Mozilla på vej med særlig Firefox til virksomheder

Den nye version af Firefox vil blive opgraderet sjældnere, så it-afdelingen får en chance for at følge med.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla fortsætter planerne om at udgive en version af Firefox skræddersyet til organisationer, hvor it-afdelingen håndterer medarbejder-it fra en central konsol.

Den nye udgave af Firefox, der får navnet Extended Support Release (ESR), vil blive opdateret noget sjældnere end den almindelige version af browseren for at give it-afdelingerne tid nok til at foretage de nødvendige test, certificeringer og adaptioner af nye udgivelser.

Forslaget om at udvikle Firefox ESR har bevæget sig fra at være et "forslag" og til det, Mozilla kalder "en handlingsplan", fortalte repræsentant for Mozilla, Jay Sullivan, i et blogindlæg i denne uge.

"Udgivelserne til ESR vil komme en gang om året, hvor organisationer vil få en version af Firefox, som modtager sikkerhedsopdateringer, men som ikke laver ændringer i web eller Firefox Add-ons platformen," skriver han.

Mozilla samarbejder tæt med sin egen Enterprise User Working Group om projektet. "I løbet af de seneste måneder har vi modtaget rigtig god feedback på det oprindelige forslag fra Mozilla-fællesskabet, og vi tror i høj grad på, at ESR lever op til målsætningerne," skriver Jay Sullivan.

Mozilla vil offentliggøre flere implementerings-detaljer om Firefox ESR "inden for en uge" på diskussionsforummet Mozilla Dev Planning og via mailinglisten Enterprise User Working Group.

Analytiker for IDC, Al Hilwa, mener, at det er godt tænkt af Mozilla at udvikle Firefox ESR, eftersom større virksomheder går meget op i den hastighed hvormed software bliver udskiftet på medarbejdernes maskiner.

"Man kan argumentere for og imod den slags it-strategier og hvorvidt organisationerne bør opdatere hurtigere eller ej," skriver han i en mail. "Men man kan ikke diskutere med behovet for kontrol. Så i dette tilfælde har Mozilla valgt at imødekomme de ønsker og behov.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S