Politi: Her - og kun her - kan du politianmelde på nettet

Digitale anmeldelser til politiet skal indgives et sted - og kun ét sted - og ikke til Google, lyder det lidt undrende fra Rigspolitiet til danskere, der lægger deres politianmeldelser ud på nettet.

Artikel top billede

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Politiet er overrasket over, at der ligger personfølsomme politianmeldelser fra danskere på Google, fordi danskerne misbruger en Google-funktion.

"Det er ikke særlig heldigt, at borgere kan misforstå det, så de tror, at de anmelder et eller andet til politiet, og så ikke gør det," siger pressechef Niels-Otto Fisker fra Rigspolitiet.

Han forklarer, at det kun er nogle ganske bestemte typer af forbrydelser, der kan anmeldes elektronisk, og det kun kan ske fra politiets egen hjemmeside.

"Jeg kan kun opfordre folk til, at hvis folk har noget at gøre med politiet på den ene eller anden måde, så skal det ske på www.politi.dk, såfremt det skal foregå elektronisk. Ikke andre steder," fastslår Niels-Otto Fisker.

Vil undersøge sagen

Google afviser at holde øje med de politi-sider, som Google automatisk opretter. Søgegiganten mener, at det må være op til politiet og danskerne selv.

Politiet kendte ikke til de uheldige anmeldelser, før Computerworld gjorde opmærksom på dem.

"Det er ikke en problemstilling, jeg har hørt om før, men det er da noget, jeg straks vil se nærmere på," siger Niels-Otto Fisker.

I flere tilfælde har persondata som kontaktoplysninger og i værste tilfælde et CPR-nummer ligget på Googles politi-sider siden 2008.

Læs også:

Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S