KMD overtager del af finsk koncern

KMD overtager en del af en finsk koncern, der skal hjælpe den danske it-virksomhed med at indfri sine ambitioner på et særligt marked.

Artikel top billede

For at supplere sin organiske vækst overtager KMD Itella Information A/S.

Itella er en del af den finske Itella-koncern og har en årlig omsætning på omkring 40 millioner kroner. Herhjemme kom Itella ud med underskud i både 2009 og 2010.

Firmaet leverer serviceydelser som e-faktura, EDI, workflow-systemer, scanning, print og fysisk og elektronisk arkivering.

I Danmark beskæftiger Itella knap 30 medarbejdere, som alle overgår til KMD. Den nuværende produktion i Hvidovre bliver flyttet til KMD's printcenter-faciliteter i Ballerup.

Itella Danmark havde selv spenderbukserne på for godt seks år siden, da selskabet overtog alle kunder inden for fakturahåndtering fra virksomheden Schultz Grafisk.

"Vi ser et godt strategisk match mellem de to forretningsenheder, og da vi fortsat har ambitioner om at vokse på printmarkedet, er et køb af Itella Information et naturligt træk for KMD," udtaler Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.

Passer til ambitionerne

For Itella koncernen har det været centralt i forbindelse med salget, at KMD kan fortsætte med at varetage Itella-koncernens opgaver i Danmark.

"Som en del af vores pan-europæiske set-up er det vigtigt for os, at vi stadig har en kvalitetsleverandør lokalt i Danmark, der kan løse opgaver for vores skandinaviske kunder," udtaler Heikki Länsisyrjä, Senior Vice President for Itella Group.

Ifølge KMD's direktør har Itella Information en kundeportefølje, som ligger godt til KMD's vækstambitioner". Hvor meget KMD har betalt for Itella, forlyder der ikke noget om.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job