Nu er det slut med statsfinansieret it-forskning

Fra næste år er det slut med penge til it-projekter fra Det Strategiske Forskningsråd. Bestyrelsen ryster på hovedet af regeringen.

Artikel top billede

Læs også: Sådan kan Danmark score 60 milliarder kroner på it

Fra 2012 vil der ikke blive afsat flere penge til rene it-formål, har den nye regering og Folketingets forligspartnere afgjort med den nye finanslov.

Det Strategiske Forskningsråd (DSF) har siden sin etablering i 2004 udbetalt de penge, som afsættes på finansloven, til forskningsprojekter.

It har fyldt meget, men fra 2012 skal pengene bruges til andre forskningsformål som energi, miljø og sundhed, oplyser DSF, hvis bestyrelsesmedlemmer undrer sig over, at it-forskningen ikke længere skal tilgodeses.

"Jeg synes, det er meget problematisk, at man ikke kan finde ud af at allokere midler til it-forskningen," lyder det fra Ole Lehrmann Madsen, som er medlem af bestyrelsen i Det Strategiske Forskningsråd, direktør for Alexandra Instituttet og professor i datalogi.

Han mener, at konsekvensen af den beslutning er, at Danmark får svært ved at holde sig i front og sikre, at vi har en velfungerende it-infrastruktur og it-systemer, der er tilpasset danske forhold.

"Vi sakker bagud. Det, vi skal konkurrere på, er at have et effektivt samfund. Det er alt fra digital forvaltning i det offentlige, hvor behovet er enormt for systemer, hvor borgerne kan betjene sig af web-løsninger. Især bliver de ældre kørt mere og mere ud på et sidespor i takt med at man afskaffer den direkte behandling i stat og kommune," siger Ole Lehrmann Madsen.

300 millioner kroner

Det Strategiske Forskningsråd har i tidens løb sendt 300 millioner statslige kroner i it-forskningens retning.

Når forskningen kaldes strategisk, er det, fordi forskningen bliver opfattet som at være af netop strategisk betydning for Danmark.

"Man skal ikke se sig meget om i det danske samfund for at erkende, at vi er helt afhængige af vores it-infrastruktur. Og vi er dybt afhængige af de it-systemer, der bruges, både offentligt og privat," siger Ole Lehrmann Madsen.

Alexandra Institut-direktøren undrer sig over, at it ikke længere opfattes som nødvendigt mål for en selvstændig forskningsindsats.

"Det er nødvendig med en it-forskningsindsats. Med fokus på specifikke sektorer som energi, miljø, sundhed og så videre, opfatter man it som et hjælperedskab, og ikke som en problemstilling i sig selv. Men vi er altså meget afhængige af it. Hvis vores it-systemer bryder sammen, er der intet, der fungerer i det her land." 

Fremme i første linje 

Ole Lehrmann Madsen mener ikke, at vi skal lave it-forskning for it-forskningens egen skyld.

"Det skal være målrettet problemstillinger, som er samfundsrelevante og erhvervsrelevante. Vi har jo et meget stort erhvervsliv inden for it-sektoren. Det skal også betjenes, og det kræver blandt andet forskning, hvis man vil gøre sig håb om at være med helt fremme i første linje, fordi udviklingen går så afsindig hurtigt."

Men i de projekter, der får penge, for eksempel et green tech-projekt, kommer jo ikke ret langt uden it. På den måde vil midlerne for en stor dels vedkommende alligevel ende i it-sektoren?

"Ja, men selvom de bruger pengene til at købe nogle computere og nogle programmører, er det stadig green tech-folket, der sætter dagsordenen for, hvad de skal bruge it til. Så vil det være fint, hvis de bruger pengene på også at hyre nogle it-forskere. Det vil gøre løsningerne endnu bedre, end hvis man bare laver et almindeligt it-udviklingsprojekt."

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger BI Developers

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse