Netdoktor ud med sit første overskud

Sundhedsportalen Netdoktor har for første gang aflagt et regnskab med overskud. Selskabet befinder sig stadig i en højrisikabel branche, indrømmes det i regnskabet, og ny kapital er påkrævet.

Netdoktor, den danske sundhedspioner på nettet, er fortsat hårdt presset på økonomien.

Regnskabsåret 2002-2003, der sluttede ved udgangen af marts, gav det første overskud i selskabets historie på 3,6 millioner kroner.

Året før var der underskud på 48 millioner kroner.

Overskuddet har dog ikke noget med driften at gøre, men kan alene henføres til en omstrukturering, hvor selskabet har indgået en akkord med de største kreditorer og konverteret gæld til aktiekapital.

På driften gav Netdoktor således et underskud på 1,6 millioner kroner, hvilket dog er en klar forbedring i forhold til tidligere år. Til gengæld er omsætningen faldet med godt 10 millioner kroner til 36,5 millioner kroner.

Netdoktor, der startede som et iværksætterprojekt i Svendborg, har efterhånden boet på mange adresser og i mange lande. Hovedkontoret ligger nu på tredje sal i en ejendom på Frederiksberg, og der er droslet ned på de internationale aktiviteter.

Netdoktor A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning36,546,7
Resultat af primær drift (EBIT)-1,6-23,5
Resultat før skat 3,7-47,8
Resultat3,6-47,8
Egenkapital-5,1-140,4
Antal ansatte4174
I det seneste år er fokus rettet mod Danmark, Tyskland, Storbritannien og Spanien, mens aktiviteterne i Frankrig, Italien og Norge er afviklet. Portalerne i Østrig og Sverige kører videre gennem to datterselskaber på freelancebasis.

Netdoktor beskæftiger i dag 30 ansatte. Indtægterne stammer fra licenser til det bibliotek af artikler om sundhedsmæssige forhold, som selskabet har bygget op. Derudover hentes der penge hjem på portalerne, som Netdoktor driver under eget navn, og som hver måned besøges af 1,4 millioner europæere.

I det nuværende regnskabsår vil Netdoktor investere store beløb i nye produkter, og derfor er der udsigt til et nyt underskud, der skal dækkes ind med ny kapital. Ifølge regnskabet står aktionærerne klar med en ny pose penge til det formål.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S