Intel: Skru op for varmen i dit datacenter

Du bør skrue ned for kølingen og op for varmen i dit datacenter, mener Intel. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Verdens største chip-producent, Intel, råder alle sine kunder til at øge temperaturen i deres datacentre.

Intel har nemlig regnet sig frem til, at virksomheder kan skære fire procent af deres energiomkostninger for hver grad, de hæver temperaturen.

Datacentre udvikler meget varme, og skal løbende køles ned for at undgå, at dele af centrene overopheder.

De fleste europæiske datacentre kører i dag med temperaturer mellem 19 og 21 grader.
Ifølge Intels beregninger koster det omkring 150 milliarder kroner om året at holde temperaturerne i datacentrene på dette niveau.

I alt suger alene kølingen af datacentrene omkring halvanden procent af verdens samlede energi-produktion, mener Intel.

Er allerede i gang

Flere af de store virksomheder er allerede begyndt at hæve temperaturerne i deres datacentre, hvor flere i dag arbejder med driftstemperaturer på helt op til 27 grader.

For eksempel har Facebook - som har enorme datacentre, der rummer de store mængder data fra de mange brugere - skruet op for temperaturen, der nu ligger på godt 27 grader.

Også Microsoft har hævet driftstemperaturen i selskabets datacentre med mellem to og fire grader.

Mark Peters fra analysehuset Enterprise Strategy Group peger overfor Bloomberg på, at en generel hævning af temperaturerne i datacentre vil kræve, at andre hardware-producenter er enig med Intel.

"Det kan godt være, at Intel og andre producenter har designet deres chips til at køre på højere temperaturer uden øget risiko for nedbrud, men ældre komponenter kan ikke holde til det," siger han.

Richard George, der er chef for Intels cloud-services, siger, at højere temperaturer i datacentrene blot er en del af arbejdet på at skabe energi-venlige datacentre.

Vand og luftkøling

Flere af de nyeste datacentre er i dag nemlig bygget på baggrund af nye ideer om vand- og luftkøling, der ikke kræver meget strøm.

"Vi er nødt til også at kigge på det samlede energiforbrug og ikke kun CPU'erne i sig selv," siger han.

Selv har Intel bygget et datacenter i Israel, der overskudsvarmen blandt anvendes til at opvarme vand til husholdninger, ligesom kondensvandet fra airconditioneringen anvendes til at vande planter med.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job