Kom godt i gang med business-apps på din tablet

Der findes tusinder og atter tusinder af apps, men særligt 10 typer bør fange din opmærksomhed, hvis du ønsker at bruge tablet-pc'en i forretningsøjemed.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En de mest markante trends i disse år er brugen af tablet-pc'er i forretningsøjemed.

Uanset om det er sælgeren, der taster ordren ind direkte ude hos kunden, eller direktøren, der tjekker den aktuelle omsætning under et møde, så er tablet-pc'en i stigende grad et fornuftigt redskab i virksomhederne.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Men hvad er det så for nogle applikationer, virksomhederne bør have for øje, når de åbner op for, at medarbejderne kan anvende tablets på lige fod med smartphones og bærbare computere?

Nej, det er ikke bare mail, kalender og en enkelt BI-applikation. Der er mere end det, mener i hvert fald Gartner, der har lavet en liste med grupper af apps, der kan være relevante i forretningsøjemed.

Gartner peger på, at vi nu begynder at se rigtig mange eksempler på ERP og CRM på tablet-pc'er, men at de forskellige løsninger bestemt ikke er lige brugbare.

"Successen ligger i, hvordan leverandøren genskaber applikationerne på en meningsfuld måde snarere end blot at kopiere den traditionelle desktop- eller browseroplevelse," skriver Gartner blandt andet.

De vigtigste typer af apps

Gartners top 10 over de vigtigste apps-kategorier for virksomheder:

1) Løsninger til "sales automation," salgs-præsentationer og ordre-systemer.

2) Business intelligence-løsninger med blandt andet performance-apps og dashboards.

3) Email-løsninger, der gør det lettere at adskille arbejds- og privat-mailen.

4) Samarbejdsapplikationer.

5) Fil-løsninger til deling og distribution af dokumenter.

6) Generelle forretnings-applikationer til CRM, ERP, supply chain management og messaging.

7) Support-løsninger til læger, sygeplejersker og terapeuter.

8) Løsninger til virtuelle desktops med blandt andet sikkerheden for øje.

9) Sociale netværks-applikationer med forretningen for øje.

10)  Løsninger til direktioner og bestyrelser, der gør det mere sikkert at dele digitale dokumenter og beskeder.

Computerworld har tidligere beskrevet de konkrete udfordringer og muligheder med brugen af tablet-pc'er i professionelle sammenhænge - læs mere om det her.

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos