Så vildt er smartphone-boomet på arbejdspladserne

Se, hvor stor en del af arbejdsstyrken, der anvender mobil, smartphone eller tablet-pc.

Artikel top billede

Læs også:

Guide: Blive effektiv med smartphones og tablet-pc'er

At mobilitet er en af tidens megatrends, overrasker næppe mange, men omfanget af den markante mobil-bølge er alligevel imponerende.

Analysefirmaet IDC har netop offentliggjort en rapport, der forsøger at tegne et billede af, hvor mange der egentlig har smartphones og tablet-pc'er til rådighed i arbejdssammenhæng.

IDC anslår, at der er 2015 vil være 1,3 milliarder mobile medarbejdere.

Det svarer det 37,2 procent af den samlede arbejdsstyrke.

"Til trods for den seneste tumult på markedet, fortsætter mobilty med at være en vigtig ting i forhold til den globale arbejdsstyrke, og vi venter, at se en voldsom vækst i antallet af mobile medarbejdere" siger IDC-analytiker Stacy Crook.

Der er i dag omkring en milliard mennesker i denne katagori ifølge IDC.

I EMEA-regionen, der også omfatter Europa, ventes det, at den mobile arbejdsstyrke vil vokse med 5,6 procent om året frem til 2015, hvor antallet vil være oppe på 244,6 millioner ifølge analysefirmaet.

Læs også:

Guide: Blive effektiv med smartphones og tablet-pc'er

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job