Nu sker det - nye domænenavne er en realitet

Fra og med i dag kan du få fingrene i de nye topdomæner.

Artikel top billede

Læs også:

Så er det nu, hvis du drømmer om et .xxx-domæne

Computerworld News Service: En ny type domænenavne kan anskaffes nu, hvor internetmyndighederne er begyndt at acceptere ansøgninger til i hundredvis - måske i tusindvis - af nye endelser til domænenavne, som for eksempel .hotel eller .paris.

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) lancerer programmet for nye generiske toplevel-domæner torsdag d. 12. januar.

Eksperter siger, at det nye program til toplevel-domæner repræsenterer den største ændring i navnesystemet til internetdomæner siden 1998, da ICANN blev grundlagt.

"Det er en betydningsfuld ændring," siger Fred Felman, som er marketingchef for MarkMonitor, der tilbyder online brandbeskyttelse til amerikanske virksomheder som FedEx og DuPont.

I dag er domænenavnene tilgængelige i 280 domæner, heriblandt generiske termer som .com til kommercielle sider og landekoder som .dk for Danmark.

Ifølge Verizon-rapporten Domain Name Industry Brief fra december 2011 findes der omkring 220 millioner domænenavne registreret over hele verden. Det kommercielle .com-domæne dominerer fortsat med omkring 100 millioner navne.

"Jeg tror, at antallet af nye domæner vil skulle tælles i tusindvis... Så vi taler om en femdobling af antallet af tilgængelige domæner," siger Roland LaPlante, der er senior vice president og marketingchef for Afilias, som håndterer .info, .org og 13 andre domænenavneadministratorer.

Brugerne skal anvende de nye domæner

"Jeg tror, at den største forandring handler om at tilpasse kundeadfærden og skabe tillid til de nye toplevel-domæner," siger han.

ICANN's kontroversielle plan om at tilføje i hundredvis af nye domæner har været på tegnebrættet i seks år.

ICANN har to gange tidligere forsøgt at udvide antallet af domæner: En gang i 2000, da syv nye endelser blev tilføjet, blandt andet .biz og .info; og igen i 2004 med otte nye tilføjelser som .asia og .jobs. Ingen af de nye domænenavne er blevet nogen videre succes.

Hvis ICANN's seneste forsøg på at skabe flere domænenavne lykkes, så kan det fundamentalt ændre den måde, domænenavne bliver brugt på.

Blandt de nye kategorier som forventes godkendt er: Internationaliserede domænenavne på ikke-engelske script-sprog; geografisk orienterede domæner til byer og regioner; domænenavne til særlige interessegrupper og domænenavne tiltænkt individuelle virksomheder og brands.

"Innovationen vil ligge i selve navnet, og den måde det bliver brugt i et marketingsperspektiv," vurderer Roland LaPlante.

Den største innovation i de nye toplevel-domæner bliver nok de internationaliserede domænenavne, som vil understøtte ikke-engelske skrifttegn som arabiske, kinesiske og kyrilliske bogstaver. 

Det betyder, at virksomheder, der sælger produkter i udlandet, vil få mulighed for at købe domænenavne til deres brands, som er skrevet 100 procent på andre sprog, som for eksempel simplificeret kinesisk.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Så er det nu, hvis du drømmer om et .xxx-domæne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S