Kommuner pumper 300 millioner i nye ERP-løsninger

15 kommuner har valgt leverandører af ERP-systemer for i alt 300 millioner kroner. Se vinderne her.

Artikel top billede

Læs også:

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

15 kommuner har netop valgt leverandør af ERP-system for en værdi på tilsammen 300 millioner kroner eksklusive moms.

Imidlertid var der ikke den store spænding omkring syv af kontrakterne. For her var det kun KMD, der bød ind.

Fujitsu med Silkeborg Data som underleverandør bød ind på de sidste otte kommuner.

Udfaldet her blev tre kontrakter til Fujitsu og fem kontrakter til KMD.

KMD: Vi er konkurrencedygtige
"Med det forbehold, at vi er i stand still perioden, så er vi i sagens natur rigtig glade for resultatet," udtaler salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD.

Hun er stolt over, at det er lykkedes at få en række aftaler i hus.

"Vi har i hele 2011 gennem flere EU-udbud og SKI-aftaler vist, at vi har en yderst konkurrencedygtig løsning," udtaler Karen Nielsen.

Salgsdirektøren mener, aftalerne er et udtryk for, "at kommunerne sætter pris på KMD Opus' helhedsorienterede og koncernstyringsmæssige kvaliteter."  

Flere af de indgåede kontrakter kan potentielt løbe i op til 10 år.

Fujitsu: Vi erobrer lidt af KMD's højborg
Hos Fujitsu er markedsdirektør Christian Torp glad for udfaldet på de kontrakter, som der reelt var konkurrence på, idet flere bød ind.

Han peger på, at ud af de 15 kommuner var de 14,5 faktisk KMD-kunder i forvejen. Kun én kommune havde delvist et Fujitsu-system allerede.

"Så vi har erobret lidt af KMD's højborg," siger Christian Torp.

Grunden til at Fujitsu slet ikke bød på de syv sidste kontrakter, som KMD altså dermed var ene-bejler til, skyldtes ifølge markedsdirektøren, at selskabet ville være nervøs for at kunne levere til den lovede tid, såfremt alle kommuner skulle gå hen og vælge selskabet.

EG tabte

Også EG bød ind på otte af kontrakterne, hvor firmaet kæmpede imod KMD og Fujitsu, men fik altså ingen af kontrakterne tildelt.

"Vi vidste, at netop dette udbud ville være svært," siger COO Ole Fritze fra EG.

Det manglende udbytte i denne omgang får dog ikke selskabet til at slå op i banen.

"Når vi ser tilbage på den seneste udbudspukkel på området, er vi tilfredse med, at vi har taget markedsandele," siger EG-chefen.

EG har da også i forvejen Odense og Herning Kommune blandt sine kunder på området.

Du kan læse mere om værdien af hver enkelt af de 15 nye kontrakter her.

Læs også:

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job