Stor dansk teknologi-virksomhed fyrer 58 mand

Hårdt pressede offentlige budgetter er baggrunden for, at jysk high tech-virksomhed fyrer 58 medarbejdere i Jylland og på Sjælland.

Artikel top billede

Den jyske producent af radarer og andet højteknologisk udstyr til både militære og civile formål Terma, afskediger 58.

Terma, som i 2010/2011 omsatte for 1,3 milliarder kroner, har i alt 1.235 ansatte inklusiv de fyrede.

De 58 fyrede fordeler sig på både timelønsansatte og funktionærer og omfatter flere faggrupper.

Geografisk bliver der afskediget både i Termas hovedkvarter i Lystrup uden for Århus, i produktionen i Grenå og i afdelingen i Herlev i udkanten af København.

Pressede offentlige budgetter

Baggrunden for de mange afskedigelser er færre ordrer på grund af pressede offentlige budgetter på flere af Termas nøglemarkeder.

På grund af de færre ordrer bliver der mindre at lave i 2012 og 2013, og i den situation finder virksomheden det "tvingende nødvendigt at justere organisationen i henhold til."

Terma lover de fyrede medarbejdere både efteruddannelse, psykologbistand og etablering af en jobbank. Det Regionale Beskæftigelsesråd i Region Midtjylland er også blevet inddraget, oplyser Terma i en pressemeddelelse.

Terma var senest i medierne på grund af firmaets rolle i den spegede sag om udbuddet af det danske beredskabsnet. Her måtte Terma opgive at levere den kontrolrumssoftware, som selskabet havde vundet i et EU-udbud.

Terma har tidligere vundet ordren på at udvikle og producere den centrale strømforsyning til det europæiske satellitnavigationssystem Galileos første fire satellitter. I alt skal Galileo have 30 satellitter.

Udover de danske afdelinger er Terma også repræsenteret med datterselskaber og aktiviteter i Holland, Tyskland, USA og Singapore.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen