Tysk bilproducent siger stop for mail i fritid

En af verdens største bilproducenter sender ansatte i mailkarantæne, når de ikke er på arbejde. Se her hvorfor.

Artikel top billede

 
Når Volkswagen-ansatte har fri, skal de også holde rigtig fri. Volkswagen har indgået en aftale med de ansatte om fred for e-mail uden for arbejdstid, det skriver Reuters.

De ansatte vil kun modtage e-mails på deres BlackBerrys fra en halv time før de møder på arbejde til en halv time efter endt arbejdsdag. Resten af tiden vil de ansatte være i en såkaldt black-out periode.

Selvom det stadig er ganske få virksomheder, der har indført en så omfattende mail-politik for at sikre deres ansatte en bedre balance mellem arbejde og privatliv, så er Volkswagen ikke alene.
Sidste år præsenterede Deutsche Telekom en tilsvarende ordning, hvor de ansatte kan bede om kommunikationsfri fritid. Her kan ledelsen ikke forvente, at den ansatte læser og svarer på mails eller tager telefonen.

"Mobile enheder giver en stor frihed, men de udgør også en reel risiko for, at man aldrig kan lukke ned", lyder det fra virksomheden.

Ikke for ledelsen

Hos Volkswagen er det de organiserede ansatte, som bliver fri for mails uden for arbejdstiden. Ifølge Reuters er ledelseslaget således tilsyneladende ikke omfattet af aftalen.

I Tyskland, der er Deutsche Telekom og Volkswagens hjemland, estimeres det, at udbrændthed forårsager tæt ved 10 millioner sygedage om året, og de faglige organisationer ønsker at begrænse den tid, som ansatte bruger på at svare på mails i deres fritid, weekender og i ferieperioder.

I Danmark vurderes det at 35.000 ansatte dagligt melder sig syge på grund af stress, og fænomenet med stress forårsaget af en "altid på kultur" er kendt. Tidligere på året meldte konsulenthuset ForebygStress, at Smartphones er årsag til stress hos hver tredje af de klienter, der behandles.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job