Kom godt i gang med business-apps på din tablet

Der findes tusinder og atter tusinder af apps, men særligt 10 typer bør fange din opmærksomhed, hvis du ønsker at bruge tablet-pc'en i forretningsøjemed.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En de mest markante trends i disse år er brugen af tablet-pc'er i forretningsøjemed.

Uanset om det er sælgeren, der taster ordren ind direkte ude hos kunden, eller direktøren, der tjekker den aktuelle omsætning under et møde, så er tablet-pc'en i stigende grad et fornuftigt redskab i virksomhederne.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Men hvad er det så for nogle applikationer, virksomhederne bør have for øje, når de åbner op for, at medarbejderne kan anvende tablets på lige fod med smartphones og bærbare computere?

Nej, det er ikke bare mail, kalender og en enkelt BI-applikation. Der er mere end det, mener i hvert fald Gartner, der har lavet en liste med grupper af apps, der kan være relevante i forretningsøjemed.

Gartner peger på, at vi nu begynder at se rigtig mange eksempler på ERP og CRM på tablet-pc'er, men at de forskellige løsninger bestemt ikke er lige brugbare.

"Successen ligger i, hvordan leverandøren genskaber applikationerne på en meningsfuld måde snarere end blot at kopiere den traditionelle desktop- eller browseroplevelse," skriver Gartner blandt andet.

De vigtigste typer af apps

Gartners top 10 over de vigtigste apps-kategorier for virksomheder:

1) Løsninger til "sales automation," salgs-præsentationer og ordre-systemer.

2) Business intelligence-løsninger med blandt andet performance-apps og dashboards.

3) Email-løsninger, der gør det lettere at adskille arbejds- og privat-mailen.

4) Samarbejdsapplikationer.

5) Fil-løsninger til deling og distribution af dokumenter.

6) Generelle forretnings-applikationer til CRM, ERP, supply chain management og messaging.

7) Support-løsninger til læger, sygeplejersker og terapeuter.

8) Løsninger til virtuelle desktops med blandt andet sikkerheden for øje.

9) Sociale netværks-applikationer med forretningen for øje.

10)  Løsninger til direktioner og bestyrelser, der gør det mere sikkert at dele digitale dokumenter og beskeder.

Computerworld har tidligere beskrevet de konkrete udfordringer og muligheder med brugen af tablet-pc'er i professionelle sammenhænge - læs mere om det her.

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos