Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Du kan få en app til nærmest alting i dag. Men det kræver alligevel sin mand få succes som app-producent.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vinder Apple kampen om app-markedet

Gode råd: Sådan undgår du apps-kaos i dit firma

"Sig mig, har I ikke en app?"

I dag stiller vi med forvirret mine ovenstående spørgsmål, hvis vi støder på en større virksomhed, der ikke har produceret en app, vi kan hente ned på vores smartphone.

Der er vel nærmest ikke det, vi ikke kan finde en app til et sted i App Store eller Android Market.

Der findes prisuddelinger, der udelukkende drejer sig om apps, og vi har jo alle sammen hørt om - og måske også prøvet kræfter med - spilfænomenet Angry Birds.

Det er nærliggende at tro, at app-udvikling dermed er det hotteste at kaste sig over inden for it-branchens kodekarle.

Men er det virkelig så god en forretning, som hypen kunne henlede os til at tro?

Skriv kodehaj, designer og reklamemand på visitkortet

App-udviklere tæller med som en del af it-branchen, men de udgør en forsvindende lille del.

Det er nemlig ikke helt så let at få hul igennem, når en grøn app-udvikler vil mase sig ind på markedet.

"Hvis du bare lægger en app op i Android Market eller App Store, så sker der ingenting. Og det er ligegyldigt, hvor god app'en er. Eksempelvis bygger App Store meget på toplister, og de apps, der ligger der, kommer ikke derop af sig selv. Det kræver god markedsføring," fortæller Jakob Mikkelsen, der er partner i app-udviklerfirmaet Greener Pastures.

Det er nemlig ikke nok at have styr på kodningen, hvis du vil i gang med at udvikle apps.

Det er også nødvendigt at vide en hel del om design og markedsføring, hvis du skal have en chance for at gøre app-udvikling til din profession.

Alle tre ting skal være til stede, hvis din app skal have succes. Brugerne er nådesløse og stiller høje krav til de apps, de downloader.

"Man kan sælge en app til seks kroner, og folk vil stadig brokke sig over selv den mindste skønhedsfejl," fortæller Jakob Mikkelsen.

Og kritikken kan være nådesløs. Da Jakob Mikkelsen udviklede sin første app, en byguide til København kaldet "MitKBH", fik han en spøjs tilbagemelding fra en bruger:

"En bruger havde givet app'en nul stjerner og skrevet, at det var skuffende, at der ikke stod noget om Aarhus," fortæller Jakob Mikkelsen med et smil på læben.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job