KMD overtager del af finsk koncern

KMD overtager en del af en finsk koncern, der skal hjælpe den danske it-virksomhed med at indfri sine ambitioner på et særligt marked.

Artikel top billede

For at supplere sin organiske vækst overtager KMD Itella Information A/S.

Itella er en del af den finske Itella-koncern og har en årlig omsætning på omkring 40 millioner kroner. Herhjemme kom Itella ud med underskud i både 2009 og 2010.

Firmaet leverer serviceydelser som e-faktura, EDI, workflow-systemer, scanning, print og fysisk og elektronisk arkivering.

I Danmark beskæftiger Itella knap 30 medarbejdere, som alle overgår til KMD. Den nuværende produktion i Hvidovre bliver flyttet til KMD's printcenter-faciliteter i Ballerup.

Itella Danmark havde selv spenderbukserne på for godt seks år siden, da selskabet overtog alle kunder inden for fakturahåndtering fra virksomheden Schultz Grafisk.

"Vi ser et godt strategisk match mellem de to forretningsenheder, og da vi fortsat har ambitioner om at vokse på printmarkedet, er et køb af Itella Information et naturligt træk for KMD," udtaler Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.

Passer til ambitionerne

For Itella koncernen har det været centralt i forbindelse med salget, at KMD kan fortsætte med at varetage Itella-koncernens opgaver i Danmark.

"Som en del af vores pan-europæiske set-up er det vigtigt for os, at vi stadig har en kvalitetsleverandør lokalt i Danmark, der kan løse opgaver for vores skandinaviske kunder," udtaler Heikki Länsisyrjä, Senior Vice President for Itella Group.

Ifølge KMD's direktør har Itella Information en kundeportefølje, som ligger godt til KMD's vækstambitioner". Hvor meget KMD har betalt for Itella, forlyder der ikke noget om.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)