Microsoft jubler: Vores Internet Explorer er død

Microsoft fejrer, at et Internet Explorer-problembarn nu er ved at være aflivet.

Artikel top billede

Læs også:

Internet Explorer taber terræn til rival-browser

Computerworld News Service: I denne uge kunne Microsoft fortælle, at den kampagne, der skulle drive IE6 i døden, har gjort sit job i USA, hvor færre end en procent af kunderne i sidste måned kørte med den mere end 10 år gamle browser.

For at fejre det postede Microsoft et fotografi af en kage med indskriften "Farvel IE6!".

"IE6 har stået for skud i mange browser-vittigheder i et stykke tid efterhånden, og vi er lige så opsatte på at se den forsvinde som alle andre," skriver Roger Capriotti, der er leder af IE marketing, i et blogindlæg tirsdag.

Med udgangspunkt i data fra web-analysevirksomheden Net Applications fortæller Roger Capriotti, at anvendelsen af IE6 i USA nu er faldet til under en procent, og at det er den laveste procentdel siden browserens debut i august 2001.

Net Applications fortæller, at IE6 udgjorde bare 0,94 procent af alle de browsere, der blev brugt i USA i december 2011.

Microsoft har forsøgt at drive en pæl igennem hjertet på IE6 i mere end to år, siden sommeren 2009, da et medlem af ledelsen ytrede de berømte ord, "Venner lader ikke venner bruge IE6."

I marts føjede virksomheden spot til skade i 'ned-med-IE6'-kampagnen ved at lancere en hjemmeside med en nedtælling for browseren.

Sådan går det i Danmark

Her i Danmark ligger IE6 ifølge Fdim's browserbarometer i dag på blot 0,337 procent af internetbrugernes maskiner.

De fleste tilbageværende kopier af IE6 findes på kinesiske Windows-computere, fortæller Microsoft. Næsten hver fjerde kinesiske pc brugte IE6 til at komme på nettet i december, og kineserne stod for 58 procent af alle verdens IE6-kopier i samme måned.

Det konkurrerende analysefirma StatCounter har en anden tolkning af IE6 og vurderer browserens markedsandel til at være 1,8 procent i sidste måned.

Eksperter mener, at der er en sammenhæng mellem den udbredte anvendelse af IE6 i Kina og landets afhængighed af Windows XP - som inkluderede IE6 - og landets ry som et paradis for software-pirater.

Analytikerne mener, at sidstnævnte hindrer opgraderingen til nyere Microsoft-browsere, fordi brugerne er bange for, at deres pirat-varer vil blive opdaget, hvis de bruger Windows Update.

Det er faktisk ikke tilfældet: Microsoft tillader brugere af falske Windows-programmer at installere IE7 eller IE8 og modtage sikkerhedsopdateringer via Windows Update.

Men XP har krogen i Kina. Som svar på spørgsmål stillet tidligere i denne uge bekræftede Net Applications' marketingchef, Vince Vizzaccaro, at Windows XP findes på 70 procent af Kinas personlige computere, og at det er mere end dobbelt så mange som i USA, hvor andelen er på 29,6 procent.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Internet Explorer taber terræn til rival-browser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS