Minister afkræves forklaring på enorm it-pukkel

Landets finansminister skal redegøre for den it-pukkel, som hundredevis af statslige ansatte kæmper med efter folketingsvalget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Statens It kæmper med it-flytning efter valget

Finansminister Bjarne Corydon (S) skal redegøre for, hvorfor flere hundrede statslige ansatte her flere måneder efter valget endnu ikke er helt oppe at køre it-mæssigt.

"Det virker meget dårligt tænkt, at regeringen har lavet så store ændringer, at de berørte kun kan arbejde i begrænset omfang," udtaler it-ordfører Dennis Flydtkjær fra Dansk Folkeparti.

Han undrer sig over udmeldingen fra Statens It om, at man først er helt på plads i løbet af første kvartal i år.

"Hvis det så bare drejede sig om en kort periode, så ok, men det her ser jo ud til at trække ud i månedsvis. Det duer ikke," forklarer it-ordføreren.

Spild af skattekroner

Han vurderer, at det må være frustrerende for de ansatte, ligesom det er splid af skattekroner.

"Det må være møgfrustrerende for de berørte, ligesom det jo også er spild af skattekroner. Jeg vil derfor tage fat i ministeren og spørge til sagen," siger Dennis Flydtkjær.

DF'eren vil derfor stille en stribe spørgsmål til finansministeren, da Statens IT ligger under Finansministeriet.

Støtteparti undrer sig

Også hos regeringens støtteparti, Enhedslisten, undrer man sig.

"Det lyder rigtig dyrt, når så mange af statens it-medarbejder venter flere måneder på at kunne komme ordentligt i gang med deres arbejde," siger it-ordfører Stine Maiken Brix fra Enhedslisten.

Hun har tidligere spurgt statsminister Helle Thorning-Schmidt(S) til den store ressortomlægning med nedlæggelse af blandt andet IT- og Telestyrelsen.

"Jeg mangler overbevisende argumenter fra regeringens side om, hvorfor det er vigtigt at bruge så mange ressourcer på at flytte rundt på mennesker og arbejdspladser," lyder det fra Stine Maiken Brix.

Læses lige nu

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S