Kommune: Derfor betød it-fejl til halv milliard intet

It-bøvl pyntede regnskab hos kommune med en halv milliard kroner, men kommunen havde skam styr på tingene, bedyrer ledelsen.

Artikel top billede

Læs også: It-bøvl pynter kommune-regnskab med halv milliard

Pension blev ikke afregnet korrekt, 6. ferieuge blev ikke beregnet og løn blev ikke beregnet i et fremtidigt regnskab for kommunen, som derfor viste et for højt overskud på en halv milliard kroner.

Sådan lyder nogle af de problemer som Solrød Kommune måtte kæmpe med som følge af it-bøvl med et nyt KMD-system.

I dag erkender kommunen da også blankt, at der er "opstået flere udfordringer undervejs, end vi havde forventet".

Kun et "forventet" regnskab

Samtidig pointerer to ledere fra kommunen dog, at fejlen i forbindelse med regnskabet ikke har betydet noget i praksis. 

"I forhold til "forventet regnskab" var der tale om et prognoseredskab, der ikke havde sammenhæng til kommunens faktuelle regnskab, men alene skulle tjene som et støtterredskab til udarbejdelse af skøn over forventet årsregnskabsresultat," skriver økonomichef Alice Jeppesen og personalechef Niels Høpner i en mail til Computerworld.

De to understreger, at kommunen således ikke styrede efter det ellers meget finere resultat.

"Der var en bevidsthed om, at fejlvisningen skyldtes manglende opsætning af kritier til beregning kombineret med systemtekniske udfordringer hos leverandøren, hvorfor skønnet naturligvis ikke indgik som styringsredskab i forhold til kommunens budget og regnskab," skriver de to i mailen.

På samme måde forklarer økonomichef Alice Jeppesen, at fejlene omkring 6. ferieuge og pension ikke påvirkede selve udbetalingerne og medarbejderne.  

KMD betalte kompensation

Solrød Kommune oplyser dog, at KMD har betalt kompensation som følge af it-problemer. Ifølge kommunen var beløbet 126.362 kroner.

Kompensation blev udløst som følge af it-problemer, der ramte kommunens refusion i forhold til staten på visse ydelser.

Du kan læse mere om it-problemerne her.

I dag er der ifølge kommunen en "stabil driftssituation". Og kommunen har i december valgt KMD Opus via SKI's rammeaftale.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job