KMD om it-bøvl: Kunden udsat for bump på vejen

KMD ærgrer sig over it-problemer hos kommune, der har været udsat for "bump på vejen."

Artikel top billede

Læs også:

It-bøvl pynter kommune-regnskab med halv milliard

Hos KMD erkender områdedirektør Leif Ilsø, at Solrød Kommune har været udsat for flere "bump på vejen," end man kan forvente. 

Samtidig ærgrer it-giganten sig over forløbet.
 
Har andre kommuner oplevet samme type af problemer? Hvilke kommuner?

"Når man implementerer nye store it-systemer, vil der altid være en indkøringsperiode. Det handler eksempelvis om at få de rigtige dataafgrænsninger på plads."

"Når det så er sagt, så har implementeringsperioden i Solrød været præget af flere bump på vejen, end man normalt kan forvente."

"Og det er vi selvfølgelige ærgerlige over," oplyser Leif Ilsø, der peger på, at selskabet har haft en "god og konstruktiv dialog med kommunen" undervejs. 

Opus styrer økonomien

KMD Opus skal hjælpe kommuner med at styre økonomien, men Solrød fik sit regnskab pustet kunstigt op med en halv milliard kroner. Er KMD tilfreds med KMD Opus?

"Ja, vi er både meget tilfredse og stolte over KMD Opus."

"Vi ser løsningensopbygning og koncernstyringsmæssige egenskaber som en klar fordel for kunderne og deres behov."

"At en lang række kommuner det seneste års tid har valgt at tegne kontrakt med os, ser vi som et udtryk for, at der også er en anerkendelse i markedet af systemets kvaliteter."

"Udviklingen af KMD Opus er selvfølgelig en kontinuerlig proces, og vi optimerer og forbedrer vores produkter løbende, både i forhold til fejl, men også når der opstår nye behov hos kunderne," lyder det fra områdedirektøren.

Har fejlene ligget hos KMD eller hos SAP?

"Vi ønsker ikke at spille bolden over på nogen anden banehalvdel end vores egen. Kommunerne er vores kunder, og KMD Opus er vores it-system," svarer Leif Ilsø.

KMD har måttet betale en kompensation på 126.000 kroner til Solrød Kommune, oplyser kommunen.

KMD oplyser i øvrigt, at Solrød Kommune i december måned har indgået en ny aftale om KMD Opus via SKIs rammeaftale 02.19.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS