Microsoft: Sådan ser det næste mobilstyresystem ud

Windows Phone 7.5 er kun lige blevet lanceret, men Microsoft lader allerede nu hentydninger falde om den næste opgradering af selskabets mobilstyresystem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows Phone version 7.5, som også kaldes Mango, dukker i denne tid op i nye telefoner og bliver udrullet til gamle.

Derfor er det på tide at skue fremad mod den næste store opgradering af Microsofts mobilstyresystem, der har fået kodenavnet Apollo.

Selvom der ikke er mange håndfaste oplysninger om Windows Phone Apollo, så har et væld af hentydninger og appetitvækkere givet grobund for et rigeligt antal rygter.

For nylig sagde Michael Halbherr, der er Nokias executive vice president for fysisk placering og handel, til Engadget, at man kan forvente opdateringen midt på året 2012.

Selvom Microsoft hævder, at Halbherrs tidsplan er unøjagtig, så ville selskabet hverken be- eller afkræfte nogen andre af de oplysninger, der indtil videre er lækket.

Her følger, hvad vi hidtil har hørt af rygter om Windows Phone Apollo:

Den store konvergens

Det er ikke nogen hemmelighed, at det er Microsofts mål at gøre alle selskabets enheder del af et samlet økosystem.

"Vi kommer ikke til at få et økosystem til pc'er og et til telefoner og et til tablet-pc'er - de vil alle sammen blive samlet," sagde Andy Lees, som er president for Microsofts Windows-division, i juli.

Denne konvergens kan ifølge visse analyser ske allerede med Windows Phone 8 Apollo.

I september udtalte Nvidias topchef, Jen-Hsun Huang, at han forventer, at Windows 8 på et tidspunkt kommer til at kunne køre apps fra Windows Phone. Det er ikke svært at forestille sig, hvordan det vil kunne fungere: Desktoppen skal blot sideløbende vise flere paneler fra Microsofts brugergrænseflade Metro, mens telefonen kun vil vise et enkelt panel med information af gangen.

Hvad ved Nokia?

Halbherr fortæller Engadget, at Windows Phone Apollo er "i en helt anden boldgade" end Mango, hvilket antyder, at denne kommende opdatering også bliver et fuldt skridt op i versionsrækken til Windows Phone 8.

Han fortæller også, at Nokia lægger pres på Microsoft for at tilføje understøttelse af near-field communications og et "positioning framework" til Windows Phone Apollo, hvilket vil forbedre Nokias services inden for navigation og fysisk placering.

NFC gør, at folk vil kunne bruge deres mobiltelefoner som betalingsmiddel i butikkerne. Google understøtter NFC i Android og det rygtes, at Apple har et godt øje til teknologien. Derfor virker det plausibelt, at også Microsoft arbejder på at inkludere NFC i fremtidige Windows Phone-telefoner.

Hvad vil fremtiden i virkeligheden byde på?

Apollo bliver ikke den næstkommende opdatering af Windows Phone. Først har Microsoft til hensigt at udgive Tango som en mindre opdatering i stil med opdateringen NoDo, der i foråret tilføjede copy-and-paste og andre mindre justeringer.

Men Apollo bliver den næste store opdatering, hvilket blev bekræftet på et MSDN-seminar i august. Halbherrs tidsramme for udgivelsen midt i 2012 er tilsyneladende sat lidt for tidligt og en lancering til efteråret eller vinteren 2012 virker mere sandsynlig.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

    Københavnsområdet

    Impact Fund Denmark

    Head of IT – lead our digital transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job