Her er Årets it-fuser 2011

Spændingen er udløst, og Computerworld-læserne har kåret Årets it-fuser 2011.

Artikel top billede

Med nye regeringer kommer der nye ideer.
 
Alligevel virker det lidt som, at 2011's nye SRSF-regering byttede skat for skat, da den satte sig ved magten i starten af oktober og indførte Smartphone-skatten.
 
Læs: Revisor: Ingen samlede it-skattelettelser til dig 
 
For efter først at have dræbt den forhadte multimedieskat, så stod regeringen fadder til et nyt afgifts-monster med skat på arbejdsgiverbetalt telefon og bredbånd.
 
Det lader til at være konklusionen på, hvorfor et flertal af Computerworlds læsere har kåret Smartphone-skatten som Årets it-fuser 2011. 
 
Overblik: Smartphone-skatten kommer: Nu skal du snart betale 
 
Tæt parløb i toppen
Smartphone-skatten fuser knebent foran de fejlslagne it-systemer i IC4-togene og Politiets stærkt forsinkede ESDH-projekt, Polsag, på en distant tredjeplads.    
   
Små 1.500 Computerworld-læsere har stemt, og Smatphone-skatten strøg til tops med 43 procent af stemmerne, mens IC4-togenes it-systemer kørte ind på en meget tæt andenplads med 37 procent af stemmerne.
 
At Polsag skulle være Årets it-fuser 2011 fik opbakning fra 20 procent af læserne.
 
Udløste heftig debat
Smartphone-skatten har fra starten ført til heftig debat på Computerworlds hjemmeside.
 
Læs: Sådan rammer ny telefonskat Computerworld-læseren 
  
Udover flere debatindlæg og mails fra læserne har it-industrien udtrykt stor skuffelse over den nye skat, der ligner en skrappere udgave af den telefon-skat, der var før indførelsen af multimedieskatten.
 
"Regeringen har laver et direkte selvmål," udtalte direktør for brancheforeningen IT-Branchen, Morten Bangsgaard, i forbindelse med indførelsen af den nye skat. 
 
Hos kollegerne hos Dansk Industris it-bracheforening, ITEK, var stemningen ikke meget anderledes. ITEK-direktør Tom Togsverd var således ligefrem med til at nominere Smartphone-skatten som Årets it-fuser 2011, fordi skatten er meningsløs og bøvlet. 
 
Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) har tidligere over for Computerworld kaldt indførelsen af den nye afgift for "en rimelig beskatning af fri telefon, pc og internet, som ikke bruges arbejdsmæssigt".

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos