Microsoft: Sådan ser det næste mobilstyresystem ud

Windows Phone 7.5 er kun lige blevet lanceret, men Microsoft lader allerede nu hentydninger falde om den næste opgradering af selskabets mobilstyresystem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows Phone version 7.5, som også kaldes Mango, dukker i denne tid op i nye telefoner og bliver udrullet til gamle.

Derfor er det på tide at skue fremad mod den næste store opgradering af Microsofts mobilstyresystem, der har fået kodenavnet Apollo.

Selvom der ikke er mange håndfaste oplysninger om Windows Phone Apollo, så har et væld af hentydninger og appetitvækkere givet grobund for et rigeligt antal rygter.

For nylig sagde Michael Halbherr, der er Nokias executive vice president for fysisk placering og handel, til Engadget, at man kan forvente opdateringen midt på året 2012.

Selvom Microsoft hævder, at Halbherrs tidsplan er unøjagtig, så ville selskabet hverken be- eller afkræfte nogen andre af de oplysninger, der indtil videre er lækket.

Her følger, hvad vi hidtil har hørt af rygter om Windows Phone Apollo:

Den store konvergens

Det er ikke nogen hemmelighed, at det er Microsofts mål at gøre alle selskabets enheder del af et samlet økosystem.

"Vi kommer ikke til at få et økosystem til pc'er og et til telefoner og et til tablet-pc'er - de vil alle sammen blive samlet," sagde Andy Lees, som er president for Microsofts Windows-division, i juli.

Denne konvergens kan ifølge visse analyser ske allerede med Windows Phone 8 Apollo.

I september udtalte Nvidias topchef, Jen-Hsun Huang, at han forventer, at Windows 8 på et tidspunkt kommer til at kunne køre apps fra Windows Phone. Det er ikke svært at forestille sig, hvordan det vil kunne fungere: Desktoppen skal blot sideløbende vise flere paneler fra Microsofts brugergrænseflade Metro, mens telefonen kun vil vise et enkelt panel med information af gangen.

Hvad ved Nokia?

Halbherr fortæller Engadget, at Windows Phone Apollo er "i en helt anden boldgade" end Mango, hvilket antyder, at denne kommende opdatering også bliver et fuldt skridt op i versionsrækken til Windows Phone 8.

Han fortæller også, at Nokia lægger pres på Microsoft for at tilføje understøttelse af near-field communications og et "positioning framework" til Windows Phone Apollo, hvilket vil forbedre Nokias services inden for navigation og fysisk placering.

NFC gør, at folk vil kunne bruge deres mobiltelefoner som betalingsmiddel i butikkerne. Google understøtter NFC i Android og det rygtes, at Apple har et godt øje til teknologien. Derfor virker det plausibelt, at også Microsoft arbejder på at inkludere NFC i fremtidige Windows Phone-telefoner.

Hvad vil fremtiden i virkeligheden byde på?

Apollo bliver ikke den næstkommende opdatering af Windows Phone. Først har Microsoft til hensigt at udgive Tango som en mindre opdatering i stil med opdateringen NoDo, der i foråret tilføjede copy-and-paste og andre mindre justeringer.

Men Apollo bliver den næste store opdatering, hvilket blev bekræftet på et MSDN-seminar i august. Halbherrs tidsramme for udgivelsen midt i 2012 er tilsyneladende sat lidt for tidligt og en lancering til efteråret eller vinteren 2012 virker mere sandsynlig.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos