Så vildt er smartphone-boomet på arbejdspladserne

Se, hvor stor en del af arbejdsstyrken, der anvender mobil, smartphone eller tablet-pc.

Artikel top billede

Læs også:

Guide: Blive effektiv med smartphones og tablet-pc'er

At mobilitet er en af tidens megatrends, overrasker næppe mange, men omfanget af den markante mobil-bølge er alligevel imponerende.

Analysefirmaet IDC har netop offentliggjort en rapport, der forsøger at tegne et billede af, hvor mange der egentlig har smartphones og tablet-pc'er til rådighed i arbejdssammenhæng.

IDC anslår, at der er 2015 vil være 1,3 milliarder mobile medarbejdere.

Det svarer det 37,2 procent af den samlede arbejdsstyrke.

"Til trods for den seneste tumult på markedet, fortsætter mobilty med at være en vigtig ting i forhold til den globale arbejdsstyrke, og vi venter, at se en voldsom vækst i antallet af mobile medarbejdere" siger IDC-analytiker Stacy Crook.

Der er i dag omkring en milliard mennesker i denne katagori ifølge IDC.

I EMEA-regionen, der også omfatter Europa, ventes det, at den mobile arbejdsstyrke vil vokse med 5,6 procent om året frem til 2015, hvor antallet vil være oppe på 244,6 millioner ifølge analysefirmaet.

Læs også:

Guide: Blive effektiv med smartphones og tablet-pc'er

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S