Netdoktor ud med sit første overskud

Sundhedsportalen Netdoktor har for første gang aflagt et regnskab med overskud. Selskabet befinder sig stadig i en højrisikabel branche, indrømmes det i regnskabet, og ny kapital er påkrævet.

Netdoktor, den danske sundhedspioner på nettet, er fortsat hårdt presset på økonomien.

Regnskabsåret 2002-2003, der sluttede ved udgangen af marts, gav det første overskud i selskabets historie på 3,6 millioner kroner.

Året før var der underskud på 48 millioner kroner.

Overskuddet har dog ikke noget med driften at gøre, men kan alene henføres til en omstrukturering, hvor selskabet har indgået en akkord med de største kreditorer og konverteret gæld til aktiekapital.

På driften gav Netdoktor således et underskud på 1,6 millioner kroner, hvilket dog er en klar forbedring i forhold til tidligere år. Til gengæld er omsætningen faldet med godt 10 millioner kroner til 36,5 millioner kroner.

Netdoktor, der startede som et iværksætterprojekt i Svendborg, har efterhånden boet på mange adresser og i mange lande. Hovedkontoret ligger nu på tredje sal i en ejendom på Frederiksberg, og der er droslet ned på de internationale aktiviteter.

Netdoktor A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning36,546,7
Resultat af primær drift (EBIT)-1,6-23,5
Resultat før skat 3,7-47,8
Resultat3,6-47,8
Egenkapital-5,1-140,4
Antal ansatte4174
I det seneste år er fokus rettet mod Danmark, Tyskland, Storbritannien og Spanien, mens aktiviteterne i Frankrig, Italien og Norge er afviklet. Portalerne i Østrig og Sverige kører videre gennem to datterselskaber på freelancebasis.

Netdoktor beskæftiger i dag 30 ansatte. Indtægterne stammer fra licenser til det bibliotek af artikler om sundhedsmæssige forhold, som selskabet har bygget op. Derudover hentes der penge hjem på portalerne, som Netdoktor driver under eget navn, og som hver måned besøges af 1,4 millioner europæere.

I det nuværende regnskabsår vil Netdoktor investere store beløb i nye produkter, og derfor er der udsigt til et nyt underskud, der skal dækkes ind med ny kapital. Ifølge regnskabet står aktionærerne klar med en ny pose penge til det formål.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College