Ansatte slæber privat it-grej med på arbejde i stor stil

Medarbejdernes egne enheder sniger sig ind i netværket, hvad enten man vil det eller ej. Derfor bør virksomhederne åbne for muligheden. Men gør det med omtanke. Her er en opskrift.

Artikel top billede

Allerede få meter fra indgangen på Computerworlds adresse i Herlev møder man den første medarbejder i virksomheden, der har taget sin egen iPad med på arbejde.

Det er Computerworlds it-chef, Jacob Hoffmann, der ikke holder sig tilbage fra at bruge den veldesignede tavlecomputer på arbejdspladsen.

Og den tendens er faktisk udbredt på hele etagen, hvor massevis af selvindkøbte enheder eller testprodukter ligger frit fremme på hæve/sænke-bordene i det åbne kontorlandskab.

På dette punkt adskiller Computerworld sig ikke fra andre virksomheder rundt omkring i kongeriget.

Sniger sig med

De mobile enheder sniger sig nemlig ned i tasken og med på jobbet, selv om de ikke er betalt af arbejdsgiveren.

I Guds eget land har man ligefrem navngivet fænomenet med den knap så mundrette forkortelse BYOD: Bring your own device (to work).

Det kan være et aktiv, når medarbejderen tager sin egen iPad med på arbejde, men det skaber også nye udfordringer. Ikke mindst når det gælder sikkerheden i virksomheden.

Pres fra to sider

Mange arbejdsgivere har da også affundet sig med tanken om, at medarbejderne bringer deres egne telefoner, tavlecomputere eller bærbare computere med på jobbet.

Det kan ligefrem være en fordel for virksomheden, fordi der ofte er tale om hurtigere og nyere udstyr end det, som virksomheden råder over i forvejen.

Arbejdet kan således udføres smartere og bedre.

"Der er faktisk pres fra to sider. På den ene side har du brugerne, som selv ønsker at tage deres egne enheder med på arbejde," siger Kenneth Rosenkrantz, der er key account manager hos it-firmaet Network Services.

"På den anden side har du it-afdelinger, som efterhånden har så mange forskellige enheder at holde styr på, at de er meget tilfredse med at brugerne selv overtager ansvaret for deres udstyr."

En udfordring

Det kan være fristende for virksomheden at tillade tavlecomputere, smartphones og andre mobile enheder i netværket.

Men det er en udfordring at integrere de mange fremmede enheder i netværket uden at slække på sikkerheden.

"Det er et klart dilemma. Hvordan skal man sørge for, at brugeren på den ene side har en oplevelse af, at de kan arbejde med deres eget udstyr og selv styre opsætningen, mens man samtidig sørger for, at sikkerheden er i top. Det er jo udstyr, der kommer fra et hjemme-miljø," vurderer Kenneth Rosenkrantz.

Der er flere løsninger på, hvordan man klarer sikkerhedsskærene. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Undgå netværksproblemer med de ansattes it-grej.

Sådan undgår du at dit private it-grej skader firmaet.

Sådan har Lego givet plads til ansattes eget it-grej.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S