Intel: Skru op for varmen i dit datacenter

Du bør skrue ned for kølingen og op for varmen i dit datacenter, mener Intel. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Verdens største chip-producent, Intel, råder alle sine kunder til at øge temperaturen i deres datacentre.

Intel har nemlig regnet sig frem til, at virksomheder kan skære fire procent af deres energiomkostninger for hver grad, de hæver temperaturen.

Datacentre udvikler meget varme, og skal løbende køles ned for at undgå, at dele af centrene overopheder.

De fleste europæiske datacentre kører i dag med temperaturer mellem 19 og 21 grader.
Ifølge Intels beregninger koster det omkring 150 milliarder kroner om året at holde temperaturerne i datacentrene på dette niveau.

I alt suger alene kølingen af datacentrene omkring halvanden procent af verdens samlede energi-produktion, mener Intel.

Er allerede i gang

Flere af de store virksomheder er allerede begyndt at hæve temperaturerne i deres datacentre, hvor flere i dag arbejder med driftstemperaturer på helt op til 27 grader.

For eksempel har Facebook - som har enorme datacentre, der rummer de store mængder data fra de mange brugere - skruet op for temperaturen, der nu ligger på godt 27 grader.

Også Microsoft har hævet driftstemperaturen i selskabets datacentre med mellem to og fire grader.

Mark Peters fra analysehuset Enterprise Strategy Group peger overfor Bloomberg på, at en generel hævning af temperaturerne i datacentre vil kræve, at andre hardware-producenter er enig med Intel.

"Det kan godt være, at Intel og andre producenter har designet deres chips til at køre på højere temperaturer uden øget risiko for nedbrud, men ældre komponenter kan ikke holde til det," siger han.

Richard George, der er chef for Intels cloud-services, siger, at højere temperaturer i datacentrene blot er en del af arbejdet på at skabe energi-venlige datacentre.

Vand og luftkøling

Flere af de nyeste datacentre er i dag nemlig bygget på baggrund af nye ideer om vand- og luftkøling, der ikke kræver meget strøm.

"Vi er nødt til også at kigge på det samlede energiforbrug og ikke kun CPU'erne i sig selv," siger han.

Selv har Intel bygget et datacenter i Israel, der overskudsvarmen blandt anvendes til at opvarme vand til husholdninger, ligesom kondensvandet fra airconditioneringen anvendes til at vande planter med.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect