Nu sker det - nye domænenavne er en realitet

Fra og med i dag kan du få fingrene i de nye topdomæner.

Artikel top billede

Læs også:

Så er det nu, hvis du drømmer om et .xxx-domæne

Computerworld News Service: En ny type domænenavne kan anskaffes nu, hvor internetmyndighederne er begyndt at acceptere ansøgninger til i hundredvis - måske i tusindvis - af nye endelser til domænenavne, som for eksempel .hotel eller .paris.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) lancerer programmet for nye generiske toplevel-domæner torsdag d. 12. januar.

Eksperter siger, at det nye program til toplevel-domæner repræsenterer den største ændring i navnesystemet til internetdomæner siden 1998, da ICANN blev grundlagt.

"Det er en betydningsfuld ændring," siger Fred Felman, som er marketingchef for MarkMonitor, der tilbyder online brandbeskyttelse til amerikanske virksomheder som FedEx og DuPont.

I dag er domænenavnene tilgængelige i 280 domæner, heriblandt generiske termer som .com til kommercielle sider og landekoder som .dk for Danmark.

Ifølge Verizon-rapporten Domain Name Industry Brief fra december 2011 findes der omkring 220 millioner domænenavne registreret over hele verden. Det kommercielle .com-domæne dominerer fortsat med omkring 100 millioner navne.

"Jeg tror, at antallet af nye domæner vil skulle tælles i tusindvis... Så vi taler om en femdobling af antallet af tilgængelige domæner," siger Roland LaPlante, der er senior vice president og marketingchef for Afilias, som håndterer .info, .org og 13 andre domænenavneadministratorer.

Brugerne skal anvende de nye domæner

"Jeg tror, at den største forandring handler om at tilpasse kundeadfærden og skabe tillid til de nye toplevel-domæner," siger han.

ICANN's kontroversielle plan om at tilføje i hundredvis af nye domæner har været på tegnebrættet i seks år.

ICANN har to gange tidligere forsøgt at udvide antallet af domæner: En gang i 2000, da syv nye endelser blev tilføjet, blandt andet .biz og .info; og igen i 2004 med otte nye tilføjelser som .asia og .jobs. Ingen af de nye domænenavne er blevet nogen videre succes.

Hvis ICANN's seneste forsøg på at skabe flere domænenavne lykkes, så kan det fundamentalt ændre den måde, domænenavne bliver brugt på.

Blandt de nye kategorier som forventes godkendt er: Internationaliserede domænenavne på ikke-engelske script-sprog; geografisk orienterede domæner til byer og regioner; domænenavne til særlige interessegrupper og domænenavne tiltænkt individuelle virksomheder og brands.

"Innovationen vil ligge i selve navnet, og den måde det bliver brugt i et marketingsperspektiv," vurderer Roland LaPlante.

Den største innovation i de nye toplevel-domæner bliver nok de internationaliserede domænenavne, som vil understøtte ikke-engelske skrifttegn som arabiske, kinesiske og kyrilliske bogstaver. 

Det betyder, at virksomheder, der sælger produkter i udlandet, vil få mulighed for at købe domænenavne til deres brands, som er skrevet 100 procent på andre sprog, som for eksempel simplificeret kinesisk.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Så er det nu, hvis du drømmer om et .xxx-domæne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura