Her er Årets it-fuser 2011

Spændingen er udløst, og Computerworld-læserne har kåret Årets it-fuser 2011.

Artikel top billede

Med nye regeringer kommer der nye ideer.
 
Alligevel virker det lidt som, at 2011's nye SRSF-regering byttede skat for skat, da den satte sig ved magten i starten af oktober og indførte Smartphone-skatten.
 
Læs: Revisor: Ingen samlede it-skattelettelser til dig 
 
For efter først at have dræbt den forhadte multimedieskat, så stod regeringen fadder til et nyt afgifts-monster med skat på arbejdsgiverbetalt telefon og bredbånd.
 
Det lader til at være konklusionen på, hvorfor et flertal af Computerworlds læsere har kåret Smartphone-skatten som Årets it-fuser 2011. 
 
Overblik: Smartphone-skatten kommer: Nu skal du snart betale 
 
Tæt parløb i toppen
Smartphone-skatten fuser knebent foran de fejlslagne it-systemer i IC4-togene og Politiets stærkt forsinkede ESDH-projekt, Polsag, på en distant tredjeplads.    
   
Små 1.500 Computerworld-læsere har stemt, og Smatphone-skatten strøg til tops med 43 procent af stemmerne, mens IC4-togenes it-systemer kørte ind på en meget tæt andenplads med 37 procent af stemmerne.
 
At Polsag skulle være Årets it-fuser 2011 fik opbakning fra 20 procent af læserne.
 
Udløste heftig debat
Smartphone-skatten har fra starten ført til heftig debat på Computerworlds hjemmeside.
 
Læs: Sådan rammer ny telefonskat Computerworld-læseren 
  
Udover flere debatindlæg og mails fra læserne har it-industrien udtrykt stor skuffelse over den nye skat, der ligner en skrappere udgave af den telefon-skat, der var før indførelsen af multimedieskatten.
 
"Regeringen har laver et direkte selvmål," udtalte direktør for brancheforeningen IT-Branchen, Morten Bangsgaard, i forbindelse med indførelsen af den nye skat. 
 
Hos kollegerne hos Dansk Industris it-bracheforening, ITEK, var stemningen ikke meget anderledes. ITEK-direktør Tom Togsverd var således ligefrem med til at nominere Smartphone-skatten som Årets it-fuser 2011, fordi skatten er meningsløs og bøvlet. 
 
Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) har tidligere over for Computerworld kaldt indførelsen af den nye afgift for "en rimelig beskatning af fri telefon, pc og internet, som ikke bruges arbejdsmæssigt".

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura