Politi: Her - og kun her - kan du politianmelde på nettet

Digitale anmeldelser til politiet skal indgives et sted - og kun ét sted - og ikke til Google, lyder det lidt undrende fra Rigspolitiet til danskere, der lægger deres politianmeldelser ud på nettet.

Artikel top billede

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Politiet er overrasket over, at der ligger personfølsomme politianmeldelser fra danskere på Google, fordi danskerne misbruger en Google-funktion.

"Det er ikke særlig heldigt, at borgere kan misforstå det, så de tror, at de anmelder et eller andet til politiet, og så ikke gør det," siger pressechef Niels-Otto Fisker fra Rigspolitiet.

Han forklarer, at det kun er nogle ganske bestemte typer af forbrydelser, der kan anmeldes elektronisk, og det kun kan ske fra politiets egen hjemmeside.

"Jeg kan kun opfordre folk til, at hvis folk har noget at gøre med politiet på den ene eller anden måde, så skal det ske på www.politi.dk, såfremt det skal foregå elektronisk. Ikke andre steder," fastslår Niels-Otto Fisker.

Vil undersøge sagen

Google afviser at holde øje med de politi-sider, som Google automatisk opretter. Søgegiganten mener, at det må være op til politiet og danskerne selv.

Politiet kendte ikke til de uheldige anmeldelser, før Computerworld gjorde opmærksom på dem.

"Det er ikke en problemstilling, jeg har hørt om før, men det er da noget, jeg straks vil se nærmere på," siger Niels-Otto Fisker.

I flere tilfælde har persondata som kontaktoplysninger og i værste tilfælde et CPR-nummer ligget på Googles politi-sider siden 2008.

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest