Minister afkræves forklaring på enorm it-pukkel

Landets finansminister skal redegøre for den it-pukkel, som hundredevis af statslige ansatte kæmper med efter folketingsvalget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Statens It kæmper med it-flytning efter valget

Finansminister Bjarne Corydon (S) skal redegøre for, hvorfor flere hundrede statslige ansatte her flere måneder efter valget endnu ikke er helt oppe at køre it-mæssigt.

"Det virker meget dårligt tænkt, at regeringen har lavet så store ændringer, at de berørte kun kan arbejde i begrænset omfang," udtaler it-ordfører Dennis Flydtkjær fra Dansk Folkeparti.

Han undrer sig over udmeldingen fra Statens It om, at man først er helt på plads i løbet af første kvartal i år.

"Hvis det så bare drejede sig om en kort periode, så ok, men det her ser jo ud til at trække ud i månedsvis. Det duer ikke," forklarer it-ordføreren.

Spild af skattekroner

Han vurderer, at det må være frustrerende for de ansatte, ligesom det er splid af skattekroner.

"Det må være møgfrustrerende for de berørte, ligesom det jo også er spild af skattekroner. Jeg vil derfor tage fat i ministeren og spørge til sagen," siger Dennis Flydtkjær.

DF'eren vil derfor stille en stribe spørgsmål til finansministeren, da Statens IT ligger under Finansministeriet.

Støtteparti undrer sig

Også hos regeringens støtteparti, Enhedslisten, undrer man sig.

"Det lyder rigtig dyrt, når så mange af statens it-medarbejder venter flere måneder på at kunne komme ordentligt i gang med deres arbejde," siger it-ordfører Stine Maiken Brix fra Enhedslisten.

Hun har tidligere spurgt statsminister Helle Thorning-Schmidt(S) til den store ressortomlægning med nedlæggelse af blandt andet IT- og Telestyrelsen.

"Jeg mangler overbevisende argumenter fra regeringens side om, hvorfor det er vigtigt at bruge så mange ressourcer på at flytte rundt på mennesker og arbejdspladser," lyder det fra Stine Maiken Brix.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos