Tysk bilproducent siger stop for mail i fritid

En af verdens største bilproducenter sender ansatte i mailkarantæne, når de ikke er på arbejde. Se her hvorfor.

Artikel top billede

 
Når Volkswagen-ansatte har fri, skal de også holde rigtig fri. Volkswagen har indgået en aftale med de ansatte om fred for e-mail uden for arbejdstid, det skriver Reuters.

De ansatte vil kun modtage e-mails på deres BlackBerrys fra en halv time før de møder på arbejde til en halv time efter endt arbejdsdag. Resten af tiden vil de ansatte være i en såkaldt black-out periode.

Selvom det stadig er ganske få virksomheder, der har indført en så omfattende mail-politik for at sikre deres ansatte en bedre balance mellem arbejde og privatliv, så er Volkswagen ikke alene.
Sidste år præsenterede Deutsche Telekom en tilsvarende ordning, hvor de ansatte kan bede om kommunikationsfri fritid. Her kan ledelsen ikke forvente, at den ansatte læser og svarer på mails eller tager telefonen.

"Mobile enheder giver en stor frihed, men de udgør også en reel risiko for, at man aldrig kan lukke ned", lyder det fra virksomheden.

Ikke for ledelsen

Hos Volkswagen er det de organiserede ansatte, som bliver fri for mails uden for arbejdstiden. Ifølge Reuters er ledelseslaget således tilsyneladende ikke omfattet af aftalen.

I Tyskland, der er Deutsche Telekom og Volkswagens hjemland, estimeres det, at udbrændthed forårsager tæt ved 10 millioner sygedage om året, og de faglige organisationer ønsker at begrænse den tid, som ansatte bruger på at svare på mails i deres fritid, weekender og i ferieperioder.

I Danmark vurderes det at 35.000 ansatte dagligt melder sig syge på grund af stress, og fænomenet med stress forårsaget af en "altid på kultur" er kendt. Tidligere på året meldte konsulenthuset ForebygStress, at Smartphones er årsag til stress hos hver tredje af de klienter, der behandles.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,