Hold øje med disse fem nyheder på CES 2012

Fem tendenser ventes at komme til at dominere næste uges CES-messe i Las Vegas.

Artikel top billede

Læs også:

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Computerworld News Service: På tirsdag i næste uge bliver dørene sparket op til Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas, og producenterne er ved at være klar til at vise deres gadgets for det kommende år frem.

Hvert år træder nogle få overordnede produkttendenser dog frem. I 2011 handlede det om tablet-pc'er med Android, i 2010 dominerede 3D-fjernsyn og e-bogslæsere messen, mens netbooks var det helt store emne i 2009.

Så hvad er der på programmet for 2012? Her tager vi et kig på fem tendenser, der vil være af størst interesse på CES 2012.

OLED

Skærme, der består af såkaldte organic light emitting diodes (OLED) - eller på dansk: organiske lysdioder - lover klarere farver, hurtigere responstider og mere kompakte fysiske størrelser sammenlignet med LCD/LED-skærme, men teknologien har endnu ikke fået fodfæste i tv-markedet.

Det vil muligvis ændre sig efter CES 2012, da LG mandag offentliggjorde sine planer om her at fremvise, hvad selskabet kalder verdens største OLED HDTV.

LG's nye fjernsyn har en skærm på 55 tommer, vejer lige under 7,5 kilogram, er kun 40 millimeter dyb og har en responstid på under 0,0001 millisekunder (hvor en gennemsnitlig LCD-skærm har en responstid på mellem to og fem millisekunder). OLED-skærme var også et varmt emne på CES 2009.

Ultrabooks

Intel introducerede i maj begrebet ultrabook til at beskrive bærbare med et slankt design, solid state-drev og længere batterilevetid. Siden da er der kommet en række af disse tynde og lette bærbare på markedet heriblandt Lenovo IdeaPad U300s, Acer Aspire S3 og Toshiba Portege Z835.

Men det virkelige stormløb af disse konkurrenter til Apples MacBook Air forventes at blive skudt i gang ved dette års CES, hvor man regner med, at hele 30 til 50 ultrabooks vil blive fremvist.

Intels koncernchef, Paul Otellini, taler ved åbningen af CES næste tirsdag, hvor det forventes, at han vil fortælle om Intels kommende Ivy Bridge Core-processorer, der er en mindre udgave af Sandy Bridge-chippene fra 2011, som sidder i de nuværende ultrabooks.

Det kan du også vente at se

Quadcore-telefoner

Gør dig klar til forrygende hurtige smartphones med processorer med fire kerner såsom Nvidias Tegra 3 og Qualcomms Snapdragon S4.

Det forventes, at første omgang af de nye quadcore-smartphones er i handlen i løbet af første kvartal 2012. Derfor regner mange med, at disse telefoner vil blive fremvist under CES.

4K

Og nej, her taler vi ikke om fire kilobyte men derimod om en ny type skærmopløsning, der har fire gange så høj en pixeltæthed som 1080p HD-fjernsyn, som ellers er guldstandarden for skærme med høj opløsning til massemarkedet.

LG har planer om under CES at fremvise sit nye 4K 3D HDTV på 84 tommer og med internetforbindelse. Også Toshiba arbejder på en 4K 3D-skærm, så måske kommer vi til at se flere end én 4K-skærm næste tirsdag i Las Vegas.

Ice Cream Sandwich

Tablet-pc'erne har været et af de helt store tilløbsstykker på CES siden 2010, da producenterne kæmpede med næb og kløer om rampelyset forud for den truende lancering af Apples iPad. Det forventes, at CES 2012 vil byde på mere af samme skuffe på grund af den nylige udgivelse af Googles seneste Android-version, navnlig smagsvarianten Ice Cream Sandwich.

Men til forskel fra i 2011, da Motorola Xoom var den eneste enhed med Googles tablet-specifikke version af Android, 3.0 Honeycomb, så er den nyeste version, 4.0 Ice Cream Sandwich, allerede tilgængelig til enhver producent, der ønsker at anvende den.

Elektronikproducenten Coby har planer om at lancere fire tablet-pc'er med Ice Cream Sandwich under CES, så man kan nok godt regne med, at andre producenter af tablet-pc'er har lignende planer.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS