Telenor fyrer medarbejdere i ny strukturplan

Danmarks næststørste teleselskab, Telenor, gennemfører fyringer i forbindelse med en ændring i organisationen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

15 medarbejdere er ifølge Computerworlds oplysninger blevet afskediget hos Telenor.
 
Afskedigelserne er sket i Telenors privatdivision, der er under ledelse af direktør Mattias Ringqvist.
 
Han bekræfter over for Computerworld, at der er gennemført "en ny struktur" i divisionen.
 
"Vi har lavet en omorganisering i privatdivisionen," fortæller han.

Mere ansvar ansatte
 
Denne omorganisering blev gennemført mandag den 31. oktober, og den omfatter flere forskellige forretningsområder. Det betyder, at det ikke blot er fastnet-området, som udgør en stadig mindre del af Telenors samlede forretning i Danmark.
 
"Vi har foretaget nogle tilpasninger, men det er sket på tværs af forretningen," siger Mattias Ringqvist.
 
Han vil dog ikke sætte tal på hvor mange medarbejdere, det drejer sig om. Men Computerworld erfarer, at det er 15 ansatte.
 
Mattias Ringqvist, som har været direktør for privatforretningen siden maj, fortæller, at Telenor har været igennem en større forandring siden april, da teleselskabet blandt andet gjorde op med tilskudsmobiler.
 
"Vi har haft fokus på eksekvering og at få mere effektivitet i vores processer," siger han.
 
I den forbindelse uddyber han, at der nu er sammensat et hold i privatdivisionen, hvor mere ansvar er lagt ud på medarbejderne. Der er i alt cirka 1.000 medarbejdere i Telenors privatforretning.

Operatører skærer medarbejderstaben

De store teleoperatører har de sidste mange år skåret forretningen til. Det danske telemarked er i stagnation, og derfor har de valgt at forbedre bundlinjen ved at skære i omkostningerne.

Telenor iværksatte i september sidste år en større fyringsrunde. 200 medarbejdere blev dengang afskediget.

I 2009 gennemførte Telia også en stor fyringsrunde, som omfattede over 100 medarbejdere.

De største danske fyringersrunder i telebranchen har dog været gennemført hos det største selskab, TDC, som har barberet flere tusinde af medarbejderstaben de senere år. Der er i dag under 9.000 ansatte hos TDC i Danmark, mens antallet var 4.000 højere for fire år siden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S