It-gigant i klinch med danske skattemyndigheder

Et stort dansk it-konsulenthus bestrider et krav fra Skat, der kræver penge af selskabet vedrørende forhold tilbage i 2005 og 2006.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Et større opgør mellem Skat og it-selskabet Accenture kan være under opsejling.

Det fremgår af et netop offentliggjort regnskab fra Accenture for regnskabsåret 2010/2011.

"En fællesnordisk skatterevision blev i 2007 indledt med fokus på finansårene 2005 og 2006. Skat har som resultat af revisionen fremsat krav om forhøjelse af den skattepligtige indkomst."

"Selskabet vil bestride dette krav," står der i it-konsulenthusets regnskab, der blev offentliggjort via Erhvervs - og Selskabsstyrelsen i januar 2012. 

Milliard-koncern i fremgang

Accenture A/S lander i år en omsætning på 1,4 milliarder kroner mod 1,2 milliarder kroner året før.

Årets resultat er 107 millioner kroner mod et overskud på 98,8 millioner kroner året forinden.

Også antallet af ansatte er steget fra fra 493 til 561.

Det fremadstormende selskab forventer endvidere, at både resultat og omsætning i 2011/2012 stiger med omkring 10 procent, fremgår det af regnskabet.

Tidligere underskud i millionklassen

Det fremgår ikke af regnskabet, hvilke beløb Skat så på i finansårene 2005 og 2006.

Men ifølge erhvervsdatabasen biq.dk var selskabets resultat før skat i regnskabsåret 2004/2005 på minus 193 millioner kroner.

Og i 2005/2006 ramte Accenture et underskud på 34 millioner kroner.

Omsætningen i de to regnskabsår var på henholdsvis 245 millioner kroner i 2004/2005, og 742 millioner kroner i det efterfølgende årsregnskab.

Appellerer beslutning

Computerworld har spurgt Accenture om beløbets størrelse i tvisten.

Men på nuværende tidspunkt har Accentures nordiske kommunikationsdirektør, Claus Wilkki, udelukkende denne kommentar:

"Vi har noteret Skats beslutning, men er overbevidste om, at vores position er rigtig og vil derfor appellere beslutningen," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS