Kom godt i gang med business-apps på din tablet

Der findes tusinder og atter tusinder af apps, men særligt 10 typer bør fange din opmærksomhed, hvis du ønsker at bruge tablet-pc'en i forretningsøjemed.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En de mest markante trends i disse år er brugen af tablet-pc'er i forretningsøjemed.

Uanset om det er sælgeren, der taster ordren ind direkte ude hos kunden, eller direktøren, der tjekker den aktuelle omsætning under et møde, så er tablet-pc'en i stigende grad et fornuftigt redskab i virksomhederne.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Men hvad er det så for nogle applikationer, virksomhederne bør have for øje, når de åbner op for, at medarbejderne kan anvende tablets på lige fod med smartphones og bærbare computere?

Nej, det er ikke bare mail, kalender og en enkelt BI-applikation. Der er mere end det, mener i hvert fald Gartner, der har lavet en liste med grupper af apps, der kan være relevante i forretningsøjemed.

Gartner peger på, at vi nu begynder at se rigtig mange eksempler på ERP og CRM på tablet-pc'er, men at de forskellige løsninger bestemt ikke er lige brugbare.

"Successen ligger i, hvordan leverandøren genskaber applikationerne på en meningsfuld måde snarere end blot at kopiere den traditionelle desktop- eller browseroplevelse," skriver Gartner blandt andet.

De vigtigste typer af apps

Gartners top 10 over de vigtigste apps-kategorier for virksomheder:

1) Løsninger til "sales automation," salgs-præsentationer og ordre-systemer.

2) Business intelligence-løsninger med blandt andet performance-apps og dashboards.

3) Email-løsninger, der gør det lettere at adskille arbejds- og privat-mailen.

4) Samarbejdsapplikationer.

5) Fil-løsninger til deling og distribution af dokumenter.

6) Generelle forretnings-applikationer til CRM, ERP, supply chain management og messaging.

7) Support-løsninger til læger, sygeplejersker og terapeuter.

8) Løsninger til virtuelle desktops med blandt andet sikkerheden for øje.

9) Sociale netværks-applikationer med forretningen for øje.

10)  Løsninger til direktioner og bestyrelser, der gør det mere sikkert at dele digitale dokumenter og beskeder.

Computerworld har tidligere beskrevet de konkrete udfordringer og muligheder med brugen af tablet-pc'er i professionelle sammenhænge - læs mere om det her.

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Annonce

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S