KMD om it-bøvl: Kunden udsat for bump på vejen

KMD ærgrer sig over it-problemer hos kommune, der har været udsat for "bump på vejen."

Artikel top billede

Læs også:

It-bøvl pynter kommune-regnskab med halv milliard

Hos KMD erkender områdedirektør Leif Ilsø, at Solrød Kommune har været udsat for flere "bump på vejen," end man kan forvente. 

Samtidig ærgrer it-giganten sig over forløbet.
 
Har andre kommuner oplevet samme type af problemer? Hvilke kommuner?

"Når man implementerer nye store it-systemer, vil der altid være en indkøringsperiode. Det handler eksempelvis om at få de rigtige dataafgrænsninger på plads."

"Når det så er sagt, så har implementeringsperioden i Solrød været præget af flere bump på vejen, end man normalt kan forvente."

"Og det er vi selvfølgelige ærgerlige over," oplyser Leif Ilsø, der peger på, at selskabet har haft en "god og konstruktiv dialog med kommunen" undervejs. 

Opus styrer økonomien

KMD Opus skal hjælpe kommuner med at styre økonomien, men Solrød fik sit regnskab pustet kunstigt op med en halv milliard kroner. Er KMD tilfreds med KMD Opus?

"Ja, vi er både meget tilfredse og stolte over KMD Opus."

"Vi ser løsningensopbygning og koncernstyringsmæssige egenskaber som en klar fordel for kunderne og deres behov."

"At en lang række kommuner det seneste års tid har valgt at tegne kontrakt med os, ser vi som et udtryk for, at der også er en anerkendelse i markedet af systemets kvaliteter."

"Udviklingen af KMD Opus er selvfølgelig en kontinuerlig proces, og vi optimerer og forbedrer vores produkter løbende, både i forhold til fejl, men også når der opstår nye behov hos kunderne," lyder det fra områdedirektøren.

Har fejlene ligget hos KMD eller hos SAP?

"Vi ønsker ikke at spille bolden over på nogen anden banehalvdel end vores egen. Kommunerne er vores kunder, og KMD Opus er vores it-system," svarer Leif Ilsø.

KMD har måttet betale en kompensation på 126.000 kroner til Solrød Kommune, oplyser kommunen.

KMD oplyser i øvrigt, at Solrød Kommune i december måned har indgået en ny aftale om KMD Opus via SKIs rammeaftale 02.19.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job