Måling: Intels nye mobilchip bliver lynhurtig

Lækkede måleresultater antyder, at Intels nye mobilchip bliver noget af en racerbil.

Artikel top billede

Intels kommende mobilchip med arbejdstitlen 'Medfield' ser ud til at kunne komme til at give adskillige af de øvrige mobilchips på markedet.

Sådan ser det i hvert fald ud ifølge en række målinger, der bygger på benchmarkværktøjet Caffeinemark 3, som er rettet mod Android-baserede computere og telefoner.

'Medfield' er en såkaldt 'system-on-chip.' Det betyder, at Intel har pakket alt ned på chippen - storage, RAM og processorkraft.

Det gør den ideel til anvendelse i små, tynde og bærbare apparater som eksempelvis smartphones og tablet-computere.

Her kommer 'Medfield' til at konkurrere med blandt andre Apples A-serie, Nvidias Tegra, Qualcomms Snapdragon og Texas Instruments' Omap.

I benchmark-målingerne scorer 'Medfield' 10.500 point i en måling baseret på en Honeycomb-tablet.

I de sammenlignelige målinger scorer Nvidias Tegra 2 7.500 point, mens Qualcomm Snapdragon scorer 8.000 point.

Benchmark-målinger giver ikke det fulde billede af en chips evner, men målingerne antyder alligevel, at 'Medfield' kan give et ordentlig los bagi, når det gælder performance for de Medfield-baserede smartphones og tablets, der i 2012 vil begynde at dukke op i butikkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland