Steve Wozniak: Macintosh-computeren var en fiasko

Macintosh blev først en god computer efter omfattende modificeringer, siger Apples medgrundlægger. Se her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples medgrundlægger, Steve Wozniak, afslører i et interview interessante holdninger om visse fejlslagne Apple-produkter.

Under et interview i det indiske tv-program Sunday MIDDAY medgav Steve Wozniak, at Apple III havde været en fiasko - noget de færreste vil være uenige i - men han sagde samtidig, at Macintosh også havde været en fiasko.

"Apple III var en fiasko, LISA var en fiasko, og Macintosh var en fiasko. Det var kun ved at modificere Macintosh kraftigt og over en længere periode, at vi fik gjort det til en god computer," sagde Steve Wozniak.

Opskrift fra ledelsen

Apple III blev ikke nogen succes, fordi det var marketingsfolk, der stod i spidsen for projektet.

"Hvis folkene hos Apple havde bygget en maskine, de selv havde elsket, så var den blevet en succes. Men i stedet kom opskriften fra Apples ledelse."

"Det var folk fra marketing, der bestemte, og de tog efter min mening nogle rigtig dårlige beslutninger. Der var problemer med hardwaren. Der blev udsendt et produkt, der havde fejl allerede fra begyndellsen, og selv hvis man retter det året efter, så sælger den slags bare ikke," sagde han.

"Det er det samme med smartphones i dag. De kommer ud, og så er der et eller andet frygteligt ved dem. Man kan løse alle problemerne, men alligevel sælger de ikke. Så går man glip af chancen."

Jobs vidste hvad han ville

Steve Wozniak mener til gengæld, at Apples store succes i høj grad skyldtes hans medgrundlægger, Steve Jobs.

"Steve Jobs spillede en stor rolle i forhold til det, og han vidste, hvad han ville med det. Det var et fantastisk produkt. Steve Jobs ville have det bedste i verden. Han vidste, at jeg var den bedste designer, og at Apple II var den bedste computer, og det var derfor, han ville have begge dele."

Steve Wozniak siger i interviewet, at han ikke har læst Walter Isaacsons Jobs-biografi, selv om han faktisk har bogen stående derhjemme.

"Jeg har haft så travlt, at jeg ikke har fået den læst. Men jeg var med til det meste. Så jeg er sikker på, at den er korrekt. Steve Jobs ønskede selv ærlighed i bogen, og han ville ikke have, at bogen var ugennemsigtig eller at den gemmer sandheden væk."

Han beskriver Steve Jobs død som et "chok".

"Steve Jobs spillede så stor en rolle i mit liv, og nogle gange begynder jeg at græde."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos