts mobilstyresystem, der har fået kodenavnet Apollo.

Selvom der ikke er mange håndfaste oplysninger om Windows Phone Apollo, så har et væld af hentydninger og appetitvækkere givet grobund for et rigeligt antal rygter.

For nylig sagde Michael Halbherr, der er Nokias executive vice president for fysisk placering og handel, til Engadget, at man kan forvente opdateringen midt på året 2012.

Selvom Microsoft hævder, at Halbherrs tidsplan er unøjagtig, så ville selskabet hverken be- eller afkræfte nogen andre af de oplysninger, der indtil videre er lækket.

Her følger, hvad vi hidtil har hørt af rygter om Windows Phone Apollo:

Den store konvergens

Det er ikke nogen hemmelighed, at det er Microsofts mål at gøre alle selskabets enheder del af et samlet økosystem.

"Vi kommer ikke til at få et økosystem til pc'er og et til telefoner og et til tablet-pc'er - de vil alle sammen blive samlet," sagde Andy Lees, som er president for Microsofts Windows-division, i juli.

Denne konvergens kan ifølge visse analyser ske allerede med Windows Phone 8 Apollo.

I september udtalte Nvidias topchef, Jen-Hsun Huang, at han forventer, at Windows 8 på et tidspunkt kommer til at kunne køre apps fra Windows Phone. Det er ikke svært at forestille sig, hvordan det vil kunne fungere: Desktoppen skal blot sideløbende vise flere paneler fra Microsofts brugergrænseflade Metro, mens telefonen kun vil vise et enkelt panel med information af gangen.

Hvad ved Nokia?

Halbherr fortæller Engadget, at Windows Phone Apollo er "i en helt anden boldgade" end Mango, hvilket antyder, at denne kommende opdatering også bliver et fuldt skridt op i versionsrækken til Windows Phone 8.

Han fortæller også, at Nokia lægger pres på Microsoft for at tilføje understøttelse af near-field communications og et "positioning framework" til Windows Phone Apollo, hvilket vil forbedre Nokias services inden for navigation og fysisk placering.

NFC gør, at folk vil kunne bruge deres mobiltelefoner som betalingsmiddel i butikkerne. Google understøtter NFC i Android og det rygtes, at Apple har et godt øje til teknologien. Derfor virker det plausibelt, at også Microsoft arbejder på at inkludere NFC i fremtidige Windows Phone-telefoner.

Hvad vil fremtiden i virkeligheden byde på?

Apollo bliver ikke den næstkommende opdatering af Windows Phone. Først har Microsoft til hensigt at udgive Tango som en mindre opdatering i stil med opdateringen NoDo, der i foråret tilføjede copy-and-paste og andre mindre justeringer.

Men Apollo bliver den næste store opdatering, hvilket blev bekræftet på et MSDN-seminar i august. Halbherrs tidsramme for udgivelsen midt i 2012 er tilsyneladende sat lidt for tidligt og en lancering til efteråret eller vinteren 2012 virker mere sandsynlig.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse