Nu får vi endelig svar: Arbejder Facebook lovligt?

Det skal nu undersøges, om Facebook arbejder lovligt. Det sociale netværk har været i myndigheders og mediers søgelys utallige gange. Denne gang vil irerne og skandinaverne have klarhed.

Artikel top billede

De nordiske lande forsøger stadig at forstå, hvad Facebook anvender de enkelte brugeres personlige oplysninger til, og irerene skal nu finde ud af, om Facebooks datapolitik holder sig inden for lovens rammer.

Datatilsynene i de nordiske lande har ingen juridiske beføjelser, da Facebooks europæiske hovedkvarter er placeret uden for Skandinavien.

Det betyder, at nordmændene, svenskerne, danskerne og finnerne hverken kan sanktionere mod utilfredsstillende forhold eller tage stilling til om Facebooks fremgangsmåde er lovlig. Derfor glæder de nordiske datatilsyn sig over irernes indblanding.

Facebooks europæiske hovedsæde ligger nemlig i Irland.

Derfor skal det sociale medie overholde irsk datalovgivning. Den eneste myndighed, der har beføjelser til at undersøge lovligheden af Facebooks aktiviteter, er altså det irske datatilsyn.

Og det er netop, hvad irerne nu gør brug af. De har nemlig fornylig påbegyndt en kontrol af Facebook.

Nordisk hjælp

I juni 2011 igangsatte de nordiske datatilsyn i samarbejde et projekt, der skulle skabe mere klarhed om Facebooks persondatapolitik. Det skete da de sendte 45 konkrete spørgsmål vedrørende sitets anvendelse af personlige oplysninger.

Spørgsmålene blev sendt til Facebooks europæiske hovedkvarter i Irland på vegne af de nordiske datatilsyn i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

Midt i september modtog nordmændene svar, som senere blev delt med de nordiske søskende-tilsyn.

Trods glæde fra den danske kontorchef, Lena Andersen, og den norske direktør, ønskede datatilsynene i begge lande at følge op på Facebooks ni sider lange svarbrev.

Opfølgningen skete så her i sidste uge, hvor de nordiske datatilsyn besøgte Irland for at tale med Facebook om den til tider meget omdiskuterede dataanvendelse.

Ved samme besøg fik de nordiske datatilsyn også mulighed for at komme med inspiration til de irske myndigheder i forhold til, hvilke dele af Facebook, der er særligt interessante at kigge nærmere på.

"Vi er glade for, at vi fik anledning til at komme med indspark til det irske datatilsyns kontrol af Facebook," siger direktør Bjørn Erik Thon fra Datatilsynet i Norge.

Fremskridt

Nordmændene har haft fokus på Facebook allerede fra efteråret 2010, hvor de udarbejdede rapporten "Social Network Services and Privacy".

Bjørn Erik Thon, der er direktør i Datatilsynet i Norge, forklarer, at konklusionen på undersøgelsen af det sociale netværksmedie var, at Facebooks persondatapolitik var ugennemsigtig. Derfor glæder han sig i dag over udviklingen af en dialog mellem Facebook og datatilsynene.

"Vi er rigtig fornøjede over, at samarbejdet med andre datatilsynsmyndigheder giver resultater, og at vi sammen kan påvirke internationale giganter som Facebook til at varetage personbeskyttelsesrettigheder," fortæller Bjørn Erik Thon.

Også i Danmark ser Datatilsynet positivt på udviklingen.

"Mit indtryk er, at Facebook udvikler deres services og tilbyder funktioner, der giver mere gennemsigtighed transparens over for brugerne," siger Lena Andersen, der er kontorchef i Datatilsynet i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS