Disse it-firmaer kæmper om at redde EPJ i Danmark

Fem it-firmaer skal i kamp om at levere en løsning, der kan få danske EPJ-systemer til at tale sammen.

Artikel top billede

Danmarks forskellige EPJ-systemer og andre sundhedssystemer skal nu lære at tale sammen.

Efter årtiers ørkenvandring, hvor patienter har lidt under manglende sammenhæng, snævrer feltet af firmaer, der skal stå for opgaven, sig ind.

Folkene bag Det Nationale Patientindeks (NPI), der altså vil gøre det muligt at hente data om en patient fra mange forskellige datakilder via et indeks, er i gang med at finde en leverandør via et EU-udbud.

"Der er prækvalificeret følgende fem leverandører: CSC Scandihealth A/S, IBM Danmark ApS, Logica Danmark A/S, Siemens A/S og Systematic A/S," oplyses det på NSI's hjemmeside.

NSI er styrelsen National Sundheds-IT, som har ansvaret for patientindekset.

I gang meget snart

De fem firmaer skal aflevere et bud senest 2. december 2011, og arbejdet går i gang til januar 2012.

I udbudsbekendtgørelsen beskrives baggrunden for udbuddet, der skal findes i en aftale indgået mellem den tidligere regering og Danske Regioner i juni 2010.

Her fremgår det ifølge bekendtgørelsen: 

"At borgere og sundhedspersonalet skal have et samlet digitalt overblik over relevante sundhedsoplysninger på tværs af sundhedsvæsenets parter".

Du kan læse mere om Det Nationale Patientindeks her.

Styrelsen bag det nye patientindeks, NSI, findes under Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse med direkte reference til koncerndirektionen.

I bestyrelsen sidder blandt andet digitaliseringschef Lars Frelle-Petersen fra Økonomistyrelsen samt en stribe embedsfolk fra regionerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration