Sådan vil den nye finanslov påvirke dig

Multimedieskatten afskaffes, men i stedet genindføres beskatning af fri telefon. Læs mere om det dugfriske finanslovsforslags betydning for dig og resten af it-branchen.

Artikel top billede

Som ventet vil regeringen afskaffe multimedieskatten, fremgår det af et forslag til ny finanslov, der netop er præsenteret af finansminister Bjarne Corydon (S).

Dermed går staten glip af 500 millioner kroner om året.

"I stedet for multimediebeskatning genindføres den tidligere ordning med beskatning af fri telefon," skriver regeringen i forslaget.

Genindførelsen af denne skat vil ifølge forslaget i stedet kun indbrinde staten 50 millioner kroner om året. 

Cleantech satsning

Med relevans for it-Danmark finder man også en større satsning på cleantech.

"Regeringen vil endvidere sikre et højt ambitionsniveau med mere end en milliard kroner til forskning, udvikling og demonstration inden for grøn teknologi," skriver regeringen.

Desuden foreslår man, at der etableres et miljøteknologisk udviklings- og demonstrationsprogram (MUDP), der konkret får 50 millioner kroner i 2012.

Programmet skal styrke Danmarks position i forhold til
udviklingen af nye teknologier til miljø- og naturbeskyttelsesformål, fremgår det.

"Danske virksomheder har styrkepositioner inden for disse cleantech-områder," skriver regeringen i forslaget.

Skal multinationale it-selskaber betale?

Omvendt skal nogle af pengene hentes på it-området. Og her lader det til, at nogle af de store mulitnationale it-selskaber måske skal stå for.

I hvert fald vil regeringen opruste Skats indsats, så det målrettet skal gå efter de multinationale selskabers skattebetaling. 

I samme forbindelse oprettes en såkaldt elektronisk gabestok, hvor de firmaer, der ikke betaler skat i Danmark, skal kunne findes, har det tidligere været fremme.

"Derudover ønsker regeringen at afsætte en bevilling til nødvendige it-systemtilpasninger til nye initiativer på skatteområdet," skriver regeringen og peger på, at man også vil slå hårdere ned på illegal import.

Til posten "Indsats mod illegal import samt it-systemtilpasninger i SKAT" afsættes 35 millioner kroner over to år

Tilslutter sig it-strategi

Endelig fremgår det af finanslovsforslaget, at regeringen tilslutter sig den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi med kommuner og regioner.

"Samtidig igangsættes et arbejde med at formulere en ny strategisk retning vedrørende digitalisering inden for velfærdsområdet for eksempel telemedicin og digital støtte i den sociale indsats," skriver regeringen.

Endelig kan det også interessere visse it-folk, at regeringen via bekæmpelse af sort arbejde går it-vejen.

"Desuden gennemføres skærpede initiativer overfor sort arbejde, blandt andet påbud om digital betaling af beløb over 10.000 kr., offentlighed om visse skatteoplysninger vedrørende selskaber med videre," skriver regeringen. 

Du kan downloade hele finanslovsforslaget her.

ITEK: Drop telefon-skatten også

Hos ITEK under Dansk Industri betegner direktør Tom Togsverd alt i alt forslaget "som forventet".

"På plussiden hæfter jeg mig ved, at teknologi - blandt andet under forsknings- og innovationspolitik - flere gange fremhæves som løsningen på vore udfordringer med at få nye ideer frem i lyset," siger han.

Fod stikker fortsat op af multimedieskat-graven

Samtidig roser han, at multimedieskatten lægges i graven. 

"Og så er det jo glædeligt, at multimedieskatten afskaffes," siger han. Men en fod stikker fortsat op af graven.

"Dog havde vi gerne set, at afskaffelsen var total, det vil sige uden at genindføre de gamle regler om beskatning af fri telefon - meget bøvl og få indtægter," siger Tom Togsverd. 

Samtig glæder han sig over, at den tidligere regerings fællesoffentlige digitaliseringsstrategi nu konfirmeres og tilsluttes af den nye regering.

"Endda med en kommende overbygning om velfærdsteknologi. Den glæder vi os til at bidrage til," siger Tom Togsverd.

ITEK-direktøren hæfter sig også ved de øgede optag til uddannelserne, hvilket direkte matcher it-branches behov for flere kandidater.

"Også den grønne satsning kommer mange af vore medlemmer til gode," siger han.

Stop klapjagten

Men også negative tiltag præger forslaget.

"Det negative ligger på skattesiden, hvor klapjagten på multinationale selskaber også rammer vores branche. Det er helt urimeligt," siger Tom Togsverd.

Multinationale selskaber betaler i gennemsnit langt mere skat end danske virksomheder, ifølge Tom Togsverd.

Endelig kunne man også godt efterlyse, at teknologi og digitalisering indgik "i den højt besungne kick-off af dansk økonomi" på over 10 milliarder kroner alene i 2012 og 8 milliarder kroner i 2013.

"Det havde ellers været oplagt at satse på - både i virksomhederne og i den offentlige sektor," slutter Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job