Politi: Her - og kun her - kan du politianmelde på nettet

Digitale anmeldelser til politiet skal indgives et sted - og kun ét sted - og ikke til Google, lyder det lidt undrende fra Rigspolitiet til danskere, der lægger deres politianmeldelser ud på nettet.

Artikel top billede

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Politiet er overrasket over, at der ligger personfølsomme politianmeldelser fra danskere på Google, fordi danskerne misbruger en Google-funktion.

"Det er ikke særlig heldigt, at borgere kan misforstå det, så de tror, at de anmelder et eller andet til politiet, og så ikke gør det," siger pressechef Niels-Otto Fisker fra Rigspolitiet.

Han forklarer, at det kun er nogle ganske bestemte typer af forbrydelser, der kan anmeldes elektronisk, og det kun kan ske fra politiets egen hjemmeside.

"Jeg kan kun opfordre folk til, at hvis folk har noget at gøre med politiet på den ene eller anden måde, så skal det ske på www.politi.dk, såfremt det skal foregå elektronisk. Ikke andre steder," fastslår Niels-Otto Fisker.

Vil undersøge sagen

Google afviser at holde øje med de politi-sider, som Google automatisk opretter. Søgegiganten mener, at det må være op til politiet og danskerne selv.

Politiet kendte ikke til de uheldige anmeldelser, før Computerworld gjorde opmærksom på dem.

"Det er ikke en problemstilling, jeg har hørt om før, men det er da noget, jeg straks vil se nærmere på," siger Niels-Otto Fisker.

I flere tilfælde har persondata som kontaktoplysninger og i værste tilfælde et CPR-nummer ligget på Googles politi-sider siden 2008.

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland