Kom godt i gang med business-apps på din tablet

Der findes tusinder og atter tusinder af apps, men særligt 10 typer bør fange din opmærksomhed, hvis du ønsker at bruge tablet-pc'en i forretningsøjemed.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En de mest markante trends i disse år er brugen af tablet-pc'er i forretningsøjemed.

Uanset om det er sælgeren, der taster ordren ind direkte ude hos kunden, eller direktøren, der tjekker den aktuelle omsætning under et møde, så er tablet-pc'en i stigende grad et fornuftigt redskab i virksomhederne.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Men hvad er det så for nogle applikationer, virksomhederne bør have for øje, når de åbner op for, at medarbejderne kan anvende tablets på lige fod med smartphones og bærbare computere?

Nej, det er ikke bare mail, kalender og en enkelt BI-applikation. Der er mere end det, mener i hvert fald Gartner, der har lavet en liste med grupper af apps, der kan være relevante i forretningsøjemed.

Gartner peger på, at vi nu begynder at se rigtig mange eksempler på ERP og CRM på tablet-pc'er, men at de forskellige løsninger bestemt ikke er lige brugbare.

"Successen ligger i, hvordan leverandøren genskaber applikationerne på en meningsfuld måde snarere end blot at kopiere den traditionelle desktop- eller browseroplevelse," skriver Gartner blandt andet.

De vigtigste typer af apps

Gartners top 10 over de vigtigste apps-kategorier for virksomheder:

1) Løsninger til "sales automation," salgs-præsentationer og ordre-systemer.

2) Business intelligence-løsninger med blandt andet performance-apps og dashboards.

3) Email-løsninger, der gør det lettere at adskille arbejds- og privat-mailen.

4) Samarbejdsapplikationer.

5) Fil-løsninger til deling og distribution af dokumenter.

6) Generelle forretnings-applikationer til CRM, ERP, supply chain management og messaging.

7) Support-løsninger til læger, sygeplejersker og terapeuter.

8) Løsninger til virtuelle desktops med blandt andet sikkerheden for øje.

9) Sociale netværks-applikationer med forretningen for øje.

10)  Løsninger til direktioner og bestyrelser, der gør det mere sikkert at dele digitale dokumenter og beskeder.

Computerworld har tidligere beskrevet de konkrete udfordringer og muligheder med brugen af tablet-pc'er i professionelle sammenhænge - læs mere om det her.

Læs også:

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank