Kommune klager til KMD's topchef over it-system

Kommune sender klagebrev direkte til KMD's topchef efter it-bøvl. Beskyldninger om brudte løfter fyger igennem luften.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Her er klage-brevet sendt til KMDs topchef.

Hos Sorø Kommune har man været så utilfreds med KMD Opus-systemet, at kommunens topfolk har skrevet et klagebrev direkte til KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

Af brevet, som Computerworld har fået aktindsigt i, fremgår det:

"Vi stilles løbende forbedringer i udsigt, men vi har nu levet med problemerne i 3/4 år."

Kritikken i brevet, der er afsendt i november 2010, går blandt andet på, at ting ikke rettes til, og nye releases slet ikke er ordentlig testet.

Desuden ønsker kommunen kompensation af KMD for problemerne, fremgår det.

"Kompensation for de mange problemer - som minimum svarende til det skønnede merarbejde," lyder teksten i brevet.

På nogle områder vanskeliggør økonomisystemet, at kommunen kan efterleve lovgivningen.

"Kommunens opfattelse er derfor, at systemet ikke giver mulighed for i fornødent omfang, at efterleve lovgivning."

KMD Opus er et af de mest udbredte økonomisystemer i landets kommuner og kører på en SAP-platform.

KMD's support

Konkret får KMD's support kritik i brevet.

Kommunen finder "...det uforståeligt, at supporterne ikke vil benytte en vende-skærm-funktion således, at de kan se fejlen og være i direkte dialog med superbrugeren."

"I stedet oplever superbrugeren ofte, at henvendelsen mødes med skepsis og omfattende dokumentationskrav. Desuden er besvarelsen ofte længe undervejs og leveres først efter rykkere fra vores side," skriver kommunens topfolk i brevet til KMD's topchef.

Siden afholdes et møde mellem partnerne, ligesom KMD's direktør skriver et svar tilbage til kommunen.

Men helt frem i slutningen af marts 2011 - et lille halvt år efter klagebrevet er sendt - er der fortsat problemer.

Ikke ordnet efter næsten et halv år

I en mail, som Computerworld ligeledes har fået indsigt i, skriver centerchef Thomas Harfot fra Sorø Kommune til KMD-folk.

"Jeg skriver til dig nu, da vi i Sorø fortsat har oplevelsen af, at vores muligheder for at arbejde effektivt og fokuseret med opus ikke er tilfredsstillende," skriver han i mailen fra 30. marts 2011.

Hvorefter han ridser en konkret sag op, hvor der er problemer med at oprette en medarbejder med visse rettigheder i systemet.

Problemet opstod i efteråret 2010 og er i slutningen af marts 2011 altså ikke løst, beskriver chefen fra kommunen.

"Det er er klart utilfredsstillende, at dette endnu ikke er på plads efter nu næsten et halvt år," skriver han videre.

Kommune: KMD levede ikke op til det aftalte
Også ting, der angiveligt er blevet lovet, opfatter kommunen ikke bliver overholdt af KMD.

"Jeg skriver også til dig, fordi vi har en oplevelse af, at KMD ikke lever op til de aftaler, der blev indgået på møde mellem Sorø og KMD den 6. februar 2011," skriver centerlederen i samme mail.

"Vi har flere tilfælde, hvor der efter vores opfattelse ikke har været den fornødne imødekommenhed og efterlevelse af det aftalte fra KMD."

Centerlederen beder en KMD-leder gå ind i sagen og sørge for at "..KMD lever op til de aftaler, der bliver indgået".

"Alt andet er ikke tilfredsstillende," slutter centerleder fra Sorø Kommune.

Opus-bøvl i anden kommune

Sorø Kommune er i øvrigt ikke landets eneste kommune, der har kæmpet med problemer i forbindelse med KMD Opus.

Du kan læse om problemerne i Solrød Kommune, der fik kompensation af KMD, her.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS