Ny terahertz-chip kan bane vejen for nye teknologier

Chip-producent er på vej med en chip, der sender og modtager på terahertz-frekvenser. Det giver en hel række særlige fordele.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den japanske komponent-producent Rohm fortæller, at virksomheden har udviklet en chip, som stadig er på forsøgsstadiet, der kan sende og modtage signaler på terahertz-frekvenser og dermed overføre data med op til 30Gbps og gennemtrænge stof eller papir.

Virksomheden satser på at få enheden på markedet inden for de næste tre eller fire år til en indledende pris på knap 75 kroner.

Det gør det muligt at bruge chippen i hjemmeelektronik og andre forbruger-enheder.

Chippen måler 1,5 gange 3 millimeter og opererer i 300 GHz-frekvensen, som er en del af båndet mellem radio og lysbølger, og den er udviklet i samarbejde med researchere ved Osaka University.

Rohm fortæller, at chippen er den første i verden, der har opnået det ved så lille en størrelse.

Rohm fortæller, at chippen på nuværende tidspunkt kan håndtere data ved 1,5Gbps, men at det vil kunne øges til omkring 30Gbps i fremtiden.

HDTV-billeder i high definition

Virksomheden fortæller, at den har brugt chippen til at sende ikke-komprimerede HDTV-billeder i high definition.

Selskabet arbejder desuden på at udvikle chip til kommercielle applikationer målrettet den næste bølge af tv og projektorer, som vil blive i stand til at fremvise billeder, der er adskillige gange bedre end den nuværende opløsning.

De største forhindringer i forhold til masseproduktion på nuværende tidspunkt handler om holdbarhed og stabil performance, lyder det fra selskabet.

Signaler ved terahertz-frekvensen kan passere igennem materialer som papir, plastik, vægge og endda hudens yderste lag, hvilket også gør dem brugbare til for eksempel sikkerhedsapplikationer eller medicinske applikationer.

Signalerne kan dog ikke passere igennem vand eller metal, og ligesom lysbølger skal de peges i en bestemt retning. De har desuden begrænset rækkevidde.

Det meste af det udstyr, der er blevet brugt sammen med teknologien indtil nu, har været pladskrævende og dyrt, fortæller Rohm, og det har blokeret for brug uden for laboratorier og industrielle omgivelser.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job