Onfone dropper udlandseventyr efter TDC-opkøb

TDC's køb af Onfone betyder, at agendaen ændres hos lavprisselskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Onfone er ikke på vej til Norge eller Sverige.
 
I januar fortalte administrerende direktør og stifter Morten Strunge ellers, at selskabet overvejede at føre konceptet til andre skandinaviske lande, når der kom sorte tal på bundlinjen. 
 
Men et indtog i Norge eller Sverige er ikke længere aktuelt, efter at TDC købte Onfone i maj.
 
"Det ligger ikke så højt på agendaen lige nu," siger koncerndirektør Anders Jensen fra TDC Privat.
 
Han mener, at arbejdet lige nu handler om at køre Onfone ind i TDC-koncernen, så virksomheden kan høste nogle synergier ved at være en del af en stor koncern.
 
"Det er klart, at vi kigger på vores muligheder i det bredere perspektiv, men fokus nu er at maksimere vores danske portefølje," fortæller chefen for TDC's privatforretning. 
 
Undersøge markedet
Morten Strunge fortæller, at Sverige og Norge kom ind i selskabets overvejelser, fordi Onfone på et tidspunkt ville oparbejde et overskud, der skulle omsættes til vækst.
 
Planerne blev dog aldrig til egentlige forhandlinger.
 
"Vi analyserede markedet og var inde for at undersøge, hvilke aftalestrukturer man kunne få med de forskellige operatører," siger Morten Strunge.

TDC's kvartalregnskab fra torsdag viser, at Onfone havde 213.000 kunder ved udgangen af september.
 
Læs også: Onfone kan være på vej til Sverige og Norge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos