Netdoktor ud med sit første overskud

Sundhedsportalen Netdoktor har for første gang aflagt et regnskab med overskud. Selskabet befinder sig stadig i en højrisikabel branche, indrømmes det i regnskabet, og ny kapital er påkrævet.

Netdoktor, den danske sundhedspioner på nettet, er fortsat hårdt presset på økonomien.

Regnskabsåret 2002-2003, der sluttede ved udgangen af marts, gav det første overskud i selskabets historie på 3,6 millioner kroner.

Året før var der underskud på 48 millioner kroner.

Overskuddet har dog ikke noget med driften at gøre, men kan alene henføres til en omstrukturering, hvor selskabet har indgået en akkord med de største kreditorer og konverteret gæld til aktiekapital.

På driften gav Netdoktor således et underskud på 1,6 millioner kroner, hvilket dog er en klar forbedring i forhold til tidligere år. Til gengæld er omsætningen faldet med godt 10 millioner kroner til 36,5 millioner kroner.

Netdoktor, der startede som et iværksætterprojekt i Svendborg, har efterhånden boet på mange adresser og i mange lande. Hovedkontoret ligger nu på tredje sal i en ejendom på Frederiksberg, og der er droslet ned på de internationale aktiviteter.

Netdoktor A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning36,546,7
Resultat af primær drift (EBIT)-1,6-23,5
Resultat før skat 3,7-47,8
Resultat3,6-47,8
Egenkapital-5,1-140,4
Antal ansatte4174
I det seneste år er fokus rettet mod Danmark, Tyskland, Storbritannien og Spanien, mens aktiviteterne i Frankrig, Italien og Norge er afviklet. Portalerne i Østrig og Sverige kører videre gennem to datterselskaber på freelancebasis.

Netdoktor beskæftiger i dag 30 ansatte. Indtægterne stammer fra licenser til det bibliotek af artikler om sundhedsmæssige forhold, som selskabet har bygget op. Derudover hentes der penge hjem på portalerne, som Netdoktor driver under eget navn, og som hver måned besøges af 1,4 millioner europæere.

I det nuværende regnskabsår vil Netdoktor investere store beløb i nye produkter, og derfor er der udsigt til et nyt underskud, der skal dækkes ind med ny kapital. Ifølge regnskabet står aktionærerne klar med en ny pose penge til det formål.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect