Politi: Her - og kun her - kan du politianmelde på nettet

Digitale anmeldelser til politiet skal indgives et sted - og kun ét sted - og ikke til Google, lyder det lidt undrende fra Rigspolitiet til danskere, der lægger deres politianmeldelser ud på nettet.

Artikel top billede

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Politiet er overrasket over, at der ligger personfølsomme politianmeldelser fra danskere på Google, fordi danskerne misbruger en Google-funktion.

"Det er ikke særlig heldigt, at borgere kan misforstå det, så de tror, at de anmelder et eller andet til politiet, og så ikke gør det," siger pressechef Niels-Otto Fisker fra Rigspolitiet.

Han forklarer, at det kun er nogle ganske bestemte typer af forbrydelser, der kan anmeldes elektronisk, og det kun kan ske fra politiets egen hjemmeside.

"Jeg kan kun opfordre folk til, at hvis folk har noget at gøre med politiet på den ene eller anden måde, så skal det ske på www.politi.dk, såfremt det skal foregå elektronisk. Ikke andre steder," fastslår Niels-Otto Fisker.

Vil undersøge sagen

Google afviser at holde øje med de politi-sider, som Google automatisk opretter. Søgegiganten mener, at det må være op til politiet og danskerne selv.

Politiet kendte ikke til de uheldige anmeldelser, før Computerworld gjorde opmærksom på dem.

"Det er ikke en problemstilling, jeg har hørt om før, men det er da noget, jeg straks vil se nærmere på," siger Niels-Otto Fisker.

I flere tilfælde har persondata som kontaktoplysninger og i værste tilfælde et CPR-nummer ligget på Googles politi-sider siden 2008.

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S