Teleboss: Nægt at udlevere danskernes data til Skat

"Absurd." Sådan siger teleboss om Skats krav om at få udleveret følsosmme teleoplysninger, der normalt kræver dommerkendelse.

Artikel top billede

Jakob Willer er direktør for Telekommunikationsindustrien. Foto: Torben Klint

Læs også:

Skat: Derfor kigger vi dine teledata igennem.

Skat kræver dine teledata uden retskendelse

Derfor har Skat ret til at snage i dine teledata.

"Jeg er overrasket."
 
Sådan siger direktør i telebranchens interesseorganisation Tele-kommunikationsindustrien, Jakob Willer, efter at Computerworld har afsløret at Skat i flere breve har krævet følsomme teleoplysninger om konkrete borgere udleveret fra teleselskaber uden brug af en dommerkendelse.
 
"Her har man en skattemyndighed, som anmoder nogle teleselskaber om at udlevere noget enormt omfattende materiale med oplysninger om enkeltpersoners kommunikation med andre mennesker. Det er jeg faktisk temmelig overrasket over," siger Jakob Willer.  

Ifølge Skat skal teleloplysningerne bruges til at af- eller bekræfte, om konkrete borgere har betalt det rigtige beløb i Skat. 

Du kan læse mere om myndighedens begrundelse for at indhente oplysningerne her.
  
For detaljeret
Jakob Willer anerkender, at teleselskaberne ifølge skattekontrolloven er pålagt at udlevere oplysninger om, hvem de har handlet med, og om hvor meget kunderne er blevet faktureret for.
 
"Men jeg kan slet ikke se, at det er omfattet, at man skal udlevere specifikke oplysninger om, hvem der er ringet til på bestemte tidspunkter. Jeg kan ikke umiddelbart se, at der skulle være hjemmel til at udlevere så omfattende materiale i denne lovbestemmelse," siger Jakob Willer.
 
Han fortæller, at han ikke har overblik over, hvor mange teleselskaber, der har modtaget breve fra Skat med krav om udlevering af de følsomme telefonoplysninger, men at der er tale om flere selskaber.   
 
"Det er da absurd, hvis Skat skulle kunne få udleveret den type oplysninger til ligningssager som politiet i andre sager skal have en retskendelse til at få udleveret."
 
Nægt at udlevere
Derfor har direktøren nu udsendt et brev til alle medlemmerne af branchen, hvor han opfordrer medlemmerne til at lade være med at udlevere de teleoplysninger oplysninger, som Skat kræver, uden at se en dommerkendelse.
 
Samtidig har han aftalt et møde med Skat om problemstillingen, fortæller han til Computerworld.
 
"Det lyder som om, at der er behov for at aftale nærmere retningslinjer med Skat, så vi er enige om, hvilke typer oplysninger, der kan og skal udleveres fra selskaberne side," siger han.

Læs også:

Skat: Derfor kigger vi dine teledata igennem.

Skat kræver dine teledata uden retskendelse.

Derfor har Skat ret til at snage i dine teledata.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS