KMD overtager del af finsk koncern

KMD overtager en del af en finsk koncern, der skal hjælpe den danske it-virksomhed med at indfri sine ambitioner på et særligt marked.

Artikel top billede

For at supplere sin organiske vækst overtager KMD Itella Information A/S.

Itella er en del af den finske Itella-koncern og har en årlig omsætning på omkring 40 millioner kroner. Herhjemme kom Itella ud med underskud i både 2009 og 2010.

Firmaet leverer serviceydelser som e-faktura, EDI, workflow-systemer, scanning, print og fysisk og elektronisk arkivering.

I Danmark beskæftiger Itella knap 30 medarbejdere, som alle overgår til KMD. Den nuværende produktion i Hvidovre bliver flyttet til KMD's printcenter-faciliteter i Ballerup.

Itella Danmark havde selv spenderbukserne på for godt seks år siden, da selskabet overtog alle kunder inden for fakturahåndtering fra virksomheden Schultz Grafisk.

"Vi ser et godt strategisk match mellem de to forretningsenheder, og da vi fortsat har ambitioner om at vokse på printmarkedet, er et køb af Itella Information et naturligt træk for KMD," udtaler Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.

Passer til ambitionerne

For Itella koncernen har det været centralt i forbindelse med salget, at KMD kan fortsætte med at varetage Itella-koncernens opgaver i Danmark.

"Som en del af vores pan-europæiske set-up er det vigtigt for os, at vi stadig har en kvalitetsleverandør lokalt i Danmark, der kan løse opgaver for vores skandinaviske kunder," udtaler Heikki Länsisyrjä, Senior Vice President for Itella Group.

Ifølge KMD's direktør har Itella Information en kundeportefølje, som ligger godt til KMD's vækstambitioner". Hvor meget KMD har betalt for Itella, forlyder der ikke noget om.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S