Udsalg: Derfor skal du købe ny computer nu

Udsalget er godt i gang, og der er rigtig gode penge at spare på visse ting. Få tilbuds-overblikket her.

Artikel top billede

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Januar er lig med udsalg.

Og det er ikke kun tøj og dametasker, der netop nu kan puttes i posen for små penge.

Elektronikbutikkerne bugner af gule udsalgsskilte, og procenterne rasler lige så stille af priserne.

Trænger elektronikken til en opdatering, så er der altså god fornuft i at tage en tur på udsalg.

Køb din nye pc nu

Trænger du til en ny pc, så er det nu, dankortet skal svinges.

Butikkerne kører aggressive tilbud på pc'er i øjeblikket, og det er der en særlig grund til.

Du har muligvis hørt om "harddisk-krisen", hvor oversvømmelser i Thailand har sat en kæp i hjulet på produktionen af harddiske.
Det betyder, at priserne på harddiske er steget helt enormt.

De pc'er, der er på butikkernes hylder i øjeblikket, er indkøbt før harddisk-krisen rullede ud over verdens elektronikmarked.

Under udsalget er prisen på pc'erne yderligere sat ned. Om ikke så længe er det så ny-indkøbte pc'er, der ligger på hylderne hos forhandlerne.

Og de er købt ind til en langt højere pris grundet harddisk-krisen.

Derfor vil de nye pc'er have enten samme pris og dermed en mindre harddisk eller en højere pris for den samme harddisk.

"Vi har den her særdeles unikke situation, hvor priserne kommer til at stige på pc'er om ikke så lang tid. Det er ganske unikt for pc-markedet, fordi vi er vant til, at priserne bare falder og falder. På sigt vil priserne selvfølgelig normaliseres igen, men vi ved ikke, hvornår det bliver," siger salgschef i Expert Ivar Ørn Hardarson.

Med andre ord er det nu, den nye pc skal købes, hvis du mangler sådan én.

Dette produkt går flest efter

Finanskrisen har ikke ændret på den måde, der bliver afholdt udsalg på i Danmark.

Til gengæld har vi som forbrugere ændret vaner, mener Jan Kirkedal, der er salgschef for computere i Elgiganten.

Han peger konkret på, at der ikke lavet om på mængden af varer eller størrelsen på besparelser henover krisen, men at forbrugerne er blevet langt mere prisbevidste.

Det medfører, at vi i større stil end tidligere tager på udsalg efter de ting, vi gerne vil have.

iPad kan ikke trumfes

Blandt de mange forskellige varer er der især tre typer varer, der er gået rigtig godt den seneste måned.

Ivar Ørn Hardarson fortæller, at pc'er og fladskærms-tv har haft en god måned, sidstnævnte sandsynligvis i forbindelse med omlægningen af tv-signalet i januar.

Men også tablets går som varmt brød, og trods et stort marked med masser af valgmuligheder er der ét produkt i varegruppen, der ikke er til at vippe af pinden:

"Folk køber vanvittigt mange tablet-pc'er, men det er næsten kun én type, folk køber, og det er iPad 2. Den har ikke været på udsalg, men det er et meget populært produkt," siger Ivar Ørn Hardarson.

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS