Disse smartphone-brugere har størst data-forbrug

Teleoperatørernes netværk kan for alvor mærke dataforbruget på de nye smartphones. Særligt én model står for et højt dataforbrug.

Artikel top billede

Læs også:

Sløret er løftet - her er den nye iPhone

Computerworld News Service: Ejere af iPhone 4S har et dobbelt så højt dataforbrug som ejere af iPhone 4.

Det betyder, at netværksoperatørerne fortsat må kæmpe med de stigende datamængder, konkluderer en rapport udgivet af virksomheden Arieso, der producerer software til netværksadministration.

Apples iPhone har skabt et enormt pres på visse mobilnetværk, siden den første version udkom, da brugerne downloader mere data, end operatørernes netværk kan håndtere.

Med den nyeste iPhone 4S bliver dataforbruget ifølge Ariesos rapport endnu højere. I udarbejdelsen af denne rapport er brugsmønstrene for over 1.000 telefoner af hver model blevet undersøgt, oplyser Michael Flanagan, der er teknologichef for Arieso.

Den nyeste iPhone har æren af at være den smartphone, hvor ejerne har det gennemsnitligt højeste dataforbrug.

Ejere af iPhone 4S downloader i gennemsnit næsten tre gange så stor en mængde data som ejere af iPhone 3G, som Arieso bruger som sammenligningsgrundlag, og dobbelt så stor en mængde data som ejere af iPhone 4, der ellers havde det største dataforbrug i samme undersøgelse sidste år.

Derfor er dataforbruget højt 
Årsagerne til det stigende dataforbrug inkluderer ifølge Flanagan Apples Siri og iCloud.

De forskellige leverandører er konstant på udkig efter nye måder at differentiere deres produkter fra konkurrenterne på, og cloud-storage er nu et af de hotteste områder for applikationer til smartphones.

For eksempel har Sony Ericsson for nylig indgået en aftale med Box.net om, at servicen skal levere 50 gigabyte gratis storage til ejerne af telefoner fra mobilproducentens Android-baserede produktserie Xperia.

I takt med at flere leverandører integrerer cloud-storage i deres produkter, vil det samme forbrugsmønster som hos iPhone 4S vise sig hos også andre smartphones, vurderer Flanagan.

Ejerne af iPhone 4S er dog ikke de eneste mobilbrugere, der downloader store mængder data. Af andre med et højt dataforbrug kan nævnes ejerne af Samsungs Galaxy S og S II samt af Nexus One og HTC Desire S.

Også upload-trafikken stiger og lægger større pres på netværkene. Her deler iPhone 4S topplaceringen blandt smartphones med HTC's Desire S. Ejerne af disse to telefoner uploader ifølge Arieso over tre gange så meget data som brugerne af iPhone 3G.

Få downloader meget

Ariesos rapport afslører også, hvad virksomheden kalder for en "ekstrem" dominans i forhold til dataforbrug.

I dag er det ifølge Flanagan sådan, at blot én procent af mobilabonnenterne står for over halvdelen af den samlede mængde downloadede data, mens blot tre procent af mobilabonnenterne downloader op mod 80 procent af den samlede mængde data.

Hermed ser det tydeligvis ud til, at de kapacitetsproblemer, som mobiloperatørerne kæmper med verden over, vil blive værre i 2012, skriver Arieso i sin rapport. Arieso hævder, at den bedste løsning er, at operatørerne bringer basestationerne tættere på brugerne ved at gøre bedre brug af mindre basestationer.

"Jeg forudser, at vi i fremtiden kommer til at se en i stigende grad specialtilpasset udrulning af netværkene ... hvor placeringen af visse basestationer fastsættes ud fra, hvor de mest ekstreme brugere befinder sig," siger Flanagan.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S