Nu får vi endelig svar: Arbejder Facebook lovligt?

Det skal nu undersøges, om Facebook arbejder lovligt. Det sociale netværk har været i myndigheders og mediers søgelys utallige gange. Denne gang vil irerne og skandinaverne have klarhed.

Artikel top billede

De nordiske lande forsøger stadig at forstå, hvad Facebook anvender de enkelte brugeres personlige oplysninger til, og irerene skal nu finde ud af, om Facebooks datapolitik holder sig inden for lovens rammer.

Datatilsynene i de nordiske lande har ingen juridiske beføjelser, da Facebooks europæiske hovedkvarter er placeret uden for Skandinavien.

Det betyder, at nordmændene, svenskerne, danskerne og finnerne hverken kan sanktionere mod utilfredsstillende forhold eller tage stilling til om Facebooks fremgangsmåde er lovlig. Derfor glæder de nordiske datatilsyn sig over irernes indblanding.

Facebooks europæiske hovedsæde ligger nemlig i Irland.

Derfor skal det sociale medie overholde irsk datalovgivning. Den eneste myndighed, der har beføjelser til at undersøge lovligheden af Facebooks aktiviteter, er altså det irske datatilsyn.

Og det er netop, hvad irerne nu gør brug af. De har nemlig fornylig påbegyndt en kontrol af Facebook.

Nordisk hjælp

I juni 2011 igangsatte de nordiske datatilsyn i samarbejde et projekt, der skulle skabe mere klarhed om Facebooks persondatapolitik. Det skete da de sendte 45 konkrete spørgsmål vedrørende sitets anvendelse af personlige oplysninger.

Spørgsmålene blev sendt til Facebooks europæiske hovedkvarter i Irland på vegne af de nordiske datatilsyn i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

Midt i september modtog nordmændene svar, som senere blev delt med de nordiske søskende-tilsyn.

Trods glæde fra den danske kontorchef, Lena Andersen, og den norske direktør, ønskede datatilsynene i begge lande at følge op på Facebooks ni sider lange svarbrev.

Opfølgningen skete så her i sidste uge, hvor de nordiske datatilsyn besøgte Irland for at tale med Facebook om den til tider meget omdiskuterede dataanvendelse.

Ved samme besøg fik de nordiske datatilsyn også mulighed for at komme med inspiration til de irske myndigheder i forhold til, hvilke dele af Facebook, der er særligt interessante at kigge nærmere på.

"Vi er glade for, at vi fik anledning til at komme med indspark til det irske datatilsyns kontrol af Facebook," siger direktør Bjørn Erik Thon fra Datatilsynet i Norge.

Fremskridt

Nordmændene har haft fokus på Facebook allerede fra efteråret 2010, hvor de udarbejdede rapporten "Social Network Services and Privacy".

Bjørn Erik Thon, der er direktør i Datatilsynet i Norge, forklarer, at konklusionen på undersøgelsen af det sociale netværksmedie var, at Facebooks persondatapolitik var ugennemsigtig. Derfor glæder han sig i dag over udviklingen af en dialog mellem Facebook og datatilsynene.

"Vi er rigtig fornøjede over, at samarbejdet med andre datatilsynsmyndigheder giver resultater, og at vi sammen kan påvirke internationale giganter som Facebook til at varetage personbeskyttelsesrettigheder," fortæller Bjørn Erik Thon.

Også i Danmark ser Datatilsynet positivt på udviklingen.

"Mit indtryk er, at Facebook udvikler deres services og tilbyder funktioner, der giver mere gennemsigtighed transparens over for brugerne," siger Lena Andersen, der er kontorchef i Datatilsynet i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect