Stor dansk teknologi-virksomhed fyrer 58 mand

Hårdt pressede offentlige budgetter er baggrunden for, at jysk high tech-virksomhed fyrer 58 medarbejdere i Jylland og på Sjælland.

Artikel top billede

Den jyske producent af radarer og andet højteknologisk udstyr til både militære og civile formål Terma, afskediger 58.

Terma, som i 2010/2011 omsatte for 1,3 milliarder kroner, har i alt 1.235 ansatte inklusiv de fyrede.

De 58 fyrede fordeler sig på både timelønsansatte og funktionærer og omfatter flere faggrupper.

Geografisk bliver der afskediget både i Termas hovedkvarter i Lystrup uden for Århus, i produktionen i Grenå og i afdelingen i Herlev i udkanten af København.

Pressede offentlige budgetter

Baggrunden for de mange afskedigelser er færre ordrer på grund af pressede offentlige budgetter på flere af Termas nøglemarkeder.

På grund af de færre ordrer bliver der mindre at lave i 2012 og 2013, og i den situation finder virksomheden det "tvingende nødvendigt at justere organisationen i henhold til."

Terma lover de fyrede medarbejdere både efteruddannelse, psykologbistand og etablering af en jobbank. Det Regionale Beskæftigelsesråd i Region Midtjylland er også blevet inddraget, oplyser Terma i en pressemeddelelse.

Terma var senest i medierne på grund af firmaets rolle i den spegede sag om udbuddet af det danske beredskabsnet. Her måtte Terma opgive at levere den kontrolrumssoftware, som selskabet havde vundet i et EU-udbud.

Terma har tidligere vundet ordren på at udvikle og producere den centrale strømforsyning til det europæiske satellitnavigationssystem Galileos første fire satellitter. I alt skal Galileo have 30 satellitter.

Udover de danske afdelinger er Terma også repræsenteret med datterselskaber og aktiviteter i Holland, Tyskland, USA og Singapore.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job