Dong: Staten bør medfinansiere ansattes it-grej

Samfundet bør være med til at finansiere det it-grej, som du bruger på arbejdet, mener Dong.

Artikel top billede

Finansiering er det helt store spørgsmål i forbindelse med consumerizationen hos Dong Energy.

Consumerization er betegnelsen for, at medarbejderne medbringer deres eget it-grej på arbejde og forventer at kunne koble sig på virksomhedens netværk og lignende med det.
Dong Energi er langt med consumerizationen, hvilket du kan læse mere om her.

Med multimedieskattens indtræden har medarbejderne i mange virksomheder ønsket bedre og smartere mobiltelefoner og fri telefoni/ADSL som kompensation for at kunne arbejde mere fleksibelt.

Det er sket via bruttolønsordninger, hvorved skattesystemet har været med til at finansiere de smarte telefoner. Men er det nu helt fair?

Samfundet bør med-finansiere

Skal de skattebetalende samfundsborgere være med til betale medværdien af en luksustelefon, som for den pågældende medarbejder er en accessory mere end en arbejdsrelateret nødvendighed?

Eller er det mere fair, at medarbejderne selv skal finansiere opnormeringen af deres udstyr, sådan som Heine Larsen forudser, det vil blive tilfældet i fremtiden?

Eller skal arbejdsgiveren sætte foden i gulvet og sige hertil og ikke længere? Skal arbejdsgiveren give efter og betale hele gildet? Eller var der alligevel noget positivt ved den ellers så forhadte multimedieskat, som gjorde en treparts-finansiering mulig?

Heine Zahll Larsen mener ikke, det er helt urimeligt, at samfundet skal være med til at finansiere den danske consumerization.

"Hvis vi gerne vil have en befolkning, som hele tiden kompetenceudvikler sig på it-fronten, er vi nødt til fra både virksomhedernes og skattelovgivningens side at stimulere den her udvikling," siger Heine Zahll Larsen.

Han mener, at danskerne skal have lyst til selv at spytte penge i den nyeste it for at lære noget om fremtidens teknologi.

Skal selv betale luksus

"Men selvfølgelig er det rimeligt, at medarbejderne selv finansierer den del af teknologien, der har karakter af accessories og luksus. Arbejdet udføres ikke nødvendigvis mere effektivt, fordi man har den nyeste smartphone i glas og aluminium." siger han.

Heine Zahll Larsen ser derfor en vis synergi i opsplitningen af regningen, hvor alle betaler lidt af det pågældende arbejdsgode, som kan være med til at motivere medarbejderne.
For at bestige consumerization-trappen er det for Dong Energy derfor essentielt at kigge på finansieringen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S