Kommuner pumper 300 millioner i nye ERP-løsninger

15 kommuner har valgt leverandører af ERP-systemer for i alt 300 millioner kroner. Se vinderne her.

Artikel top billede

Læs også:

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

15 kommuner har netop valgt leverandør af ERP-system for en værdi på tilsammen 300 millioner kroner eksklusive moms.

Imidlertid var der ikke den store spænding omkring syv af kontrakterne. For her var det kun KMD, der bød ind.

Fujitsu med Silkeborg Data som underleverandør bød ind på de sidste otte kommuner.

Udfaldet her blev tre kontrakter til Fujitsu og fem kontrakter til KMD.

KMD: Vi er konkurrencedygtige
"Med det forbehold, at vi er i stand still perioden, så er vi i sagens natur rigtig glade for resultatet," udtaler salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD.

Hun er stolt over, at det er lykkedes at få en række aftaler i hus.

"Vi har i hele 2011 gennem flere EU-udbud og SKI-aftaler vist, at vi har en yderst konkurrencedygtig løsning," udtaler Karen Nielsen.

Salgsdirektøren mener, aftalerne er et udtryk for, "at kommunerne sætter pris på KMD Opus' helhedsorienterede og koncernstyringsmæssige kvaliteter."  

Flere af de indgåede kontrakter kan potentielt løbe i op til 10 år.

Fujitsu: Vi erobrer lidt af KMD's højborg
Hos Fujitsu er markedsdirektør Christian Torp glad for udfaldet på de kontrakter, som der reelt var konkurrence på, idet flere bød ind.

Han peger på, at ud af de 15 kommuner var de 14,5 faktisk KMD-kunder i forvejen. Kun én kommune havde delvist et Fujitsu-system allerede.

"Så vi har erobret lidt af KMD's højborg," siger Christian Torp.

Grunden til at Fujitsu slet ikke bød på de syv sidste kontrakter, som KMD altså dermed var ene-bejler til, skyldtes ifølge markedsdirektøren, at selskabet ville være nervøs for at kunne levere til den lovede tid, såfremt alle kommuner skulle gå hen og vælge selskabet.

EG tabte

Også EG bød ind på otte af kontrakterne, hvor firmaet kæmpede imod KMD og Fujitsu, men fik altså ingen af kontrakterne tildelt.

"Vi vidste, at netop dette udbud ville være svært," siger COO Ole Fritze fra EG.

Det manglende udbytte i denne omgang får dog ikke selskabet til at slå op i banen.

"Når vi ser tilbage på den seneste udbudspukkel på området, er vi tilfredse med, at vi har taget markedsandele," siger EG-chefen.

EG har da også i forvejen Odense og Herning Kommune blandt sine kunder på området.

Du kan læse mere om værdien af hver enkelt af de 15 nye kontrakter her.

Læs også:

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S