Onfone dropper udlandseventyr efter TDC-opkøb

TDC's køb af Onfone betyder, at agendaen ændres hos lavprisselskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Onfone er ikke på vej til Norge eller Sverige.
 
I januar fortalte administrerende direktør og stifter Morten Strunge ellers, at selskabet overvejede at føre konceptet til andre skandinaviske lande, når der kom sorte tal på bundlinjen. 
 
Men et indtog i Norge eller Sverige er ikke længere aktuelt, efter at TDC købte Onfone i maj.
 
"Det ligger ikke så højt på agendaen lige nu," siger koncerndirektør Anders Jensen fra TDC Privat.
 
Han mener, at arbejdet lige nu handler om at køre Onfone ind i TDC-koncernen, så virksomheden kan høste nogle synergier ved at være en del af en stor koncern.
 
"Det er klart, at vi kigger på vores muligheder i det bredere perspektiv, men fokus nu er at maksimere vores danske portefølje," fortæller chefen for TDC's privatforretning. 
 
Undersøge markedet
Morten Strunge fortæller, at Sverige og Norge kom ind i selskabets overvejelser, fordi Onfone på et tidspunkt ville oparbejde et overskud, der skulle omsættes til vækst.
 
Planerne blev dog aldrig til egentlige forhandlinger.
 
"Vi analyserede markedet og var inde for at undersøge, hvilke aftalestrukturer man kunne få med de forskellige operatører," siger Morten Strunge.

TDC's kvartalregnskab fra torsdag viser, at Onfone havde 213.000 kunder ved udgangen af september.
 
Læs også: Onfone kan være på vej til Sverige og Norge

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S