Kommune: Derfor betød it-fejl til halv milliard intet

It-bøvl pyntede regnskab hos kommune med en halv milliard kroner, men kommunen havde skam styr på tingene, bedyrer ledelsen.

Artikel top billede

Læs også: It-bøvl pynter kommune-regnskab med halv milliard

Pension blev ikke afregnet korrekt, 6. ferieuge blev ikke beregnet og løn blev ikke beregnet i et fremtidigt regnskab for kommunen, som derfor viste et for højt overskud på en halv milliard kroner.

Sådan lyder nogle af de problemer som Solrød Kommune måtte kæmpe med som følge af it-bøvl med et nyt KMD-system.

I dag erkender kommunen da også blankt, at der er "opstået flere udfordringer undervejs, end vi havde forventet".

Kun et "forventet" regnskab

Samtidig pointerer to ledere fra kommunen dog, at fejlen i forbindelse med regnskabet ikke har betydet noget i praksis. 

"I forhold til "forventet regnskab" var der tale om et prognoseredskab, der ikke havde sammenhæng til kommunens faktuelle regnskab, men alene skulle tjene som et støtterredskab til udarbejdelse af skøn over forventet årsregnskabsresultat," skriver økonomichef Alice Jeppesen og personalechef Niels Høpner i en mail til Computerworld.

De to understreger, at kommunen således ikke styrede efter det ellers meget finere resultat.

"Der var en bevidsthed om, at fejlvisningen skyldtes manglende opsætning af kritier til beregning kombineret med systemtekniske udfordringer hos leverandøren, hvorfor skønnet naturligvis ikke indgik som styringsredskab i forhold til kommunens budget og regnskab," skriver de to i mailen.

På samme måde forklarer økonomichef Alice Jeppesen, at fejlene omkring 6. ferieuge og pension ikke påvirkede selve udbetalingerne og medarbejderne.  

KMD betalte kompensation

Solrød Kommune oplyser dog, at KMD har betalt kompensation som følge af it-problemer. Ifølge kommunen var beløbet 126.362 kroner.

Kompensation blev udløst som følge af it-problemer, der ramte kommunens refusion i forhold til staten på visse ydelser.

Du kan læse mere om it-problemerne her.

I dag er der ifølge kommunen en "stabil driftssituation". Og kommunen har i december valgt KMD Opus via SKI's rammeaftale.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job