Oracle Danmark får skattesmæk i million-klassen

På trods af en årlig omsætning på hundreder af millioner kroner kommer Oracle Danmark år efter år ud med millionunderskud. Det koster nu selskabet en stor restskat.

Artikel top billede

Sidste år (2010/11) omsatte Oracle Danmark for 355 millioner kroner.

Bruttofortjenesten var på 242 millioner, men alligevel endte Oracle med et resultat efter skat på minus 5,2 millioner kroner.

I 2009/10 omsatte Oracle Danmark for 295 millioner og havde et bruttoresultat på 217 millioner. Årets resultat blev et underskud på 7,7 millioner kroner.

I 2008/09 var de samme tal 287 millioner, 193 millioner og et resultat efter skat på minus halvanden million kroner.

40 millioner i restskat

De regnestykker er Skat ikke tilfreds med, og etaten har bedt Oracle indbetale en foreløbig restskat, der løber op i 40 millioner kroner. Oracle har betalt "under protest, uden anerkendelse af ansvar."

"Vi mener at have overholdt gældende regler og er ikke enige i Skats fortolkning af regelsættet," siger Anders Rendtorff, kommunikationsdirektør hos Oracle Danmark.

Skat mener, at Oracle i 2004 til og med 2008 har opgivet for lave resultater af sine driftsaktiviteter, og at "Oracle Danmark ApS er berettiget til at modtage en større andel heraf ved at anvende andre priser mellem koncernselskaber end dem, som er anvendt i de pågældende år."

Oracle har på sin side indbragt sagen for de danske og de irske myndigheder til afgørelse via MAP (Mutual Agreement Procedure) for at undgå dobbeltbeskatning.

Oracle "bestrider grundlaget for den reviderede selskabsskattevurdering og er i øjeblikket i diskussion med de danske skattemyndigheder i denne henseende."
 
Pæne lønninger
Ifølge regnskabet er der brugt 213 millioner kroner til lønninger, hvoraf fire millioner går til direktion og bestyrelse. Med 255 medarbejdere giver det en gennemsnitlig årsløn på 819.608 kroner.

Oracle har øget omsætningen, hvilket dels skyldes overtagelsen af Sun Microsystems Danmark, dels en fremgang i konsulentafdelingen, som ellers har været faldende de senere år.

Ifølge kommunikationsdirektøren kommenterer ledelsen ikke regnskabet, hvilket ellers ville være relevant både for så vidt angår skattesagen og eksempelvis baggrunden for medvind i salget af konsulentydelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S