Oracle Danmark får skattesmæk i million-klassen

På trods af en årlig omsætning på hundreder af millioner kroner kommer Oracle Danmark år efter år ud med millionunderskud. Det koster nu selskabet en stor restskat.

Artikel top billede

Sidste år (2010/11) omsatte Oracle Danmark for 355 millioner kroner.

Bruttofortjenesten var på 242 millioner, men alligevel endte Oracle med et resultat efter skat på minus 5,2 millioner kroner.

I 2009/10 omsatte Oracle Danmark for 295 millioner og havde et bruttoresultat på 217 millioner. Årets resultat blev et underskud på 7,7 millioner kroner.

I 2008/09 var de samme tal 287 millioner, 193 millioner og et resultat efter skat på minus halvanden million kroner.

40 millioner i restskat

De regnestykker er Skat ikke tilfreds med, og etaten har bedt Oracle indbetale en foreløbig restskat, der løber op i 40 millioner kroner. Oracle har betalt "under protest, uden anerkendelse af ansvar."

"Vi mener at have overholdt gældende regler og er ikke enige i Skats fortolkning af regelsættet," siger Anders Rendtorff, kommunikationsdirektør hos Oracle Danmark.

Skat mener, at Oracle i 2004 til og med 2008 har opgivet for lave resultater af sine driftsaktiviteter, og at "Oracle Danmark ApS er berettiget til at modtage en større andel heraf ved at anvende andre priser mellem koncernselskaber end dem, som er anvendt i de pågældende år."

Oracle har på sin side indbragt sagen for de danske og de irske myndigheder til afgørelse via MAP (Mutual Agreement Procedure) for at undgå dobbeltbeskatning.

Oracle "bestrider grundlaget for den reviderede selskabsskattevurdering og er i øjeblikket i diskussion med de danske skattemyndigheder i denne henseende."
 
Pæne lønninger
Ifølge regnskabet er der brugt 213 millioner kroner til lønninger, hvoraf fire millioner går til direktion og bestyrelse. Med 255 medarbejdere giver det en gennemsnitlig årsløn på 819.608 kroner.

Oracle har øget omsætningen, hvilket dels skyldes overtagelsen af Sun Microsystems Danmark, dels en fremgang i konsulentafdelingen, som ellers har været faldende de senere år.

Ifølge kommunikationsdirektøren kommenterer ledelsen ikke regnskabet, hvilket ellers ville være relevant både for så vidt angår skattesagen og eksempelvis baggrunden for medvind i salget af konsulentydelser.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job