Stor dansk teknologi-virksomhed fyrer 58 mand

Hårdt pressede offentlige budgetter er baggrunden for, at jysk high tech-virksomhed fyrer 58 medarbejdere i Jylland og på Sjælland.

Artikel top billede

Den jyske producent af radarer og andet højteknologisk udstyr til både militære og civile formål Terma, afskediger 58.

Terma, som i 2010/2011 omsatte for 1,3 milliarder kroner, har i alt 1.235 ansatte inklusiv de fyrede.

De 58 fyrede fordeler sig på både timelønsansatte og funktionærer og omfatter flere faggrupper.

Geografisk bliver der afskediget både i Termas hovedkvarter i Lystrup uden for Århus, i produktionen i Grenå og i afdelingen i Herlev i udkanten af København.

Pressede offentlige budgetter

Baggrunden for de mange afskedigelser er færre ordrer på grund af pressede offentlige budgetter på flere af Termas nøglemarkeder.

På grund af de færre ordrer bliver der mindre at lave i 2012 og 2013, og i den situation finder virksomheden det "tvingende nødvendigt at justere organisationen i henhold til."

Terma lover de fyrede medarbejdere både efteruddannelse, psykologbistand og etablering af en jobbank. Det Regionale Beskæftigelsesråd i Region Midtjylland er også blevet inddraget, oplyser Terma i en pressemeddelelse.

Terma var senest i medierne på grund af firmaets rolle i den spegede sag om udbuddet af det danske beredskabsnet. Her måtte Terma opgive at levere den kontrolrumssoftware, som selskabet havde vundet i et EU-udbud.

Terma har tidligere vundet ordren på at udvikle og producere den centrale strømforsyning til det europæiske satellitnavigationssystem Galileos første fire satellitter. I alt skal Galileo have 30 satellitter.

Udover de danske afdelinger er Terma også repræsenteret med datterselskaber og aktiviteter i Holland, Tyskland, USA og Singapore.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job