Kom godt i gang med business-apps på din tablet

Der findes tusinder og atter tusinder af apps, men særligt 10 typer bør fange din opmærksomhed, hvis du ønsker at bruge tablet-pc'en i forretningsøjemed.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En de mest markante trends i disse år er brugen af tablet-pc'er i forretningsøjemed.

Uanset om det er sælgeren, der taster ordren ind direkte ude hos kunden, eller direktøren, der tjekker den aktuelle omsætning under et møde, så er tablet-pc'en i stigende grad et fornuftigt redskab i virksomhederne.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Men hvad er det så for nogle applikationer, virksomhederne bør have for øje, når de åbner op for, at medarbejderne kan anvende tablets på lige fod med smartphones og bærbare computere?

Nej, det er ikke bare mail, kalender og en enkelt BI-applikation. Der er mere end det, mener i hvert fald Gartner, der har lavet en liste med grupper af apps, der kan være relevante i forretningsøjemed.

Gartner peger på, at vi nu begynder at se rigtig mange eksempler på ERP og CRM på tablet-pc'er, men at de forskellige løsninger bestemt ikke er lige brugbare.

"Successen ligger i, hvordan leverandøren genskaber applikationerne på en meningsfuld måde snarere end blot at kopiere den traditionelle desktop- eller browseroplevelse," skriver Gartner blandt andet.

De vigtigste typer af apps

Gartners top 10 over de vigtigste apps-kategorier for virksomheder:

1) Løsninger til "sales automation," salgs-præsentationer og ordre-systemer.

2) Business intelligence-løsninger med blandt andet performance-apps og dashboards.

3) Email-løsninger, der gør det lettere at adskille arbejds- og privat-mailen.

4) Samarbejdsapplikationer.

5) Fil-løsninger til deling og distribution af dokumenter.

6) Generelle forretnings-applikationer til CRM, ERP, supply chain management og messaging.

7) Support-løsninger til læger, sygeplejersker og terapeuter.

8) Løsninger til virtuelle desktops med blandt andet sikkerheden for øje.

9) Sociale netværks-applikationer med forretningen for øje.

10)  Løsninger til direktioner og bestyrelser, der gør det mere sikkert at dele digitale dokumenter og beskeder.

Computerworld har tidligere beskrevet de konkrete udfordringer og muligheder med brugen af tablet-pc'er i professionelle sammenhænge - læs mere om det her.

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS