Linux-baseret sprogteknologi jagter nye danske ord

Linux-maskineri kodet hos Dansk Sprognævn tygger hver måned 20 millioner ord igennem på jagt efter friske danske ord.

Artikel top billede

Grafik: Dansk Sprognævn

20 millioner ord om måneden.

Så mange slipper Dansk Sprognævn hver måned sinLinux-baserede crawler løs på i jagten efter friske og nye danske ord.

Dermed er der ikke meget støv og fjerpen over arbejdet med ordene hos vogterne af det danske sprog, som netop har offentliggjort de nye fund i danskernes brug af sproget det seneste år.

I stedet bruger Dansk Sprognævn Linux-baserede servere med perl- og java-programmerede applikationer som institutionens egne kodekarle har tunet til automatisk at surfe nettet tyndt efter nye danske ord.

"Vi koder vores ord direkte i xml, og vi genererer automatisk vores ordbøger ud fra vores xml-filer."

Det fortæller Sabine Kirchmeier-Andersen, direktør hos Dansk Sprognævn.

"Vi bruger typisk dagbladene og fagbladene. Vi får nogle ting elektronisk, som vi gerne må bruge. Og dem sender vi så vores ordtrawler ind på," siger hun.

Men hvordan bærer Dansk Sprognævn sig ad med at lede efter ord, som endnu ikke findes?

"Det er en sprogteknologisk udfordring, som vi har arbejdet meget med," forklarer hun til Computerworld.

Sorterer ordene

"Vi sorterer alle ordene. Vi får cirka 20 millioner ord om måneden. Og dem kører vi op mod de databaser, vi har i forvejen," siger direktøren.

Hun forklarer, at de 20 millioner ord består af alt muligt indhold og typisk stammer fra aviser. Men indholdet kan også stamme fra blogs.

"Vi prøver hele tiden at udvide området. Vi trækker ordene ud af al den tekst, vi kan få fat i lovligt," siger hun.

De 20 millioner bruttoord indeholder ifølge Sabine Kirchmeier-Andersen "en masse junk" i form af ad hoc-nye forkortelser, stavefejl og navne.

Når sprognævnets computere har filtreret alt junk fra, ender sprogforskerne med omkring 30.000 bogstavkombinationer, som ikke tidligere er set.

"Det er simpelthen ukendte ordstrenge, som ikke matcher noget, vi har i forvejen. Og computeren kan ikke se, om disse strenge betyder noget," siger Sabine Kirchmeier-Andersen.

Derfor skal der yderligere filtrering til for at sortere i de mange bogstavstrenge.

Et af midlerne er maskinel sortering hvor man ser bort fra endelser og bøjningsformer, fortæller hun.

Desuden handler det om at lede efter specifikke tekstmønstre, som signalerer, at her er der formentlig tale om et nyt ord. Det kan eksempelvis være ordet 'såkaldte', som ofte efterfølges af et nyt ord, forklarer sprogdirektøren.

Bedømmer sandsynligheden

Hun forklarer, at nævnet også benytter statistisk processering til at bedømme, hvad sandsynligheden er for, at et ord er nyt.

"Når vi er færdige med alle de her filtre, så er der måske et par tusind ord tilbage om måneden, som vi kigger på manuelt," siger Sabine Kirchmeier-Andersen.

Den manuelle gennemgang af ordene ender typisk med omkring 200 nye, rigtige ord om måneden som Dansk Sprognævn stopper i deres database.

Nogle af dem finder med tiden vej til ordbogen Nye Ord i Dansk, der er offentligt tilgængelig på nævnets hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS