KMD overtager del af finsk koncern

KMD overtager en del af en finsk koncern, der skal hjælpe den danske it-virksomhed med at indfri sine ambitioner på et særligt marked.

Artikel top billede

For at supplere sin organiske vækst overtager KMD Itella Information A/S.

Itella er en del af den finske Itella-koncern og har en årlig omsætning på omkring 40 millioner kroner. Herhjemme kom Itella ud med underskud i både 2009 og 2010.

Firmaet leverer serviceydelser som e-faktura, EDI, workflow-systemer, scanning, print og fysisk og elektronisk arkivering.

I Danmark beskæftiger Itella knap 30 medarbejdere, som alle overgår til KMD. Den nuværende produktion i Hvidovre bliver flyttet til KMD's printcenter-faciliteter i Ballerup.

Itella Danmark havde selv spenderbukserne på for godt seks år siden, da selskabet overtog alle kunder inden for fakturahåndtering fra virksomheden Schultz Grafisk.

"Vi ser et godt strategisk match mellem de to forretningsenheder, og da vi fortsat har ambitioner om at vokse på printmarkedet, er et køb af Itella Information et naturligt træk for KMD," udtaler Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.

Passer til ambitionerne

For Itella koncernen har det været centralt i forbindelse med salget, at KMD kan fortsætte med at varetage Itella-koncernens opgaver i Danmark.

"Som en del af vores pan-europæiske set-up er det vigtigt for os, at vi stadig har en kvalitetsleverandør lokalt i Danmark, der kan løse opgaver for vores skandinaviske kunder," udtaler Heikki Länsisyrjä, Senior Vice President for Itella Group.

Ifølge KMD's direktør har Itella Information en kundeportefølje, som ligger godt til KMD's vækstambitioner". Hvor meget KMD har betalt for Itella, forlyder der ikke noget om.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job