Kommune: Derfor betød it-fejl til halv milliard intet

It-bøvl pyntede regnskab hos kommune med en halv milliard kroner, men kommunen havde skam styr på tingene, bedyrer ledelsen.

Artikel top billede

Læs også: It-bøvl pynter kommune-regnskab med halv milliard

Pension blev ikke afregnet korrekt, 6. ferieuge blev ikke beregnet og løn blev ikke beregnet i et fremtidigt regnskab for kommunen, som derfor viste et for højt overskud på en halv milliard kroner.

Sådan lyder nogle af de problemer som Solrød Kommune måtte kæmpe med som følge af it-bøvl med et nyt KMD-system.

I dag erkender kommunen da også blankt, at der er "opstået flere udfordringer undervejs, end vi havde forventet".

Kun et "forventet" regnskab

Samtidig pointerer to ledere fra kommunen dog, at fejlen i forbindelse med regnskabet ikke har betydet noget i praksis. 

"I forhold til "forventet regnskab" var der tale om et prognoseredskab, der ikke havde sammenhæng til kommunens faktuelle regnskab, men alene skulle tjene som et støtterredskab til udarbejdelse af skøn over forventet årsregnskabsresultat," skriver økonomichef Alice Jeppesen og personalechef Niels Høpner i en mail til Computerworld.

De to understreger, at kommunen således ikke styrede efter det ellers meget finere resultat.

"Der var en bevidsthed om, at fejlvisningen skyldtes manglende opsætning af kritier til beregning kombineret med systemtekniske udfordringer hos leverandøren, hvorfor skønnet naturligvis ikke indgik som styringsredskab i forhold til kommunens budget og regnskab," skriver de to i mailen.

På samme måde forklarer økonomichef Alice Jeppesen, at fejlene omkring 6. ferieuge og pension ikke påvirkede selve udbetalingerne og medarbejderne.  

KMD betalte kompensation

Solrød Kommune oplyser dog, at KMD har betalt kompensation som følge af it-problemer. Ifølge kommunen var beløbet 126.362 kroner.

Kompensation blev udløst som følge af it-problemer, der ramte kommunens refusion i forhold til staten på visse ydelser.

Du kan læse mere om it-problemerne her.

I dag er der ifølge kommunen en "stabil driftssituation". Og kommunen har i december valgt KMD Opus via SKI's rammeaftale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job