Måling: Intels nye mobilchip bliver lynhurtig

Lækkede måleresultater antyder, at Intels nye mobilchip bliver noget af en racerbil.

Artikel top billede

Intels kommende mobilchip med arbejdstitlen 'Medfield' ser ud til at kunne komme til at give adskillige af de øvrige mobilchips på markedet.

Sådan ser det i hvert fald ud ifølge en række målinger, der bygger på benchmarkværktøjet Caffeinemark 3, som er rettet mod Android-baserede computere og telefoner.

'Medfield' er en såkaldt 'system-on-chip.' Det betyder, at Intel har pakket alt ned på chippen - storage, RAM og processorkraft.

Det gør den ideel til anvendelse i små, tynde og bærbare apparater som eksempelvis smartphones og tablet-computere.

Her kommer 'Medfield' til at konkurrere med blandt andre Apples A-serie, Nvidias Tegra, Qualcomms Snapdragon og Texas Instruments' Omap.

I benchmark-målingerne scorer 'Medfield' 10.500 point i en måling baseret på en Honeycomb-tablet.

I de sammenlignelige målinger scorer Nvidias Tegra 2 7.500 point, mens Qualcomm Snapdragon scorer 8.000 point.

Benchmark-målinger giver ikke det fulde billede af en chips evner, men målingerne antyder alligevel, at 'Medfield' kan give et ordentlig los bagi, når det gælder performance for de Medfield-baserede smartphones og tablets, der i 2012 vil begynde at dukke op i butikkerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job