Dansk it-kæmpe: Derfor må ansatte frit vælge it-grej

I et af Danmarks største it-firmaer kan man frit vælge it-grej. Det giver plads til at fokusere på at skabe en solid platform i virksomheden, men det har også givet grå hår.

Artikel top billede

Medarbejderne er i bund og grund langt foran deres arbejdsgiver, når det gælder brugen af it-redskaber."

Sådan er filosofien i it-firmaet Atea, der har taget sin egen medicin og skabt en platform, som gør det muligt for firmaets medarbejdere at være medbestemmende i valget af de værktøjer, der skal bruges til at klare dagens dont.

"Det er en win-win-situation, hvor firmaet sparer nogle penge, og medarbejderne bliver glade, fordi de får det grej, de gerne vil have," fortæller Ronny Tov­gaard, afdelingsdirektør i Atea.

En af grundene til det frie valg har været oplevelsen af, at jo mere kontrol, Atea forsøgte at indføre, jo mere anarki blev der blandt medarbejderne, der selv begyndte at tilpasse deres it-løsninger.

Ved at vende bøtten på hovedet og lade medarbejderne bestemme over it-grejet, har Atea i stedet fået frigjort tid og penge til at styre virksomhedsplatformen.

Penge med på arbejde

Atea sætter den traditionelle tankegang om, at det ikke skal koste penge at gå på arbejde ud af kraft.

"I en tid, hvor arbejde og fritid flyder stadig mere sammen, og virksomheden skal passe på pengene og gøre sig interessant som arbejdsplads, er man nødt til at finde en fair aftale mellem arbejdsgiver og arbejdstager," forklarer Søren Jensen, der er direktør i Atea.

Udgangspunktet er, at Atea stiller et beløb til rådighed for medarbejderen.

Et beløb, som svarer til prisen på eksempelvis en bærbar pc eller en telefon, der opfylder mindstekravene for at udføre arbejdet.

Hvis medarbejderen vil opgradere til en Apple-bærbar eller en iPhone, skal vedkommende så selv betale differencen mellem de to produkter.

Det gøres over lønnen, og det spredes ud over mange måneder.

"Man kan spørge, om det skal koste penge at gå på arbejde?" siger Søren Jensen.

"Svaret må være ja, hvis arbejdsgiveren skal imødekomme de individuelle ønsker, medarbejderne har."

Læs også:

Ansatte slæber eget it-grej med på arbejde i stor stil.

Undgå netværks-problemer med ansattes eget it-grej.

Sådan undgår du at dit private it-grej skader firmaet.

Sådan har Lego givet plads til ansattes eget it-grej.

Sådan håndterer Atea de mange forskellige maskiner

Bag kulisserne har Atea valgt en virtuel desktop som platform for medarbejdernes bærbare.

Det gør sikkerheden nem at styre samtidig med, at vedligeholdelse og opdatering af Windows-platformen bliver centraliseret.

"Vi har pakket alle de arbejdsrelaterede programmer ind i den virtuelle desktop, som alle medarbejdere kan tilgå via den bærbare," siger Ronny Tovgaard fra Atea.

Metoden virker dog endnu ikke til alle platforme, så på en iPad kan medarbejderne kun tilgå en række af virksomhedens applikationer via browseren.

Holder sikkerheden i skak

Det giver ikke den helt elegante brugerflade, når man presser Windows ind via denne vej, men er en nem måde at holde sikkerheden i skak på.

På mobilen har medarbejderne foreløbig adgang til lidt lettere applikationer som mail og kalender.

Mobilplatformen har dog givet et par grå hår i hovedet hos Atea trods den begrænsede adgang.

"På Android-telefonerne har vi oplevet et par eksempler på virus. Det har i praksis betydet, at telefonerne har ringet op og hentet data uden brugerens kontrol. Derved er telefonforbruget accelereret hos nogle af vores brugere," fortæller han.

Derfor har Atea i dag rullet en antivirus-klient ud på de smarte telefoner.

Krav om uddannelse

En anden erkendelse, som Atea har opnået, er behovet for uddannelse af brugerne.

"Man skal være opmærksom på, at man har med mennesker at gøre. Hvis man vil have forskellige typer hardware, er man som firma også forpligtet til at hjælpe dem med det tekniske," siger Ronny Tovgaard.

"Det nytter jo ikke noget, at folk ikke kan lave deres arbejde, fordi de ikke kan finde ud af at bruge grejet."

Han mener dog ikke, at det nødvendigvis er en meget dyr affære.

"Brug eksempelvis YouTube til video-manualer. Der er masser af smarte måder at oplyse medarbejderne på." 

Læs også:

Ansatte slæber eget it-grej med på arbejde i stor stil.

Undgå netværks-problemer med ansattes eget it-grej.

Sådan undgår du at dit private it-grej skader firmaet.

Sådan har Lego givet plads til ansattes eget it-grej.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura