LG's smartphone-planer ligger i ruiner

Sydkoreanske LG er meget langt fra målet om at blive verdens næststørste producent af telefoner.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det kører slet ikke efter planen hos elektronikgiganten LG.
 
I januar 2010 satte LG sig det mål, at selskabet i 2012 ville være verdens næststørste producent af mobiltelefoner.
 
Men her i slutningen af 2011 er LG meget langt fra målet, skriver Financial Times.
 
De seneste estimater fra analysefirmaet Strategy Analytics lyder på, at LG blot sad på 5,4 procent af det globale mobilsalg i årets tredje kvartal.
 
Det sender LG ind på en tredjeplads blandt verdens mobilproducenter med et godt stykke op til Samsung på andenpladsen.

Faktisk er LG meget langt fra Samsung, der ifølge Strategy Analytics producerer cirka fire gange så mange mobiltelefoner som LG. 
 
Smartphones er i problemer
På smartphone-ranglisten er LG placeret endnu længere nede.

Her ligger selskabet nummer fem. Det koreanske selskab har ellers lanceret mange modeller i år som Optimus 3D, Optimus 2X og Optimus Black. 

De tre største producenter på smartphone-markedet er Samsung, Apple og Nokia.
  
Sydkoreanske LG har erkendt problemet, og i sidste uge meddelte selskabet, at det vil udstede aktier for næsten fem milliarder kroner. Håbet er at rejse kapital til at vende udviklingen i mobildivisionen.

LG-aktien dykkede med 14 procent, da behovet for kapital til at genrejse mobildivisionen blev annonceret torsdag i sidste uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S