Onfone dropper udlandseventyr efter TDC-opkøb

TDC's køb af Onfone betyder, at agendaen ændres hos lavprisselskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Onfone er ikke på vej til Norge eller Sverige.
 
I januar fortalte administrerende direktør og stifter Morten Strunge ellers, at selskabet overvejede at føre konceptet til andre skandinaviske lande, når der kom sorte tal på bundlinjen. 
 
Men et indtog i Norge eller Sverige er ikke længere aktuelt, efter at TDC købte Onfone i maj.
 
"Det ligger ikke så højt på agendaen lige nu," siger koncerndirektør Anders Jensen fra TDC Privat.
 
Han mener, at arbejdet lige nu handler om at køre Onfone ind i TDC-koncernen, så virksomheden kan høste nogle synergier ved at være en del af en stor koncern.
 
"Det er klart, at vi kigger på vores muligheder i det bredere perspektiv, men fokus nu er at maksimere vores danske portefølje," fortæller chefen for TDC's privatforretning. 
 
Undersøge markedet
Morten Strunge fortæller, at Sverige og Norge kom ind i selskabets overvejelser, fordi Onfone på et tidspunkt ville oparbejde et overskud, der skulle omsættes til vækst.
 
Planerne blev dog aldrig til egentlige forhandlinger.
 
"Vi analyserede markedet og var inde for at undersøge, hvilke aftalestrukturer man kunne få med de forskellige operatører," siger Morten Strunge.

TDC's kvartalregnskab fra torsdag viser, at Onfone havde 213.000 kunder ved udgangen af september.
 
Læs også: Onfone kan være på vej til Sverige og Norge

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S