Så dominerende er TDC: Tele-regulering uden effekt

En ny stor analyse fra Erhvervstyrelsen viser, at de sidste års forsøg på at skabe mere konkurrence på bredbånds-markedet er slået fejl.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Nye forslag: Sådan skal TDC kontrolleres i fremtiden.

Selvom TDC gennem de sidste mange år har været tvunget til at give konkurrenterne adgang til kobbernettet og senest også fibernettet og kabeltv-nettet, er konkurrencen på det danske bredbåndsmarked ikke blevet bedre.

Ifølge TDC's konkurrenter er den endda blevet værre.

En stor analyse fra Erhvervsstyrelsen (tidligere IT- og Telestyrelsen) viser, at det i mange tilfælde er umuligt for andre teleselskaber at konkurrere med TDC på lige vilkår, når det gælder levering af bredbånd til danskerne.

Udnytter sin position

Den danske tele-regulering har nemlig ikke forhindret, at TDC udnytter sin i forvejen store dominans til at fasttholde sin overlegne position i forhold til de andre aktører på markedet.

Selskabet udnytter både de generelle stordriftsfordele og de konkrete teknologiske fordele, som det giver at have kontrol med eller stor kapacitet på alle tre platforme: kobber, coax (kabeltv) og fiber.

"Der er altså tale om et marked med fravær af priskonkurrence på kobber, og hvor kunderne ikke har mulighed for at skifte leverandør. Dette sammenholdt med en næsten ikke eksisterende ekstern afsætning på fiber giver en tydelig indikation af et marked, der i høj grad er præget af fraværet af reel konkurrence," hedder det i afsnittet

"Samlet vurdering af konkurrencesituationen" i analysen fra Erhvervsstyrelsen af det såkaldte marked 4, engrosmarkedet for fysisk netværksinfrastrukturadgang.

Analyse og udkast til markedsafgørelse blev offentliggjort lige før jul (link til PDF)

TDC har styrket dominerende rolle

Udviklingen i Danmark har slet ikke fulgt den udvikling, der er sket i de fleste lande, vi normalt sammenligner os med.

Mens tidligere statsejede telemonopoler i andre EU-lande takket være EU-bestemt tele-regulering har afgivet markedsandele til nye spillere på bredbåndmarkedet i de fleste EU lande gennem de seneste fem år, har det tidligere statsmonopol i Danmark tværtimod befæstet sin dominerende rolle.

Det fremgår af statistikker fra EU-kommissionen, som Telenor har samlet i et høringssvar til Telemyndigheden. 

Læs også: Nye forslag: Sådan skal TDC kontrolleres i fremtiden.

Svært at købe andre steder end hos TDC

Læs også: Nye forslag: Sådan skal TDC kontrolleres i fremtiden.

I Danmark har TDC's markedsandel tværtimod ligger stabilt på mellem 70 og 80 procent på ADSL-bredbånd lige siden årtusindskiftet.

Den situation er alvorlig, mener Telenor, for mens bredbåndmarkederne i de fleste andre EU-lande stadig er i vækst, har vi herhjemme nået så høj peneteration, at væksten er ved at være slut.

Ikke flere nye kunder at score

Dermed er mulighederne for at hente nye kunder, som ikke allerede er tilknyttet en leverandør, ved at være væk, og derfor er det særligt fordelagtigt for TDC, at selskabet sikrede sig størstedelen af kagen, mens den var til at tage.

Kagen har gjort TDC så tyk og fed, at selskabet nemt kan presse konkurrenter alene ved sin størrelse og sin bredtfavnende dominans, fremgår det af materialet i den nye analyse fra Erhvervsstyrelsen.

"Det er Erhvervsstyrelsens vurdering, at der ikke eksisterer modstående købermagt på engrosmarkedet for bredbåndstilslutninger, hvilket ellers ville kunne begrænse TDC's mulighed for at optræde uafhængigt af markedet." hedder det i rapporten.

Vanskeligt at købe andre steder end hos TDC

"Det forhold, at fiberselskaberne ikke længere afsætter bredbåndstilslutninger eksternt, har desuden gjort det vanskeligt for kunderne på markedet at købe deres produkter andre steder end hos TDC. Erhvervsstyrelsen har derfor vurderet, at engrosmarkedet for bredbåndstilslutninger er præget af væsentlige adgangsbarrierer," hedder det i delkonklusionen for afsnittet om adgangsbarrierer i analysen om Engrosmarkedet for bredbåndstilslutninger, det såkaldte marked 5 (link til PDF).

Slået fejl

"Det undrer mig at TDC har fået lov at få den dominans, de har," siger Jens Ottosen-Støtt, tidligere juridisk chef for Telia og i dag selvstændig konsulent med blandt andre Telia som kunde.

Jens Ottosen-Støtt har for Telia fulgt slagsmålet om TDC's dominans gennem en årrække.

Han mener, at de nye analyser dokumenterer, at den danske regulering af TDC's forretning har været en fiasko:

"Telestyrelsen er ikke så aggressiv. Men de står nu med en rapport, der viser, at der er sket en yderligere koncentration i markedet. Der er jo ikke sket den konkurrence-udvidelse, som man havde håbet på," siger han.

Så den regulering, der har været ind til videre, har sådan set slået fejl?

"Ja, fuldstændigt. Resultat er blevet værre end det, man startede med," siger Jens Ottosen-Støtt.

Læs også: Nye forslag: Sådan skal TDC kontrolleres i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,