Måling: Intels nye mobilchip bliver lynhurtig

Lækkede måleresultater antyder, at Intels nye mobilchip bliver noget af en racerbil.

Artikel top billede

Intels kommende mobilchip med arbejdstitlen 'Medfield' ser ud til at kunne komme til at give adskillige af de øvrige mobilchips på markedet.

Sådan ser det i hvert fald ud ifølge en række målinger, der bygger på benchmarkværktøjet Caffeinemark 3, som er rettet mod Android-baserede computere og telefoner.

'Medfield' er en såkaldt 'system-on-chip.' Det betyder, at Intel har pakket alt ned på chippen - storage, RAM og processorkraft.

Det gør den ideel til anvendelse i små, tynde og bærbare apparater som eksempelvis smartphones og tablet-computere.

Her kommer 'Medfield' til at konkurrere med blandt andre Apples A-serie, Nvidias Tegra, Qualcomms Snapdragon og Texas Instruments' Omap.

I benchmark-målingerne scorer 'Medfield' 10.500 point i en måling baseret på en Honeycomb-tablet.

I de sammenlignelige målinger scorer Nvidias Tegra 2 7.500 point, mens Qualcomm Snapdragon scorer 8.000 point.

Benchmark-målinger giver ikke det fulde billede af en chips evner, men målingerne antyder alligevel, at 'Medfield' kan give et ordentlig los bagi, når det gælder performance for de Medfield-baserede smartphones og tablets, der i 2012 vil begynde at dukke op i butikkerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College