Rygte: KMD skal sælges

Svære tider og frygt for at komme til at hænge på opkøbte selskaber for længe får kapitalfond til at sætte gang i salg af KMD.

Artikel top billede

Læs også: KMD solgt til kapitalfond

Kapitalfondens EQT's store problemer med at sælge rengøringskoncernen ISS spreder ringe af frygt blandt de store pengestærke fonde.

Ifølge Dagbladet Børsen har netop EQT sat gang i en proces, som skal føre til salg af it-virksomheden KMD dog tidligst i foråret 2012.

EQT har sammen med pensionsselskabet ATP kun
ejet KMD siden 2008, men har ikke desto mindre hyret Morgan Stanley og Nordea til at stå for et salg af virksomheden.

Børsen mener, at Nordic Capital, der var blandt de interesserede købere, da KMD blev solgt for knap tre år siden, kan være en mulig køber af KMD denne gang.

Tidligere i år solgte kapitalfonden Axcel
konsulenthuset Netcompany tilbage til ledelsen, og der har været mange frasalg i andre brancher blandt kapitalfondene.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect