Ramt af CSC-bøvl: Skat udskyder flere it-projekter

CSC-forsinkelse får nu Skat til at udskyde endnu to it-systemer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er ikke blot et længe ventet digitalt motorregister til om- og indregistrering af motorkøretøjer, som står stand-by som følge af Skats forsinkede opkrævningssystem Debitormotor som it-giganten CSC skal levere.

Også flere andre it-systemer, som er afhængige af opkrævningssystemet, kan ikke sættes i drift må udskydes - igen. 

Det fremgår af et aktstykke som skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) for nylig har sendt til Folketingets Finansudvalg.
Skats plan er at bruge Debitormotor som opkrævnings- og betalingssystem på tværs af alle de services som myndigheden har overfor borgere og virksomheder. 

Tårer og glæde

Det rammer foreløbigt Skats it-systemer Én Skattekonto (EKKO) og Ét fælles inddrivelses-system (EFI), som altså ikke kan sættes i drift planmæssigt.

Hos Skat fortæller fagdirektør for it-projekter, Kristian Vengsgaard, at EFI og EKKO bliver forsinket på grund af bølgeeffekten fra CSC-systemet Debitormotor.   

"Kunderne til EFI vil ikke savne systemet, for de er under inddrivelse. Til gengæld er alle vores interessenter og vores egen organisation meget optaget af at få leveret løsningen," siger Krisitan Vengsgaard. 

EFI, der hele tiden har været i hænderne på KMD/Capgemini, er nemlig central for den planlagte effektivisering i Skat og har derfor stor forretningsmæssig værdi, fortæller han.   

Til gengæld er EKKO ifølge Kristian Vengsgaard en efterspurgt løsning fra virksomhederne, fordi de med systemet kan håndtere skatter og afgifter, nærmest som i en netbankløsning.

Gammelt problem

Systemerne har i årevis givet Skat store problemer og forsinkelser, hvilket for år tilbage fik Skat til at fyre IBM ud som leverandør af Debitormotor og EKKO. Skat bestilte således systemerne hos IBM i 2006 og de skulle have været i drift i december 2008.

Nu udsætter Skat så idriftsættelsen, der skulle ske i marts 2012, på ubestemt tid.

"Dog tidligst 2013," skriver ministeren til finansudvalget, der videre oplyser, at forsinkelserne skyldes "manglende leverancer fra leverandøren CSC."
 
Ministeren fortæller Folketingets Finansudvalg, at Skat i løbet af årets første måneder vil have en samlet plan for idriftsættelsen af EFI og EKKO.

"På grund af den indre sammenhæng projekterne i mellem påvirker de manglende leverancer hele Systemmoderniserings fase 2," skriver Thor Möger Pedersen. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job