Nu får vi endelig svar: Arbejder Facebook lovligt?

Det skal nu undersøges, om Facebook arbejder lovligt. Det sociale netværk har været i myndigheders og mediers søgelys utallige gange. Denne gang vil irerne og skandinaverne have klarhed.

Artikel top billede

De nordiske lande forsøger stadig at forstå, hvad Facebook anvender de enkelte brugeres personlige oplysninger til, og irerene skal nu finde ud af, om Facebooks datapolitik holder sig inden for lovens rammer.

Datatilsynene i de nordiske lande har ingen juridiske beføjelser, da Facebooks europæiske hovedkvarter er placeret uden for Skandinavien.

Det betyder, at nordmændene, svenskerne, danskerne og finnerne hverken kan sanktionere mod utilfredsstillende forhold eller tage stilling til om Facebooks fremgangsmåde er lovlig. Derfor glæder de nordiske datatilsyn sig over irernes indblanding.

Facebooks europæiske hovedsæde ligger nemlig i Irland.

Derfor skal det sociale medie overholde irsk datalovgivning. Den eneste myndighed, der har beføjelser til at undersøge lovligheden af Facebooks aktiviteter, er altså det irske datatilsyn.

Og det er netop, hvad irerne nu gør brug af. De har nemlig fornylig påbegyndt en kontrol af Facebook.

Nordisk hjælp

I juni 2011 igangsatte de nordiske datatilsyn i samarbejde et projekt, der skulle skabe mere klarhed om Facebooks persondatapolitik. Det skete da de sendte 45 konkrete spørgsmål vedrørende sitets anvendelse af personlige oplysninger.

Spørgsmålene blev sendt til Facebooks europæiske hovedkvarter i Irland på vegne af de nordiske datatilsyn i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

Midt i september modtog nordmændene svar, som senere blev delt med de nordiske søskende-tilsyn.

Trods glæde fra den danske kontorchef, Lena Andersen, og den norske direktør, ønskede datatilsynene i begge lande at følge op på Facebooks ni sider lange svarbrev.

Opfølgningen skete så her i sidste uge, hvor de nordiske datatilsyn besøgte Irland for at tale med Facebook om den til tider meget omdiskuterede dataanvendelse.

Ved samme besøg fik de nordiske datatilsyn også mulighed for at komme med inspiration til de irske myndigheder i forhold til, hvilke dele af Facebook, der er særligt interessante at kigge nærmere på.

"Vi er glade for, at vi fik anledning til at komme med indspark til det irske datatilsyns kontrol af Facebook," siger direktør Bjørn Erik Thon fra Datatilsynet i Norge.

Fremskridt

Nordmændene har haft fokus på Facebook allerede fra efteråret 2010, hvor de udarbejdede rapporten "Social Network Services and Privacy".

Bjørn Erik Thon, der er direktør i Datatilsynet i Norge, forklarer, at konklusionen på undersøgelsen af det sociale netværksmedie var, at Facebooks persondatapolitik var ugennemsigtig. Derfor glæder han sig i dag over udviklingen af en dialog mellem Facebook og datatilsynene.

"Vi er rigtig fornøjede over, at samarbejdet med andre datatilsynsmyndigheder giver resultater, og at vi sammen kan påvirke internationale giganter som Facebook til at varetage personbeskyttelsesrettigheder," fortæller Bjørn Erik Thon.

Også i Danmark ser Datatilsynet positivt på udviklingen.

"Mit indtryk er, at Facebook udvikler deres services og tilbyder funktioner, der giver mere gennemsigtighed transparens over for brugerne," siger Lena Andersen, der er kontorchef i Datatilsynet i Danmark.

Annonce

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S