Producenter skruer ned for garantien på din harddisk

To af verdens største harddisk-producenter skruer drastisk ned for den periode, hvor de vil yde garanti på en række produkter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I et forsøg på at spare penge og omdirigere midler til produktudvikling skærer harddiskgiganterne Seagate og Western Digital ned på deres harddiskgarantier.

For en række produkter kommer det til at gælde, at garantien skrues ned fra fem år til kun ét år.

Seagate har skåret ned på garantiperioden i forhold til visse harddiske fra 31. december 2011, mens Western Digital har fulgt trop fra 2. januar 2012.

Alle harddiske, der er leveret før disse datoer, vil fortsat være dækket af de garantiordninger, der var på plads på leveringstidspunktet. 

Satser på produktudvikling

De ændrede garantiperioder betyder, at flere af de to producenters mest populære harddiske ikke længere vil dækket af garantier på tre eller fem år.

Seagate oplyser, at selskabet reducerer garantiperioderne for at omdirigere midler til produktudvikling.

Leverandøren fremhæver dog, at der ikke er ændret i garantierne for "missionskritiske" drev til erhvervsbrug heriblandt fra produktlinjen Cheetah.

Derimod nedsættes garantien fra tre til fem år for hybriddrevet Momentus XT samt for drev fra blandt andet nearline-storage-produktlinjen Constellation 2.

Garantiperioden for nogle af Seagates harddiske til stationære og bærbare heriblandt Barracuda-serien reduceres fra fem til kun ét år.

Western Digital oplyser, at selskabet nedsætter garantiperioden for sine Caviar Blue-, Caviar Green- og Scorpio Blue-drev fra tre til to år, men giver ingen forklaring på ændringerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS