Onfone dropper udlandseventyr efter TDC-opkøb

TDC's køb af Onfone betyder, at agendaen ændres hos lavprisselskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Onfone er ikke på vej til Norge eller Sverige.
 
I januar fortalte administrerende direktør og stifter Morten Strunge ellers, at selskabet overvejede at føre konceptet til andre skandinaviske lande, når der kom sorte tal på bundlinjen. 
 
Men et indtog i Norge eller Sverige er ikke længere aktuelt, efter at TDC købte Onfone i maj.
 
"Det ligger ikke så højt på agendaen lige nu," siger koncerndirektør Anders Jensen fra TDC Privat.
 
Han mener, at arbejdet lige nu handler om at køre Onfone ind i TDC-koncernen, så virksomheden kan høste nogle synergier ved at være en del af en stor koncern.
 
"Det er klart, at vi kigger på vores muligheder i det bredere perspektiv, men fokus nu er at maksimere vores danske portefølje," fortæller chefen for TDC's privatforretning. 
 
Undersøge markedet
Morten Strunge fortæller, at Sverige og Norge kom ind i selskabets overvejelser, fordi Onfone på et tidspunkt ville oparbejde et overskud, der skulle omsættes til vækst.
 
Planerne blev dog aldrig til egentlige forhandlinger.
 
"Vi analyserede markedet og var inde for at undersøge, hvilke aftalestrukturer man kunne få med de forskellige operatører," siger Morten Strunge.

TDC's kvartalregnskab fra torsdag viser, at Onfone havde 213.000 kunder ved udgangen af september.
 
Læs også: Onfone kan være på vej til Sverige og Norge

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo