Tidligere topchef skal rådgive Terma om militær-it

Knap et år på posten nåede tidligere topchef i militæret, før han måtte gå som følge af Jægerbog-skandalen. Nu bliver han rådgiver for Terma.

Artikel top billede

Tidligere forsvarschef, admiral Tim Sloth Jørgensen (60), er tiltrådt en stilling som 'Senior Advisor' i Terma.

Terma kan nok have brug for gode råd, efter at den jyske producent af radarer og andet højteknologisk udstyr til både militære og civile formål for et par måneder siden måtte
fyre 58 mand

Tim Sloth Jørgensen mistede sit job som forsvarschef efter den meget omtalte sag med bogen "Jæger - i krig med eliten".

Bogen var skrevet af den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack, og forsvaret forsøgte at bremse udgivelsen, fordi det mente, at bogen afslørede militærhemmeligheder.

Og så på arabisk

Pludselig dukkede en arabisk oversættelse af bogen op, og det viste sig, at den stammede fra Forsvarskommandoen.

To officerer fra Forsvarskommandoen, den tidligere kommunikationschef Lars Sønderskov og den tidligere it-chef Jesper Britze, erkendte at det var dem, som havde henholdsvis oversat bogen og lækket den til B.T.

I halen på den sag måtte forsvarschefen tage sit gode tøj og gå.

Pirater og arktiske områder

Hos Terma skal Tim Sloth Jørgensen beskæftige sig dels med forretningsmuligheder inden for bekæmpelse af pirateri, dels arbejde med nye forretningsmuligheder som følge af klimatiske forandringer i de arktiske områder.

Han skal således overvejende have fokus på internationale opgaver og markeder.

I kraft af sin viden og erfaring fra mere end 35 år på ledende poster i forsvaret skal Tim Sloth Jørgensen bidrage til yderligere udvikling af Termas forretningsmuligheder, skriver Terma i en pressemeddelse. Han tilknyttes afdelingen i Herlev.

Terma beskæftiger 1.200 medarbejdere og omsatte i regnskabsåret 2010/11 for 1.416 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S