Kommuner pumper 300 millioner i nye ERP-løsninger

15 kommuner har valgt leverandører af ERP-systemer for i alt 300 millioner kroner. Se vinderne her.

Artikel top billede

Læs også:

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

15 kommuner har netop valgt leverandør af ERP-system for en værdi på tilsammen 300 millioner kroner eksklusive moms.

Imidlertid var der ikke den store spænding omkring syv af kontrakterne. For her var det kun KMD, der bød ind.

Fujitsu med Silkeborg Data som underleverandør bød ind på de sidste otte kommuner.

Udfaldet her blev tre kontrakter til Fujitsu og fem kontrakter til KMD.

KMD: Vi er konkurrencedygtige
"Med det forbehold, at vi er i stand still perioden, så er vi i sagens natur rigtig glade for resultatet," udtaler salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD.

Hun er stolt over, at det er lykkedes at få en række aftaler i hus.

"Vi har i hele 2011 gennem flere EU-udbud og SKI-aftaler vist, at vi har en yderst konkurrencedygtig løsning," udtaler Karen Nielsen.

Salgsdirektøren mener, aftalerne er et udtryk for, "at kommunerne sætter pris på KMD Opus' helhedsorienterede og koncernstyringsmæssige kvaliteter."  

Flere af de indgåede kontrakter kan potentielt løbe i op til 10 år.

Fujitsu: Vi erobrer lidt af KMD's højborg
Hos Fujitsu er markedsdirektør Christian Torp glad for udfaldet på de kontrakter, som der reelt var konkurrence på, idet flere bød ind.

Han peger på, at ud af de 15 kommuner var de 14,5 faktisk KMD-kunder i forvejen. Kun én kommune havde delvist et Fujitsu-system allerede.

"Så vi har erobret lidt af KMD's højborg," siger Christian Torp.

Grunden til at Fujitsu slet ikke bød på de syv sidste kontrakter, som KMD altså dermed var ene-bejler til, skyldtes ifølge markedsdirektøren, at selskabet ville være nervøs for at kunne levere til den lovede tid, såfremt alle kommuner skulle gå hen og vælge selskabet.

EG tabte

Også EG bød ind på otte af kontrakterne, hvor firmaet kæmpede imod KMD og Fujitsu, men fik altså ingen af kontrakterne tildelt.

"Vi vidste, at netop dette udbud ville være svært," siger COO Ole Fritze fra EG.

Det manglende udbytte i denne omgang får dog ikke selskabet til at slå op i banen.

"Når vi ser tilbage på den seneste udbudspukkel på området, er vi tilfredse med, at vi har taget markedsandele," siger EG-chefen.

EG har da også i forvejen Odense og Herning Kommune blandt sine kunder på området.

Du kan læse mere om værdien af hver enkelt af de 15 nye kontrakter her.

Læs også:

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job