Derfor bliver Kindle Fire aldrig guf for din it-chef

Amazons billige tablet bliver næppe det store hit i erhvervslivet. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:
Her er dommen over Amazons Kindle Fire-tablet

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er

Hvis medarbejderne skriger på tablet-pc'er, og virksomhedens budget i forvejen er presset, er det fristende for it-chefen at se på de nye lavpris-tablets, der rammer markedet for tiden.

Det gælder ikke mindst Amazons Kindle Fire, der med en pris på 199 dollar (plus dansk told og moms) koster under det halve af iPad'en.

Men selvom Kindle Fire ifølge de første anmeldelser er et helt fornuftigt produkt prisen taget i betragtning, kan man som it-chef hurtigt få hovedpine over at forsøge at implementere den i virksomheden.

Mangler flere kerne-teknologier

Blandt andet kan det nævnes, at batteritiden er nogle timer dårligere end på eksempelvis iPad'en og Samsungs Galaxy Tab, hvilket heller ikke er uvæsentligt i erhvervs-øjemed, hvor hele idéen med en tablet er, at medarbejderne skal være mobile.

Det betyder også, at det kan være problematisk, at den ikke har 3G-forbindelse eller et kamera - to ting, som er et must i mange arbejdssituationer.

Amazons Silk-browser kan også udgøre en udfordring. Den giver hurtigere load-tider, når man surfer, fordi den udnytter selskabets cloud-regnekraft. Men netop denne funktion har en del udtrykt bekymring over, fordi det rejser privacy-spørgsmål, at Amazon har fingrene i alt, hvad du foretager dig.

Amazon har dog selv oplyst, at det er muligt at denne accelerations-funktion kan slås fra.

Tæt integration og svær at tilpasse

Eweek, der har fingrene i Kindle Fire, er inde på, at den meget tætte integration til Amazons services kan udgøre en udfordring.

Kindle Fire har blot otte gigabyte hukommelse, hvoraf en del går til styresystemet, så det er primært hensigten, at man skal streame musik og film fra Amazons datacenter.

Men hvor nemt er det at tilgå indhold, når man eksempelvis sidder i et fly, hvor der ingen netværksforbindelse er?

Eweek skriver også, at Kindle Fire ikke er nem at tilpasse til specifikke behov.

Kindle Fire kan ganske vist både bruges til mail og dokumenter - og det er også muligt at hente ekstra apps fra Amazons egen app store, eksempelvis Quickoffice, men udbuddet af erhvervs-apps er ikke overvældende, da det ikke er det almindelige Android Market, man tilgår, men derimod Amazons egen butik.

Alt i alt er der altså en del mangler i Kindle Fire, der gør, at den - til trods for den lave pris - næppe er velegnet til business-brug i alle virksomheder.

Læs også:
Her er dommen over Amazons Kindle Fire-tablet

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S