Kinesisk pc-producent måske snart verdens største

Kinesiske pc-producent buldrer frem og kan måske snart banke HP af banen som verdens største producent af pc'er. Forklaringen ligger lige for.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Med et styrket Lenovo på pc-markedet, står Hewlett-Packard (HP) over for en alvorlig trussel mod virksomhedens mangeårige førsteplads på markedet.
Med udgangspunkt i en stærk vækst i virksomhedens pc-salg er kinesiske Lenovo kommet foran Dell i årets tredje kvartal og er nu begyndt at samle kræfter til et angreb mod HP's førende placering, står der i en rapport fra IHS iSuppli.

Det er imponerende for en virksomhed, der var helt nede på en fjerdeplads så sent som i dette års første kvartal.

Overgår klart markedsvæksten

Trods det at det generelle pc-marked kun voksede med 5,3 procent i Q3, klarede Lenovo det rigtig godt med en vækst på 14,5 procent og fra 10,9 millioner solgte enheder i årets andet kvartal til 12,5 millioner enheder i det tredje.

Nu sidder Lenovo på 13,9 procent af det globale pc-marked - bare 4,2 procentpoint under markedslederen HP.

Det er et tættere løb, end HP har været vant til længe.

Ifølge iSuppli er det det tætteste nogen pc-producent har været på at udfordre HP's lederposition siden andet kvartal i 2008, da Dell kun lå 2,7 procentpoint under HP.

"Lenovo spinder stadig guld på den stærke efterspørgsel efter pc'er på hjemmemarkedet, Kina," skriver Matthew Wilkins, der er principal analyst hos iSupply, i en udtalelse.

Europa er svag, Kina er rødglødende

"Trods det at pc-salget i USA, Europa og mange andre regioner lider under den svage økonomi og voksende konkurrence fra tablets, så er salget af både bærbare og stationære computere rødglødende i Kina. Det gør det muligt for Lenovo at vokse sig større end sine amerikanske konkurrenter og opnå en position, hvor selskabet kan begynde at udfordre markedslederen HP."

Konklusionerne i denne uges rapport fra iSuppli minder om tal fra analysefirmaet Gartner, der blev offentliggjort i oktober.

I sidste måned bemærkede Gartner, at Lenovo var gået frem i årets tredje kvartal og havde overtaget andenpladsen på markedet fra Dell. Gartner tilskriver først og fremmest Lenovos "aggressive markedsføring" på både virksomheds- og forbrugermarkedet æren for virksomhedens succes.

HP er muligvis moden til en udfordrer efter efterårets tumult.

I august meddelte virksomheden, at den havde planer om at droppe pc-markedet. Og i perioden mens HP stadig lå i overvejelser, nåede den melding at skabe rørte vande i branchen.

Administrerende direktør for Dell, Michael Dell, fortalte senere, at den forvirring, der opstod efter HP's udmelding, skabte en mulighed på markedet for andre pc-producenter.

"Enhver form for usikkerhed eller forvirring udgør en mulighed," sagde Dell under Web 2.0-mødet i San Francisco i oktober.

"Der er ingen tvivl om, at vi har fået nogle store chancer på grund af de ting, der er foregået derovre [hos HP]. Kunderne overvejer, hvad der vil ske inden for det næste år eller to, og den slags udhuler tiltroen til virksomheden."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job