Producenter skruer ned for garantien på din harddisk

To af verdens største harddisk-producenter skruer drastisk ned for den periode, hvor de vil yde garanti på en række produkter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I et forsøg på at spare penge og omdirigere midler til produktudvikling skærer harddiskgiganterne Seagate og Western Digital ned på deres harddiskgarantier.

For en række produkter kommer det til at gælde, at garantien skrues ned fra fem år til kun ét år.

Seagate har skåret ned på garantiperioden i forhold til visse harddiske fra 31. december 2011, mens Western Digital har fulgt trop fra 2. januar 2012.

Alle harddiske, der er leveret før disse datoer, vil fortsat være dækket af de garantiordninger, der var på plads på leveringstidspunktet. 

Satser på produktudvikling

De ændrede garantiperioder betyder, at flere af de to producenters mest populære harddiske ikke længere vil dækket af garantier på tre eller fem år.

Seagate oplyser, at selskabet reducerer garantiperioderne for at omdirigere midler til produktudvikling.

Leverandøren fremhæver dog, at der ikke er ændret i garantierne for "missionskritiske" drev til erhvervsbrug heriblandt fra produktlinjen Cheetah.

Derimod nedsættes garantien fra tre til fem år for hybriddrevet Momentus XT samt for drev fra blandt andet nearline-storage-produktlinjen Constellation 2.

Garantiperioden for nogle af Seagates harddiske til stationære og bærbare heriblandt Barracuda-serien reduceres fra fem til kun ét år.

Western Digital oplyser, at selskabet nedsætter garantiperioden for sine Caviar Blue-, Caviar Green- og Scorpio Blue-drev fra tre til to år, men giver ingen forklaring på ændringerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S