Nu sker det - nye domænenavne er en realitet

Fra og med i dag kan du få fingrene i de nye topdomæner.

Artikel top billede

Læs også:

Så er det nu, hvis du drømmer om et .xxx-domæne

Computerworld News Service: En ny type domænenavne kan anskaffes nu, hvor internetmyndighederne er begyndt at acceptere ansøgninger til i hundredvis - måske i tusindvis - af nye endelser til domænenavne, som for eksempel .hotel eller .paris.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) lancerer programmet for nye generiske toplevel-domæner torsdag d. 12. januar.

Eksperter siger, at det nye program til toplevel-domæner repræsenterer den største ændring i navnesystemet til internetdomæner siden 1998, da ICANN blev grundlagt.

"Det er en betydningsfuld ændring," siger Fred Felman, som er marketingchef for MarkMonitor, der tilbyder online brandbeskyttelse til amerikanske virksomheder som FedEx og DuPont.

I dag er domænenavnene tilgængelige i 280 domæner, heriblandt generiske termer som .com til kommercielle sider og landekoder som .dk for Danmark.

Ifølge Verizon-rapporten Domain Name Industry Brief fra december 2011 findes der omkring 220 millioner domænenavne registreret over hele verden. Det kommercielle .com-domæne dominerer fortsat med omkring 100 millioner navne.

"Jeg tror, at antallet af nye domæner vil skulle tælles i tusindvis... Så vi taler om en femdobling af antallet af tilgængelige domæner," siger Roland LaPlante, der er senior vice president og marketingchef for Afilias, som håndterer .info, .org og 13 andre domænenavneadministratorer.

Brugerne skal anvende de nye domæner

"Jeg tror, at den største forandring handler om at tilpasse kundeadfærden og skabe tillid til de nye toplevel-domæner," siger han.

ICANN's kontroversielle plan om at tilføje i hundredvis af nye domæner har været på tegnebrættet i seks år.

ICANN har to gange tidligere forsøgt at udvide antallet af domæner: En gang i 2000, da syv nye endelser blev tilføjet, blandt andet .biz og .info; og igen i 2004 med otte nye tilføjelser som .asia og .jobs. Ingen af de nye domænenavne er blevet nogen videre succes.

Hvis ICANN's seneste forsøg på at skabe flere domænenavne lykkes, så kan det fundamentalt ændre den måde, domænenavne bliver brugt på.

Blandt de nye kategorier som forventes godkendt er: Internationaliserede domænenavne på ikke-engelske script-sprog; geografisk orienterede domæner til byer og regioner; domænenavne til særlige interessegrupper og domænenavne tiltænkt individuelle virksomheder og brands.

"Innovationen vil ligge i selve navnet, og den måde det bliver brugt i et marketingsperspektiv," vurderer Roland LaPlante.

Den største innovation i de nye toplevel-domæner bliver nok de internationaliserede domænenavne, som vil understøtte ikke-engelske skrifttegn som arabiske, kinesiske og kyrilliske bogstaver. 

Det betyder, at virksomheder, der sælger produkter i udlandet, vil få mulighed for at købe domænenavne til deres brands, som er skrevet 100 procent på andre sprog, som for eksempel simplificeret kinesisk.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Så er det nu, hvis du drømmer om et .xxx-domæne

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Management i frontlinjen hos PET

Københavnsområdet

PensionDanmark

Analyst til Equities and Credit i PensionDanmark

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S