Steve Wozniak: Macintosh-computeren var en fiasko

Macintosh blev først en god computer efter omfattende modificeringer, siger Apples medgrundlægger. Se her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples medgrundlægger, Steve Wozniak, afslører i et interview interessante holdninger om visse fejlslagne Apple-produkter.

Under et interview i det indiske tv-program Sunday MIDDAY medgav Steve Wozniak, at Apple III havde været en fiasko - noget de færreste vil være uenige i - men han sagde samtidig, at Macintosh også havde været en fiasko.

"Apple III var en fiasko, LISA var en fiasko, og Macintosh var en fiasko. Det var kun ved at modificere Macintosh kraftigt og over en længere periode, at vi fik gjort det til en god computer," sagde Steve Wozniak.

Opskrift fra ledelsen

Apple III blev ikke nogen succes, fordi det var marketingsfolk, der stod i spidsen for projektet.

"Hvis folkene hos Apple havde bygget en maskine, de selv havde elsket, så var den blevet en succes. Men i stedet kom opskriften fra Apples ledelse."

"Det var folk fra marketing, der bestemte, og de tog efter min mening nogle rigtig dårlige beslutninger. Der var problemer med hardwaren. Der blev udsendt et produkt, der havde fejl allerede fra begyndellsen, og selv hvis man retter det året efter, så sælger den slags bare ikke," sagde han.

"Det er det samme med smartphones i dag. De kommer ud, og så er der et eller andet frygteligt ved dem. Man kan løse alle problemerne, men alligevel sælger de ikke. Så går man glip af chancen."

Jobs vidste hvad han ville

Steve Wozniak mener til gengæld, at Apples store succes i høj grad skyldtes hans medgrundlægger, Steve Jobs.

"Steve Jobs spillede en stor rolle i forhold til det, og han vidste, hvad han ville med det. Det var et fantastisk produkt. Steve Jobs ville have det bedste i verden. Han vidste, at jeg var den bedste designer, og at Apple II var den bedste computer, og det var derfor, han ville have begge dele."

Steve Wozniak siger i interviewet, at han ikke har læst Walter Isaacsons Jobs-biografi, selv om han faktisk har bogen stående derhjemme.

"Jeg har haft så travlt, at jeg ikke har fået den læst. Men jeg var med til det meste. Så jeg er sikker på, at den er korrekt. Steve Jobs ønskede selv ærlighed i bogen, og han ville ikke have, at bogen var ugennemsigtig eller at den gemmer sandheden væk."

Han beskriver Steve Jobs død som et "chok".

"Steve Jobs spillede så stor en rolle i mit liv, og nogle gange begynder jeg at græde."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job