Onfone dropper udlandseventyr efter TDC-opkøb

TDC's køb af Onfone betyder, at agendaen ændres hos lavprisselskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Onfone er ikke på vej til Norge eller Sverige.
 
I januar fortalte administrerende direktør og stifter Morten Strunge ellers, at selskabet overvejede at føre konceptet til andre skandinaviske lande, når der kom sorte tal på bundlinjen. 
 
Men et indtog i Norge eller Sverige er ikke længere aktuelt, efter at TDC købte Onfone i maj.
 
"Det ligger ikke så højt på agendaen lige nu," siger koncerndirektør Anders Jensen fra TDC Privat.
 
Han mener, at arbejdet lige nu handler om at køre Onfone ind i TDC-koncernen, så virksomheden kan høste nogle synergier ved at være en del af en stor koncern.
 
"Det er klart, at vi kigger på vores muligheder i det bredere perspektiv, men fokus nu er at maksimere vores danske portefølje," fortæller chefen for TDC's privatforretning. 
 
Undersøge markedet
Morten Strunge fortæller, at Sverige og Norge kom ind i selskabets overvejelser, fordi Onfone på et tidspunkt ville oparbejde et overskud, der skulle omsættes til vækst.
 
Planerne blev dog aldrig til egentlige forhandlinger.
 
"Vi analyserede markedet og var inde for at undersøge, hvilke aftalestrukturer man kunne få med de forskellige operatører," siger Morten Strunge.

TDC's kvartalregnskab fra torsdag viser, at Onfone havde 213.000 kunder ved udgangen af september.
 
Læs også: Onfone kan være på vej til Sverige og Norge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S