Netdoktor ud med sit første overskud

Sundhedsportalen Netdoktor har for første gang aflagt et regnskab med overskud. Selskabet befinder sig stadig i en højrisikabel branche, indrømmes det i regnskabet, og ny kapital er påkrævet.

Netdoktor, den danske sundhedspioner på nettet, er fortsat hårdt presset på økonomien.

Regnskabsåret 2002-2003, der sluttede ved udgangen af marts, gav det første overskud i selskabets historie på 3,6 millioner kroner.

Året før var der underskud på 48 millioner kroner.

Overskuddet har dog ikke noget med driften at gøre, men kan alene henføres til en omstrukturering, hvor selskabet har indgået en akkord med de største kreditorer og konverteret gæld til aktiekapital.

På driften gav Netdoktor således et underskud på 1,6 millioner kroner, hvilket dog er en klar forbedring i forhold til tidligere år. Til gengæld er omsætningen faldet med godt 10 millioner kroner til 36,5 millioner kroner.

Netdoktor, der startede som et iværksætterprojekt i Svendborg, har efterhånden boet på mange adresser og i mange lande. Hovedkontoret ligger nu på tredje sal i en ejendom på Frederiksberg, og der er droslet ned på de internationale aktiviteter.

Netdoktor A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning36,546,7
Resultat af primær drift (EBIT)-1,6-23,5
Resultat før skat 3,7-47,8
Resultat3,6-47,8
Egenkapital-5,1-140,4
Antal ansatte4174
I det seneste år er fokus rettet mod Danmark, Tyskland, Storbritannien og Spanien, mens aktiviteterne i Frankrig, Italien og Norge er afviklet. Portalerne i Østrig og Sverige kører videre gennem to datterselskaber på freelancebasis.

Netdoktor beskæftiger i dag 30 ansatte. Indtægterne stammer fra licenser til det bibliotek af artikler om sundhedsmæssige forhold, som selskabet har bygget op. Derudover hentes der penge hjem på portalerne, som Netdoktor driver under eget navn, og som hver måned besøges af 1,4 millioner europæere.

I det nuværende regnskabsår vil Netdoktor investere store beløb i nye produkter, og derfor er der udsigt til et nyt underskud, der skal dækkes ind med ny kapital. Ifølge regnskabet står aktionærerne klar med en ny pose penge til det formål.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S