Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Omkostninger ved at skifte ERP-system lå for en kommune i millionklassen. KMD skulle blandt andet have penge for data-arbejde.

Artikel top billede

Hos Viborg Kommune har det kostet mange penge at gå fra et såkaldt debitor- og lønsystem leveret af KMD til at få det leveret af henholdsvis Fujitsu og Silkeborg Data.

Historien bag er, at kommunen blev nødt til at betale 800.000 kroner for at få sine egne data ud fra KMD.

Og så blev man mere eller mindre påtvunget en projektleder fra KMD til 225.000 kroner for at sikre, at kommunen ville få sine data til tiden.

Det fortæller Viborg Kommunes økonomi og løn-chef, Jørgen Bach, til Computerworld.

"Jeg synes simpelthen at det er ublu," siger han.

1.025.000 kroner

Han forklarer at de 800.000 kroner til KMD alene er betaling for at få fat i kommunens egne data, Hertil kommer, at kommunens nye leverandører efterfølgende skal integrere data i de nye systemer.

I samme omgang blev kommunen kraftigt anbefalet at købe en konsulent fra KMD, der skulle være projektleder i et antal timer, der har kostet kommunen 225.000 kroner.

Ellers kunne vi ikke regne med at få vores data til den aftalte tid, oplyser økonomichefen fra Viborg Kommune.

Viborg Kommune er i øvrigt nævnt i en nylig rapport fra Udbudsrådet, der belyser omkostningerne ved at gå i udbud.

Her berøres også kommunens udgifter ved skifte af ERP-systemer.

Læs reaktionen fra KMD senere her på Computerworld.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS