Steve Wozniak: Macintosh-computeren var en fiasko

Macintosh blev først en god computer efter omfattende modificeringer, siger Apples medgrundlægger. Se her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples medgrundlægger, Steve Wozniak, afslører i et interview interessante holdninger om visse fejlslagne Apple-produkter.

Under et interview i det indiske tv-program Sunday MIDDAY medgav Steve Wozniak, at Apple III havde været en fiasko - noget de færreste vil være uenige i - men han sagde samtidig, at Macintosh også havde været en fiasko.

"Apple III var en fiasko, LISA var en fiasko, og Macintosh var en fiasko. Det var kun ved at modificere Macintosh kraftigt og over en længere periode, at vi fik gjort det til en god computer," sagde Steve Wozniak.

Opskrift fra ledelsen

Apple III blev ikke nogen succes, fordi det var marketingsfolk, der stod i spidsen for projektet.

"Hvis folkene hos Apple havde bygget en maskine, de selv havde elsket, så var den blevet en succes. Men i stedet kom opskriften fra Apples ledelse."

"Det var folk fra marketing, der bestemte, og de tog efter min mening nogle rigtig dårlige beslutninger. Der var problemer med hardwaren. Der blev udsendt et produkt, der havde fejl allerede fra begyndellsen, og selv hvis man retter det året efter, så sælger den slags bare ikke," sagde han.

"Det er det samme med smartphones i dag. De kommer ud, og så er der et eller andet frygteligt ved dem. Man kan løse alle problemerne, men alligevel sælger de ikke. Så går man glip af chancen."

Jobs vidste hvad han ville

Steve Wozniak mener til gengæld, at Apples store succes i høj grad skyldtes hans medgrundlægger, Steve Jobs.

"Steve Jobs spillede en stor rolle i forhold til det, og han vidste, hvad han ville med det. Det var et fantastisk produkt. Steve Jobs ville have det bedste i verden. Han vidste, at jeg var den bedste designer, og at Apple II var den bedste computer, og det var derfor, han ville have begge dele."

Steve Wozniak siger i interviewet, at han ikke har læst Walter Isaacsons Jobs-biografi, selv om han faktisk har bogen stående derhjemme.

"Jeg har haft så travlt, at jeg ikke har fået den læst. Men jeg var med til det meste. Så jeg er sikker på, at den er korrekt. Steve Jobs ønskede selv ærlighed i bogen, og han ville ikke have, at bogen var ugennemsigtig eller at den gemmer sandheden væk."

Han beskriver Steve Jobs død som et "chok".

"Steve Jobs spillede så stor en rolle i mit liv, og nogle gange begynder jeg at græde."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job