Sådan undgår du at dit private it-grej skader firmaet

Mange virksomheder tillader, at medarbejderne kan tage deres egne smartphones og tavlecomputere med på arbejde. Se hvad du skal gøre, hvis den mobile sikkerhed på din arbejdsplads skal i top.

Artikel top billede

Sådan bør du gøre som medarbejder

Det store problem er at integrere de fremmede enheder i netværket uden at slække på sikkerheden.
 
Jan Johannsen, der er sikkerhedschef  i firmaet Check Point, giver her en række konkrete anbefalinger til, hvordan man kan skabe bedre mobil sikkerhed på arbejdspladsen.
 
Råd til medarbejdere:
-Behandl mobile enheder og mobile lagringsmedier som værdigenstande.

Hvis de havner i de forkerte hænder, kan informationen misbruges, hvilket kan have alvorlige konsekvenser for både din arbejdsgiver, de personer, som data omhandler og dig selv.
 
-Kryptér dine data. Hvis du ikke benytter kryptering, så undlad at opbevare eller synkronisere fortrolig information til din telefon, USB-nøgler osv.
 
-Sørg for, at din mobile enhed er låst med password eller adgangskode, så kun du kan benytte den.
 
-Brug samme omtanke ved brugen af din smartphone, som når du browser på nettet: Ring ikke op til ukendte telefonnumre, besvar ikke sms-beskeder, som du ikke ved, hvem har afsendt og undlad at mobil-surfe på internetsider, du ikke kender.
 
-Hvis du kobler på ukendte trådløse netværk, så undlad at udveksle nogen form for fortrolig information, hverken via e-mail, chat eller sociale fora.
 
-Hvis det er muligt, så foretag opkobling via ukendte netværk gennem en VPN-forbindelse hjem til virksomheden. Så er din kommunikation beskyttet mod aflytning og kompromittering.
 
-Vær opmærksom på, at ukendte trådløse netværk kan have en meget mangelfuld sikkerhed. Eksempelvis manglende firewall og indholdskontrol, hvilket betyder, at du skal sikre, at din egen enhed er fuldt beskyttet med opdateret antivirus, desktop firewall.
 
-Supplér dit antivirus-system med en klient, der kan identificere ondsindede hjemmesider og forhindre dig i at surfe på sådanne hjemmesider.
 
-Brug sund fornuft i alt, hvad du foretager dig på dine mobile enheder og tænk på, hvilke spor du efterlader dig via mail, på sociale medier og på dine telefoner og gadgets. Der efterlades altid et fingeraftryk, der kan spores tilbage til dig!
 
-Kend og efterlev i det hele taget retningslinjer for it-sikkerheden og brug af privat hardware på din arbejdsplads. Hvis der ikke findes regler omkring dette, så tag det op med din arbejdsgiver. 
 
Læs også:

Ansatte slæber eget it-grej med på arbejde i stor stil.

Undgå netværks-problemer med ansattes eget it-grej.

Sådan har Lego givet plads til ansattes eget it-grej.

Sådan bør du gøre som arbejdsgiver

-Udarbejd sikkerhedsretningslinjer, hvis disse ikke findes. Informer medarbejderne omkring retningslinjerne med klare forventninger om, hvordan medarbejderen bør bruge mobile enheder på arbejdet. Disse regler skal indgå i organisationens overordnede it-sikkerhedspolitik.
 
-Brug en løsning for automatisk kryptering af alle data på medarbejdernes bærbare computere og andre mobile enheder samt lagringsmedier. Værktøjer til at styre eller begrænse maskinernes USB-porte er også værd at overveje. Disse bør kunne styres fra centralt hold.
 
-Sørg for at netværket er sikret mod vira og andre eksterne trusler, når et mobilt lagringsmedie eller anden mobil enhed kobles på.
 
-De overordnede sikkerhedsspørgsmål er ikke den enkelte medarbejders ansvar. Sikkerhedsretningslinjer bør være forankrede hos ledelsen. Undgå sikkerhedsløsninger, som kræver en aktiv indsats fra medarbejderne eller begrænser deres muligheder for at arbejde effektivt.
 
-Opfat ikke de mobile enheder og USB-drev som trusler. De er praktiske redskaber, så længe man arbejder fornuftigt og sikkert med dem.
 
-Benyt en netadgangsløsning, der adskiller de interne brugere og deres godkendte enheder fra gæstebrugere, konsulenter samt interne brugeres egne enheder - og deres behov for adgang til nettet.
 
-Husk at opdatere programmerne med de nyeste rettelser.
 
-Tænk hele tiden i næste skridt. Hvilke enheder bliver forsøgt koblet på netværket i morgen? Hvordan er brugermønstrene? Hvis en mobil enhed kompromitterer sikkerheden i organisationen, hvilket sikkerhedsforanstaltninger findes implementeret? Og hvilket beredskab imødegår et evt. sikkerhedsbrud?

Læs også:

Ansatte slæber eget it-grej med på arbejde i stor stil.

Undgå netværks-problemer med ansattes eget it-grej.

Sådan har Lego givet plads til ansattes eget it-grej.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics