Dansk it-koncern fortsætter stor opkøbs-kampagne

Dansk it-koncern har i de seneste to år købt massevis af virksomheder. Nu er turen kommet til et stort norsk selskab, der bliver overtaget.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også: Dansk it-koncern går amok i opkøb

Den danske it-koncern EG, der tidligere EDB Gruppen, har opkøbt norske NaviCom.

Koncernen, der ejes af kapitalfonden Nordic Capital, har med købet af NaviCom foretaget 10 opkøb inden for to år.

NaviCom er en sund virksomhed i Norge med et stærkt branchefokus, der passer godt ind i EG-koncernen.

"Med købet af norske NaviCom står vi endnu stærkere på det norske marked, specielt inden for brancherne bygge- og anlæg, olie og gas, industri og service samt detailhandel og fashion," siger Leif Vestergaard, der er direktør for EG-koncernen.

Fedt for begge parter

Bestyrelsesformand Lars Terney, der også partner i Nordic Capital, mener, at EG's talent skal findes i selskabet måde at gennemføre opkøb på.

Det særlige ved opkøbene er nemlig ifølge ham, at det foregår på en måde, så begge parter er interesserede i handlen og kan se fordelene ved den.

"Når EG har købt så meget op, så er det, fordi det passer strategisk, og de er dygtige til det," siger han til Børsen.

Og det er nok ikke helt forkert.

Direktøren i NaviCom, Leon Tveit, udtaler følgende i en pressemeddelelse om opkøbet:

"Vi måtte se i øjnene, at det næste skridt for en virksomhed i så hastig udvikling som vores krævede den store skala, og det får vi nu med EG-koncernen. Jeg ser frem til at blive en del af den største europæiske succes på Dynamics-markedet," siger han.

Leon Tveit var desuden medejer af NaviCom frem til 1. januar i år.

Han beholder posten som administrerende direktør i virksomheden, der fremover skal hedde EG NaviCom.

Ambitionerne er endnu mere internationale

EG har været på et sandt opkøbstogt de seneste år.

Men indtil videre har koncernen holdt sig på de nordiske breddegrader.

Men skandinaviskhed er ikke nødvendigvis et krav, når EG er på udkig efter nye opkøb.

"I første omgang er vores ambition i Norden, og så må vi se, hvad der sker derefter. Men der er ikke noget til hinder for, at det koncept vi laver, kan gå til andre lande," siger Leif Vestergaard til Børsen.

Opkøbet af NaviCom tilfører koncernen omkring 100 medarbejdere, og EG-koncernen beskæftiger dermed mere end 1.300 medarbejdere fordelt ud over mere end 20 byer rundt omkring i Skandinavien.

EG og NaviCom ønsker ikke at afsløre, hvor mange penge EG har måtte hive op af lommen i forbindelse med opkøbet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job